Kuzey Suriye heyeti ABD’de

İç savaş halindeki Suriye iç dinamikleri ve vekaleten savaşa dahil olan ülkelerin diplomasi trafiği sürüyor. DSM Yürütme Kurulu Başkanı Ehmed Washington’a gitti. Erdoğan da Trump’tan harekat izni istemek için NewYork’a gitti

Dünyanın birçok ülkesinden liderler mesajlarını BM kürsüsünden duyurmak için Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere New York’a gidiyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da hem konuşma yapmak hem de ABD Başkanı Trump’tan “Güvenli Bölge” sözleri veya Kuzey Suriye’ye yönelik harekat izni almak için New York’a gidiyor. Türkiye’nin hedefinde olan Kuzey Suriye’nin önemli isimlerden Demokratik Suriye Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ehmed de Washington’a gitti.

Kuzey ve Doğu Suriye’de oluşturulan bir heyet, Suriye Anayasa Komitesi ve “Sınır Güvenliği”, “Güvenli Bölge” gibi çalışmalar kapsamında temaslarda bulunmak üzere ABD’ye gitti. Heyette Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ehmed, Kuzey ve Doğu Suriye Yönetimi Yürütme Kurulu Eşbaşkan Yardımcısı Elizabet Gewriye ile Kuzey ve Doğu Suriye’den bazı yetkililer yer aldı. Heyetin ABD’nin başkent Washington’a ulaştığı bildirildi.

Heyetin, Suriye’de yeni anayasa komitesi çalışmaları ve “sınır güveliği” konularında ABD’li yetkililerle görüşeceği belirtildi.

Suriye Anayasası Komitesi çalışmalarına ilişkin ANHA’ya konuşan DSM Yürütme Kurulu Eşbaşkanı İlham Ehmed, “Anayasa komitesinin kurulması Astana ülkeleri tarafından onaylandı ve üçlü zirvede (Rusya, Türkiye ile İran) duyuruldu. Bu anayasa komitesinin Suriye halkı için hiçbir meşruiyeti bulunmuyor. Bölge temsilcilerinin bu çalışmadan uzak tutulması Suriye’nin geleceği için büyük tehlikeler ortaya çıkaracaktır” ifadelerini kullandı.

İdlib karşılığı oyunlar

Suriye’de yeni komploların hazırlandığına ve bu komitenin İdlib’de ateşkes karşılığında oluşturulduğuna dikkat çeken İlham Ehmed, Suriye halkını yönetmek isteyen ülkelerin amaçları doğrultusunda bu anlaşmanın yapıldığını, bu anlaşmanın Suriye halklarının çıkarlarına göre olmadığını belirtti. ABD’li yetkililerle “sınır güvenliği” konusunda da birtakım görüşmeler gerçekleştirileceğini aktaran İlham Ehmed, “Göçmen dosyasını, Avrupa ülkelerinden para almak için baskı aracı olarak kullanan Türkiye, şimdi de Kuzey ve Doğu Suriye’yi işgal etmek için göçmenleri kullanıyor. Türkiye’de yaşayan 3 milyon Suriyeli göçmeni bölgeye yerleştirip bölge kimliğini yok etmeyi ve demografiyi değiştirmeyi amaçlıyor. Türkiye, Afrin’deki senaryoyu Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinde ‘sınır güvenliği’ adı altında tekrarlamaya çalışıyor” dedi.

Erdoğan-Trump görüşmesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile BM otorumları sırasında görüşebilmek için uzun mesai harcadı. Erdoğan, öncelikli olarak iç politikada sıkışıklığı açmak, İdlib gibi yerlerde girilen bataklıktan çıkmak, MHP ile blokuna İYİ Parti ve CHP’yi dahil etmek, kayyum atama, tutuklama politikalarını, ekonomi krizini perdelemek için planladığı Kuzey Suriye’ye harekatı için Trump’tan harekat izni isteyecek. Ankara’nın ajandasında kendi istediği gibi “Güvenli Bölge” adı altında bir sistem kurmak, mültecileri Kürt kentlerine taşıma izni istemek de var. Rusya-Türkiye ilişkileri, S-400, Su-35, Su-57 savaş uçakları krizi, F-35, Patriot sistemi pazarlıkları ajandada. Erdoğan’ın ABD işverenlerine yatırım çağrısı yapması bekleniyor. Yine Yemen, İran, Filistin de başlıklar arasında.

ABD, Türkiye ve Kuzey Suriye Askeri Meclisleri “Güvenli Bölge” anlaşması kapsamında ortak kara devriyelerini sürdürürken, daha fazla derinlik isteyen Erdoğan, 16 Eylül Ankara zirvesinde, “Amerika ile iki hafta içinde arzu ettiğimiz sonuca ulaşamazsak kendi harekat planımızı uygulamaya başlayacağımızı her iki dostumuza da anlattım” demiş daha sonraki günlerde de sürdürmüştü: “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Astana platformunun 5. zirvesini Ankara’da gerçekleştirdik. Zirve sırasında ve sonrasında yaptığımız açıklamalarda ifade ettiğimiz gibi iki hafta içinde buradan sonuç çıkmazsa kendi hareket planlarımızı devreye sokacağız.”

‘Tüm halklara hizmet edecek’

Kuzey ve Doğu Suriye Öğrenciler Çalıştayı, Kamişlo’daki Rojava Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Çalıştaya 100 öğrenci katıldı. ANHA haberine göre Çalıştayda konuşan Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Ebdi, sınır hattının güvenliği için varılan anlaşmaya işaret ederek, “Bu anlaşmanın amacı, bölgeye dönük tehditlerin önüne geçmek ve kazanımları korumaktır. Bu anlaşmanın tüm Suriye halklarına hizmet edeceğine inanıyoruz. Anlaşmanın gerekliliklerini yerine getiriyoruz ve buna devam edeceğiz… Halk, toplum, devrim ve kazanımlarımız düşmana karşı korunmalıdır. Ayrıca demokratik, çok renkli bir Suriye için kurumlar örgütlenmelidir. Bunun için en büyük sorumluluk da öğrenci ve öğretmenlerindir. Çünkü sizler her alanda topluma öncülük edenlersiniz” şeklinde konuştu.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir