Lühmann: Kayyuma karşı ses çıkarmak için geldim

Kayyumlara karşı uluslararası destek devam ediyor. Diyarbakır’a gelen Almanya Federal Parlamentosu Sosyal Demokrat Milletvekili Kirsten Lühmann, ‘Kürt halkıyla bağlılığımızı güçlendirmeye çalışıyoruz’ şeklinde konuştu

İçişleri Bakanlığı kararıyla 19 Ağustos günü ikinci kez kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri ile dayanışma ziyaretleri devam ediyor. Hükümetin kayyum politikalarına karşı Diyarbakır’a gelen Almanya Federal Parlamentosu Sosyal Demokrat Milletvekili Kirsten Lühmann, bir dizi görüşme gerçekleştirdikten sonra HDP tarafından 51 gün önce başlatılan ve devam eden kayyumlara karşı Demokrasi Nöbeti’ne katıldı. 2016 yıllında da kayyum atamalarına karşı Diyarbakır’a gelen Lühmann, yerel yönetimlere yönelik atamaların Avrupa’ya yansımaları ve geliştirilen dayanışma ağına ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. Bölge illerine birçok kez geldiğini belirten Lühmann, sürekli iletişim halinde olduğu Kürtlerle bağlantılarının güçlü olduğunu söyledi. Lühmann, “Bu coğrafyayı seviyorum. Yapılan seçimlerde Kürt kentlerinde çoğunlukla başarı elde edildi. Buradaki halk barışı ve özgürlüğü benimsemiş ve mücadele ediyor. Biz de bu vesileyle bağlılığımızı güçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

‘Kürtlerin iradesi güçlü’

Türkiye’de yapılan seçimleri yerinde takip ettiklerini dile getiren Lühmann, Kürtlerin bu seçimlerde iradelerini güçlü bir şekilde ortaya koyduklarını kaydetti. Bölge illerindeki baskılara dikkat çeken Lühmann, “Fakat seçimi kazanan belediyelere kayyum atandı. Çok üzgünüm. Böyle olmaması gerekirdi. Bu tür uygulamaların karşısındayız. Özelde Almanya’da genelde Avrupa ülkelerinde de üç büyükşehir belediyesine atanan kayyumlar gündemde. Bunun için buradayım. Kürt halkının yanında olduğumuzu göstermek ve kayyumlara karşı ses çıkarmak için buraya geldim” diye konuştu.

‘OHAL bölgede devam ediyor’

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından 21 Temmuz’da ilan edilen ve 7 kez 3’er aylığına uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) sürecine de değinen Lühmann, Türkiye’de birçok hukuksuzluğun mevcut olduğunu dile getirdi. AKP Hükümeti’nin 2016 yılında Demokratik Bölgeler Partili (DBP) 96 belediyeye kayyum atadığını hatırlatan Lühmann, “Kalkmasına rağmen OHAL’in hala Kürt şehirlerinde devam ettiğini görebiliyoruz. Meclis tarafından kurulan OHAL Komisyonu’nun görevi yapılan mağduriyetleri ve hak ihlallerini inceleme ve araştırmaydı. Fakat bu hiç olmadı. O dönem söyledikleri sözler hep boş çıktı” dedi. Alman Hükümeti’nin Türkiye ile ilişkilerinin iyi olduğunu ancak Almanların Türkiye’deki gidişatı takip ettiğini ve hükümet gibi düşünmediğini ifade eden Lühmann, “Türkiye’nin durumu gözler önünde. Yaşanan hukuksuzluğa mahkemelerin dur demesi lazım” diye kaydetti.

‘Demokrasi mücadelesi veriliyor’

Demokrasi Nöbeti’nin 48. gününe katılan ve protestoların barışçıl bir şekilde devam ettiğini dile getiren Lühmann, şöyle devam etti: “En büyük mesaj, kayyumlara karşı verilen mesajdır. Şuan sürdürülen mücadele barış ve demokrasi mücadelesidir. Mağdur edilen belediye başkanları için önemli adımların atılmasını umut ediyoruz.”

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir