Koronavirüs en çok turizmi etkiledi: Oteller bir bir kapanıyor

Sezonluk otellerin açılışlarını ertelemesinden sonra şehir otelleri de kapılarını geçici olarak kapatıyor. Otelciler rezervasyon kaybının yüzde 90’lara ulaştığı belirtiliyor.

Dünyayı sarsan koronavirüs salgını en çok turizmi etkiledi. Türkiye’de 30’den fazla ülke ile uçuşların durmasıyla müşterisiz kalan şehir otellerini bir de spa, kafe, bar ve restoran yasakları vurdu. Sezonluk otellerin açılışlarını ertelemesinden sonra şehir otelleri de kapılarını geçici olarak kapatıyor. Önünü görememekten ve belirsizlikten şikayetçi sektör, otellerin rezervasyon kaybının yüzde 90’lara ulaştığı belirtiyor.

Sektör, geçen yıl nisan ayında 3 milyon 266 turist ağırlamış ve 1.9 milyar dolar gelir elde etmişti. Nisan ayına kayıpla başlayacak olan turizmciler, İstanbul’da 150 binden fazla, Antalya’da ise 500 binden fazla yatağın tehlikede olduğunu söylüyor. Bazıları ise, açıklanan ekonomik tedbirlerin yetersizliği için ise tepkili…

ÇALIŞANLAR ÜCRETSİZ İZNE GÖNDERİLİYOR

Aslında sezonu nisanda açan otellerin yüzde 80’i, açılışlarını mayıs ayına kaydırdı. Ancak 12 ay boyunca çalışan bölgelerde bazı oteller de kapısını kapatıyor.

Kapısını kapatmayıp başka çareler bulanlar da var. Birden fazla oteli olan zincirler yeni müşterileri açık otellerine yönlendirirken, bazıları yeni müşteri kabul etmiyor. İstanbul Taksim’de hemen hemen birçok otel müşteri kabul etmiyor ve başka otele yönlendiriyor.

Otellerin çoğu çalışanlarını ücretsiz izne yollarken, sektörde 100 binden fazla işten çıkarma yaşanacağını savunan turizmciler de var. Otel fiyatları ise yine düşüş eğiliminde.

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir