Kovid-19 ve Bolsonaro’nun insandan önce kâr politikası

Bolsonaro hükümetinin gerekli önlemleri almamak için direndiği Brezilya’daki son durumu Gazeteci Sandino Patriota, Evrensel için kaleme aldı: Hükümetin tek politikası kapitalistlerin kârını korumak.

Fotoğraf: Unsplash

Sandino PATRIOTA
Sao Paulo

Brezilya Kovid-19 krizinin zirvesine doğru hızla ilerliyor, günlük ölüm oranları yükseliyor. Brezilyalılar, dünyada kayıtlı ölüm sayıları bakımından Amerikalıların ardından en yüksek ikinci sıraya çoktan yerleştiler.

Fakat resmi Kovid-19 ölümleri, virüs kaynaklı toplam ölümlerin sadece bir parçası. 15 Mayıs’ta, örneğin, 824 kişinin Kovid-19’dan öldüğü kaydedildi, fakat (aynı gün) bunun iki katı sayıda insan zatürree, akut solunum sendromu ve septisemiden hayatını kaybetti. Bu anormal sayı yine virüsten kaynaklı görünüyor ancak yeterli test yapılmadığı için tespit edilemedi.

Önümüzdeki günlerde bu eğilimin değişeceğine dair hiçbir beklenti yok. Tersine, sosyal mesafe ve karantina önlemlerindeki fiili gevşeme nedeniyle ölümlerde artış göreceğiz.

11 Mart’tan bu yana, Brezilya federasyonunun eyalet valileriyle Jair Bolsanoro’nun başında olduğu federal hükümet arasında bir çekişme var. Bolsonaro, karantina önlemlerini çok defa reddetti ve insanları, virüsün sağlık sistemindeki etkilerine rağmen evlerinden çıkmaya teşvik etti; bankacıların ve tüccarları savunan bir tartışma yürüttü. İki ay sonra bugün, insanlar bu çatışmadan yorulmuş durumda; işlerini kaybettiler, maaşları düştü ve hayatta kalmak için evden çıkmak zorunda kaldılar.

Bu dönem boyunca Bolsonaro, bankacılar ve mali sistemin temsilcilerinin yanı sıra hükümetin temel dayanak noktası haline gelen ordu generalleriyle ittifakını güçlendirmek için çalıştı. Sağlık bakanı olarak sosyal izolasyona karşı kamuoyu açıklamaları yapacak bir hekim aradı. Bunu yapmak için, iki sağlık bakanını görevden aldı ve sonunda, sağlık konusunda eğitimi ya da deneyimi olmayan emekli bir general geçici bakan oldu.

Görev süresinin parlamento erken sonlandırılmasından kaçınmak için Bolsonaro, İşçi Partisi-PT hükümetleri döneminde yolsuzluk skandallarına doğrudan katılan partilerin temsilcileriyle kamu fonları ve siyasi pozisyon pazarlıklığıyla bir ittifak kurdu. Bu ittifak, görevden alınmasını önleyebilmek için parlamentoda kendine destek arıyor.

Bolsonaro hükümetinin bu dönemdeki tüm politikası kapitalistlerin, özellikle de bankaların kârlarını garanti altına almak. Bunun için kaç Brezilyalının Kovid-19 kurbanı olarak yaşamını yitirdiği ya da sağlık sisteminin çökecek olması önemli değil.

En başından 1.3 trilyon real (Sürekli değiştiği için dolar karşılığını kullanmıyorum, para birimi dolar karşısında yüzde 40 değer kaybetti) Brezilya ekonomisini yöneten 5 bankaya-ihtiyaç sahiplerine yönelik kredi kolaylığı ya da istihdam garantisi gibi- herhangi bir karşılık beklenmeden verildi.

HALK MÜCADELENİN YOLLARINI ARIYOR

Brezilya yakın tarihinin en halk karşıtı ve antinasyonal hükümetiyle karşı karşıya kalan, hayatta kalabilmek için sosyal izolasyona saygı duyulmasına ihtiyacı olan işçi sınıfı, mücadele etmenin yollarını arıyor.

Çalışma hayatı alttan alta yeniden örgütlenirken, halk saflarında bir yeniden örgütlenme durumu da buna eşlik ediyor.

Bu kriz sırasında geleneksel sendikal hareket, krizden en çok etkilenen işyerlerinde iş durdurma ve sınıfı, hakları için harekete geçirme konusunda etkin bir yanıt veremedi.

Düşük gelirli; işsizlik, temel hizmetlerin yokluğu sorunu yaşayan ve yardım göremediği için mağdur olan mahallelerde varlık göstermenin önemi arttı ve bu çalışma örgütlü sosyal hareketler tarafından yürütüldü.

Brezilya devleti sağlık kriziyle başa çıkamaz ve ekonomik sorunlar nedeniyle neredeyse iflasla karşı karşıyayken, Brezilya halkının kaderini belirleyecek büyük sokak hareketleri ve sosyal çatışma bekleniyor.

Kaynak: EVRENSEL

İlginizi çekebilir