MEB’in #BenÇocuğum Kampanyası sözleşmeli öğretmenlerin protestosuna dönüştü

Sözleşmeli öğretmenler mazeretli tayin haklarının engellenmesini, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 23 Nisan Çocuk Bayramı için başlatttığı #BenÇocuğum kampanyasında protesto etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 23 Nisan Çocuk Bayramı nedeniyle dün geceden itibaren #BenÇocuğum hashtag’iyle Twitter üzerinden başlattığı kampanya, sözleşmeli öğretmenlerin çağrısına dönüştü.

Kısa sürede Türkiye genelinde pek çok sözleşmeli öğretmen aynı etiketle kendi çocuklarının fotoğraflarını paylaşarak farklı illerde görev yapmak zorunda oldukları için çocuklarından ayrı kaldıklarını dile getirdiler.

Twitter’daki paylaşımlarda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da etiketlenerek; “Tüm sözleşmeli öğretmenlere AİLE BİRLİĞİ istiyoruz”, “Annesiz bir çocuk mutlu olabilir mi?” tarzı çağrılar yer aldı.

OHAL sonrası çıkan KHK ile sözleşmeli öğretmenlerin dört yıl süreyle tayin edilmemesi düzenlemesi getirilmişti. Sözleşmeli öğretmenlerin mazeretli tayinleri bu nedenle engelleniyor.

Eğitim Sen Başkanı da katıldı

Bakan Selçuk’un “Ben Çocuğum” isimli bir de video paylaştığı kampanya ile ilgili olarak Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan kendi Twitter hesabından “#bencocuğum sözleşmeli öğretmenlerin çocuklarının çağrısı ile yankılanıyor. Anayasada tanımlanmış en temel hak KHK ile nasıl ortadan kaldırılır? Meslektaşlarımızın çocuklarının sesini duyun” dedi.

MEB

@tcmeb

Bir ülkenin bütün çocukları, dile gelip size seslendi… Bu şarkı hepsinin dilinden, hepimizin gönlüne…

Sayın Nil Karaibrahimgil’e ve Şermin Yaşar’a çocuklara bu güzel armağanları için teşekkür ediyorum.

Ziya Selçuk
Millî Eğitim Bakanı

Aytekin-Aydoğan bianet’e yaptığı açklamada ise “Varolan düzenleme ile son yapılan atamalarla birlikte 80 bine yakın meslektaşımız güvencesiz çalıştırılıyor. En temel hakları olan mazerete dayalı tayin hakkından yararlanamıyoryar. Ek ders ücreti, izinler, yurt dışı görevlendirme gibi konularda hak ihlalleri yaşıyorlar.” dedi.

“23 Nisan öncesi MEB’in ‘BenÇocuğum’ hasthag’i sözleşmeli öğretmenlerin çocuklarının çığlığına dönüştü.” diyen Aytekin-Aydoğan, çocukların ebeveynleri için Anayasa’ da da tanımlanan en temel haklarını kendi cümleleri ile talep ettiklerini ifade etti.

“MEB’in güzel cümlelerinin hayatımızda karşılığı yok”

“Anne ve babalarından ayrı bayramlar, günler, haftalar, yıllar yaşamak istemediklerini 23 Nisan’da en büyük hediyenin anne ve babalarının en temel haklarının verilmesi olacağını bu kez de çocuklar dile getirdi.

“Eğitim alanında yaşanan sorunlar öyle büyük boyutlara ulaşmış durumda ki, MEB’in 23 Nisan için kurduğu güzel cümlelerin eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrencilerimizin hayatında hiçbir karşılığı yok. Tam da bu nedenle başlattıkları, kullandıkları hasthag’ler de bir eyleme dönüşüyor.

“Kadrolu çalışma ve mazerete dayalı tayin hakkı en temel haktır. Anayasa’da da tanımlanmıştır. En temel haklarımız için dahi çocuklarımızla birlikte mücadele etmek zorunda kaldığımız dönemleri yaşıyoruz.”

668 sayılı KHK ile dört yıl şartı getirilmişti

27 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında çıkan 668 sayılı KHK’da sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat kısımları yeniden düzenlenmiş ve ilgili madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz şartı getirilmişti.

Kaynak: Bianet- Ayşegül Özbek

 

İlginizi çekebilir