Maaşlarını alamayan maden işçileri: Alyansımı, yağ, çay ve tuz için sattım

Ermenek’teki maden ocağında çalışan ve maaş, kıdem tazminatı, fazla çalışma ücretlerini alamayan işçiler, aileleriyle birlikte eylem yaptı.

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden işçileri, haklarını alamadıklarını için aileleriyle birlikte kent meydanında eylem yaptı. Eşinin maden işçisi olduğunu söyleyen bir kadın, ekonomik sıkıntılar nedeniyle parmağındaki alyansını satmak zorunda kaldığını söyledi.

Aylardır ücretlerinin ödenmediğini söyleyen işçiler, “çocukları ve aileleri için direniyoruz” dediler.

Seslerini duyurmak istediklerini fakat Coronavirus salgını nedeniyle engellendiğini dile getiren bir maden işçisi, “İş yerinde pandemi yok da şehir merkezinde mi pandemi var? Bu işçilerin haklarını kim ödeyecek? Haklarımızı alana kadar direneceğiz” dedi.

‘İSTER HACCA, UMREYE GİTSİN, ÇOCUKLARIMIZIN HAKKINI VEREMEZ’

Alyansını, yağ, çay, tuz için sattığını söyleyen bir maden işçisinin eşi, “Bu benim ayıbım, utancım değil. Bu Hatem Özbey gibi yüzsüzlerin bizi düşürdüğü durum. Ben durumumdan memnunum. Çocuklarımı yaşatabilmek için çalışırım, evimdeki her şeyi satarım ama o boğazından geçen benim çocuklarımın rızkını hiçbir yerde veremez. İster hacca, umreye gitsin, isterse alnını seccadeden kaldırmasın o şu çocukların hakkını hiçbir yerde veremez” diyerek tepki gösterdi.

Ermenek Kent Meydanı’ndaki eylemin ardından işçiler, maden ocağının sahibi Hatem Özbey’in Konya’da oturduğu evin önüne giderek eylem yaptılar.

Ayrıca bir grup hak arayan maden işçisi de yine Özbey’e ait bir fabrikanın önüne gitti. Madenciler, baretlerini yere vurarak protesto ettiler.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir