Koçyiğit: Talepleri sokakta sahiplenmeliyiz

HDK’nin 2’nci Genel Meclis Toplantısı’nda konuşan Gülistan Kılıç Koçyiğit, açlık grevcilerinin taleplerine ilişkin hükümetin sessizliğini kınayarak, “Mücadele, sokak hakkının sonuna kadar kullanılması ve cezaevlerindeki talebin etrafında kenetlenmesiyle olabilecek bir şey” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 9’uncu Dönem 2’nci Genel Meclis Toplantısını Taksim’de bulunan genel merkezlerinde gerçekleştirdi. Çok sayıda kişinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını Eş Sözcü Gülistan Kılıç Koçyiğit yaptı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in açlık grevinin 157’nci gününe girdiğini hatırlatan Koçyiğit, hükümetin sessizliğini kınadı. Açlık grevlerinde olanların taleplerini yineleyen Koçyiğit, “Anayasa ve uluslararası sözleşmelerde olan bütün bu taleplere karşı ne yazık ki hükümetten şuana kadar en ufak bir geri dönüş ya da yanıt oluşmuş değil. Buna karşı cezaevlerinde çıkan 7 insanın cenazeleri de insanlık dışı bir uygulamayla defnedildi. Defnetme hakkı ve yas tutma hakkı devlet eliyle gasp edilmiş ve yok sayılmıştır” dedi.

‘Gerçeği göstermek zorundayız’

“Sesimizi duyurmanın yol ve yöntemlerini bulmalıyız” diyen Koçyiğit, şöyle devam etti: “Sağır olanlara sesimizi duyurmak, kör olanlara gerçeği göstermek zorundayız. Bu da ancak bütün toplumun bütün kesimleri tarafından gerçek anlamda bir mücadelenin sokakta yürüyen bir demokratik, meşru ve barışçıl gösteri hakkının sonuna kadar kullanılması, ailelerin sahiplenilmesi, cezaevindeki her bir mücadele edenin talebinin etrafında kenetlenmesiyle olabilecek bir şey. Temel aldığımız esas şeyin yaşam hakkının olduğunu bir kez daha altını çizmek istiyoruz”

Bütün hak ihlallerinin AKP hükümetinin süreci nasıl yönetmek istediğinin göstergesi olduğunu belirten Koçyiğit, bütün bu emarelere karşı birleşik ve demokratik bir mücadele hattının büyümesi gerektiğini söyledi.

‘HDP stratejisi muzzam başarı sağladı’

Seçimlere değinen Koçyiğit, hükümetin takındığı tavrın antidemokratik olduğunu, devlet kurumlarının birebir partileşmesi sürecine tanıklık ettiğini ifade etti. HDP’nin stratejisinin muazzam bir başarıya imza attığını savunan Koçyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin batısında AKP ve MHP ittifakına kaybettirdiğini Kürdistan’da büyük oranda kayyumlardan belediyeleri geri aldığımızı da ifade etmek istiyoruz. Bu başarıyı genelde HDP özelde ise Kürt halkı açığa çıkarmıştır. Kürt sorununu demokratik yollardan çözümüne kapalı olan, Kürt sorununu şiddetle ve güvenlikçi konseptle çözmeye çalışan anlayışa tarihsel bir yanıt oluşturulmuştur. Bu yanıtın iyi okunması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Kürt halkının beklentilerine cevap oluşturmayan, en temel taleplerini şiddetle boğmaya çalışan anlayışın iktidara tutunamayacağını aslında Türkiye’de bir varlık gösteremeyeceğini de kanıtlandığı bir seçim olmuştur.”

YSK eliyle darbe

Kürt halkının ve HDP’nin demokrasinin kapısını araladığını sözlerine ekleyen Koçyiğit, devamla: “Bize ve Türkiye halklarına düşen bu kapıyı sonuna kadar açmak. Ne olursa olsun demokrasiye ulaşmak olmalıdır. Seçim sürecinde usulsüzlükler yaşandı. HDP’nin hiçbir itirazı gerekçe dahi gösterilmeksizin reddedilirken AKP ve MHP’nin itirazları kabul edildi ve birçok yerde sayım yapıldı. Bu bize neyi gösteriyor. Biz bu ülkede seçim güvenliğinden, seçim şeffaflığından ve kendisini kural ve yasalarla sınırlandırmış, görev ve yetkilerini hukuka göre kullanan YSK’nin varlığından da bahsedemeyiz. Bu anlamda YSK bu seçimlerde kendi varlığına birebir kastetmiş ama kendi varlığına kastetmekle kalmamış devletin anayasal düzenini değiştirme ve ortadan kaldırma yönünde ciddi bir adım atmıştır. Bunu nasıl yaptı. KHK’li olan belediye eş başkanlarımız ve meclis üyelerimize mazbatalarını vermeyerek yapmıştır. Hukuk skandalının üzerine yeni bir imza atarak ikinci olan partiye yani seçimin kaybedenine mazbata vermiştir. Bu sonuçları ne olursa olsun kabul etmediğimizi ve gasp edilen belediye başkanlarının meşru belediye başkanları olmadıklarını aslında gasp ettiklerini ve YSK eliyle de halkın iradesine darbe uyguladıklarını bir kez daha ifade etmek istiyoruz” dedi.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir