Koku kaybının sebebi tespit edildi: Doğrudan hücrelere saldırıyor

ABD’de yapılan bir araştırma, korona virüsünün niçin koku kaybına yol açtığını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre virüs, koku nöronlarını destekleyen hücrelere saldırıyor.

Araştırmanın eş yazarlarından Sandeep Robert Datta, vardıkları sonuç ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Bulgularımız şunu gösteriyor ki, yeni tür korona virüsü hastaların koku duyusunu, nöronları doğrudan enfekte ederek değil, destekleyici hücrelerin fonksiyonlarını etkileyerek değiştiriyor.”

‘KALICI KOKU KAYBINA YOL AÇMASI ÇOK ZOR’

Datta, bu bulgunun aynı zamanda, korona virüsünün yol açtığı koku kaybının çok büyük ihtimalle kalıcı olmadığı anlamına geldiğini de ekledi. ABD’li doktor, “Bence bu iyi haber çünkü enfeksiyon temizlendiğinde, koku nöronlarının değiştirilmesine veya sıfırdan yeniden inşa edilmesine gerek kalmıyor” diye konuştu.

Koku kaybı, yeni korona virüsünün yol açtığı Covid-19 hastalığının en yaygın ve erken belirtilerinden biri. Öyle ki, bazı araştırmalar, ateş veya öksürükten önce bu semptomun incelenmesiyle kimin hastalığa yakalandığının daha iyi tespit edilebileceğini savunuyor.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir