Macron: Cihatçıların Antep üzerinden Karabağ’a gönderildiğine dair elimizde ciddi kanıtlar var

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye’den Dağlık Karabağ’a giden cihatçı grupların Antep’ten geçerek gittiklerine dair ellerinde güçlü kanıtların olduğunu açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye’de cihatçı gruplardan ayrılan savaşçıların Antep’ten geçerek Dağlık Karabağ’da cepheye katılmak üzere yola çıktıklarına dair ellerinde güçlü kanıtlar olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi öncesi konuyla ilgili açıklama yapan Macron, şöyle konuştu: “Bugün elimize geçen kesin bilgilere göre, cihatçı gruplara bağlı Suriyeli savaşçılar, Antep üzerinden Karabağ’da cepheye katılmak üzere yola çıktı. Bu sonuçları değiştirecek çok büyük bir yeni gelişme. Önümüzdeki saatlerde Avrupa Konseyi’nde konuşacağız. Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’la elimizdeki bilgiler hakkında görüşüyoruz.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, bugünkü basın toplantısında Suriye’de savaşmış militanların para karşılığında Dağlık Karabağ’da çatışmak için bölgeye gönderildiği haberleri nedeniyle çok kaygılı olduklarını belirtmişti.

Dün de Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye ve Libya’daki yasadışı silahlı gruplarda yer alan militanların Karabağ’daki çatışma alanına gönderildiği haberlerini büyük bir endişeyle karşıladıkları açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: ARTI GERÇEK      (MA)

İlginizi çekebilir