‘Kanal İstanbul ÇED Onayı hukukun ve halkın iradesinin çiğnenmesidir’

Kanal İstanbul ÇED Raporu’nun onaylanmasının ardından Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu bir açıklama yayınlayarak, “Bu onay hukukun ve halkın iradesinin çiğnenmesidir” dedi. Koordinasyon ayrıca bugün saat 17.00’de İstanbul Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde yapılacak basın açıklamasına çağrı yaptı.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu: ‘Kanal İstanbul ÇED Onayı hukukun ve halkın iradesinin çiğnenmesidir’

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde milyonlarca insanın karşı çıktığı ve ÇED Raporuna itiraz dilekçeleri verdiği Kanal İstanbul ÇED Raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Yüzlerce kurum, kuruluş ve milyonlarca vatandaşın itiraz başvuuruları dikkate alınmadı. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin bir çok yerinde vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına askıdaki ÇED Raporu’na itiraz dilekçeleri vermişti.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu Kanal İstanbu ÇED Raporu’nun onaylanmasına ilişikin yaptığı açıklamada “Bu onay hukukun ve halkın iradesinin çiğnenmesidir” dedi. Açıklamada ayrıca, “Kanal İstanbul ÇED Raporu bilimsel gerçeklerin dikkate alınmadığı, Proje’nin yarattığı büyük tahribatı gözlerden saklamayı hedefleyen inşaat tröstlerinin çıkarlarına hizmet eden bir rapordur” denildi.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun açıklaması’nın tam metni şöyle:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul “sözde ÇED Raporu”nu bugün itibarıyla onayladıklarını açıkladı.

Biz Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu olarak binlerce vatandaşımızın itiraz dilekçesi verdiği, bilim insanlarının, çevre ve ekoloji örgütlerinin, odaların, dernek ve kurumların şiddetle itiraz ettiği bu raporun oldu bittiye getirilerek onaylanmasına itiraz ediyoruz.

Bu onay hukukun ve halkın iradesinin çiğnenmesidir.

Kanal İstanbul ÇED Raporu bilimsel gerçeklerin dikkate alınmadığı, Proje’nin yarattığı büyük tahribatı gözlerden saklamayı hedefleyen inşaat tröstlerinin çıkarlarına hizmet eden bir rapordur.

İstanbullular olarak bir kez daha buradan açıkça ilan ediyoruz. Suları, denizleri, ormanları, hayvanları, yaşam alanlarımızı savunacağız.

İstanbul’un havasını zehirleyecek, denizini oksijensiz bırakacak, depremin etkisini kat kat arttıracak, bir avuç zengini daha da zengin yapacak, halkı fakirleşmeye mahkum edecek, köyleri yok edecek, birden fazla ilçede halkı yerinden edecek Kanal İstanbul projesini durdurmak, bütün hukuksal haklarımızı kullanmak için bütün yurttaşlarımızı bir araya gelmeye çağırıyoruz.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu

Kaynak: Siyasihaber

İlginizi çekebilir