Lübnan’da patlama: En az 78 kişi hayatını kaybetti

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, Beyrut’ta meydana gelen patlamada ölenlerin sayısının 78’e ulaştığını, en az 4000 kişinin yaralandığını açıkladı.

Lübnan’da başkent Beyrut’ta patlama meydana geldi.Beyrut’taki kaynaklar patlamanın eski başbakan Saad El Hariri’nin evinin yakınlarında meydana geldiğini aktardı.

Lübnan resmi ajansı NNA’nın haberine göre, Beyrut Limanı’nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktı ve yangın sonucunda patlama meydana geldi.

Reuters’ta yer alan habere göre Beyrut’ta yaşanan patlama Kıbrıs’tan duyuldu.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü de patlamanın daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini açıkladı.

Lübnan iç istihbarat servisinin başkanı Abbas İbrahim de limandaki patlamanın yüksek patlama gücü taşıyan materyallerin tutulduğu bölümde gerçekleştiğini söyledi. 

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlamada ölenlerin sayısının 78’e ulaştığını, en az 4000 kişinin yaralandığını açıkladı. Hayatını kaybedenler arasında Hristiyan Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Necaryan’ın da olduğu kaydedildi.

Eski başbakan Hariri’nin sağlık durumunun iyi olduğu ve olayı takip ettiği belirtildi. Hariri, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada  “Beyrut’u vuran fırtına yürek parçalayıcı ve herkesi, kendi halkına yardım etmeye davet ediyorum. Kayıpların ölçeği tarif edilemeyecek kadar büyük” dedi.

Beyrut’ta patlamanın nedeni 2700 ton amonyum nitrat

Beyrut’taki patlamanın nedeni etrafındaki sis perdesi ortadan kalkıyor. Ortadoğu uzmanı Bereket Kar, Lübnan Komünist Partisi yetkililerinden aldığı bilgileri SiyasiHaber ile paylaştı.

Beyrut’ta patlamanın nedeni 2700 ton amonyum nitrat

Beyrut’taki patlamanın nedeni etrafındaki sis perdesi ortadan kalkıyor. Ortadoğu uzmanı Bereket Kar, Lübnan Komünist Partisi yetkililerinden aldığı bilgileri SiyasiHaber ile paylaştı.

Ortadoğu uzmanı olan ve sık sık Lübnan’a giderek temaslarda bulunan Bereket Kar, patlamanın ardından Lübnan Komünist Partisi yetkililerinden aldığı bilgileri SiyasiHaber’e aktardı.

bereket

Patlamayla ilgili olarak görüştüğümüz Bereket Kar’ın verdiği bilgiler şöyle:

Lübnan Hükümeti birkaç yıl önce bilinmeyen bir nedenden ötürü Lübnan karasularında amonyum nitrat yüklü bir gemiye el koyuyor. Gemideki 2700 ton amonyum nitrat daha sonra Beyrut Tersanesi’ndeki depolara konuluyor. Bugün gerçekleşen patlamanın nedeni amonyum nitrat. Patlamanın niçin ve nasıl gerçekleştiği ise bilinmiyor.

Bereket Kar SiyasiHaber’e şunları söyledi:

“Lübnan Komünist Partisi yetkilileri ve diğer bağımsız kaynaklardan edindiğimiz bilgiler aynı noktada kesişiyor. Beyrut Limanı’nda gerçekleşen patlama, yakın geçmişte Lübnan güvenlik güçleri 2700 tonluk amonyum nitrat yüklü bir gemiye el konuyor ardından yük depolarda tutuluyor.

İddiaya göre bugün 19.00 sıralarında bir yangın çıkıyor, ardından nitrat depoları patlıyor. Patlama 4 semtte ciddi hasarlara yol açarken Lübnan’ın her yerinden duyuluyor. Adeta bir deprem etkisi yarattı. Şu ana kadar 3000’i aşkın yaralı yanında 100 yakın ölü var.

Yorumcular, Hioroşima ve Nagazaki’den sonra en büyük patlama olduğu belirtiliyor. Lübnan’da 3 günlük yas ilan edilirken, patlamanın bir kaza mı yoksa kasıtlı eylem mi olduğu henüz bilinmiyor. İsrail ilişkisini reddederken, olayın sebebi olarak Hizbullah’a ait füze deposu olduğunu ilan etti. Ancak buna inanan yok .

Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, bir araştırma komisyonu oluşturarak patlamanın ardındaki gerçeği çıkarmayı hedefliyor.

Hınçak Partisi (Lübnan) MK üyesi Köşgeryan: Tam bir felaket yaşıyoruz

Ortadoğu uzmanı Bereket Kar,Hınçak Partisi Merkez Komite üyesi Alex Köşgeryan ile Beyrut patlaması üzerine yaptığı görüşmede konuşulanları SiyasiHaber’e aktardı.

Hınçak Partisi (Lübnan) MK üyesi Köşgeryan: Tam bir felaket yaşıyoruz

SiyasiHaber

Hınçak Partisi Merkez Komite üyesi Alex Köşgeryan ile görüşen Ortadoğu uzmanı Bereket Kar, gerek Köşgeryan ile gerekse Lübnan’daki diğer dostlarıyla yapmış olduğu görüşmeler çerçevesinden yaşananın tam bir trajedi olduğunu belirtiyor. Hınçak Partisi MK üyesi Köşgeryan’nın patlamayla ilgili olarak anlattıkları şunlar..

“Hınçak Partisi Merkezi patlama yerine, Beyrut Limanı’na çok yakın konumda. Parti Merkezi’nin çok büyük bir zarar görmüş durumda. Artık Beyrut Limanı’ndan söz edebilmek mümkün değil, ortada liman diye bir şeyin kaldığını söylemek olanaklı değil. Bütün tahıl silolarının içindeki hububat olduğu gibi denize döküldü. Patlamanın üstünden saatler geçmesine rağmen insanlar hala birbilerini aramaya devam ediyorlar. Tam bir felakat yaşıyoruz.” 

Kaynak: Artı Gerçek-Siyasihaber

 

İlginizi çekebilir