Jandarma karakolunda işkence: ‘Kanun benim’

Antalya’da bir yurttaş “Kanun benim” diyen jandarma tarafından gözaltına alınıp, darp edildi. Darp eden askerin rapor aldığı ve şikayetçi olduğu öğrenildi.

Ülkede böyle bir kanunun olmadığını, söz konusu bir yasak varsa kendisiyle paylaşılması gerektiğini söyleyen A.S, jandarmanın “Kanun benim” cevabıyla karşılaştı. Kolluk görevlisi, A.S.’yi bir anda yaka paça gözaltına alarak kelepçe taktı ve karakola götürdü.

DARP EDİLDİ, CİNSEL TACİZE MARUZ KALDI

İleri Haber’den Ersan Kınık’ın haberine göre, karakola getirildikten sonra, kamerasız boş bir odaya götürülüp yarım saat boyunca darp edildiğini özellikle de darp izi olmaması için kulağının arkasına sert bir şekilde parmak darbelerinin uygulandığını söyleyen A.S., aynı zamanda sözlü olarak cinsel tacize de uğradığını ifade etti.

Olayı aktaran A.S., gözaltında olduğu sırada kendisi için gelen arkadaşlarından birinin, karakolda işkenceye uğradığı odaya kadar geldiğini ve kendisini döven jandarmaları gördüğünü, bu olay üzerine ifade vermek isteyen arkadaşının, “Seni de mi yanına atalım?” tehdidiyle karşılaştığını söyledi.

Yaşanan işkence olayından sonra hastaneye götürülen A.S. muayene esnasında jandarmalardan korktuğu için doktora yalnız görüşme talebinde bulundu ancak doktor da jandarmalar da izin vermeyince baskı altında kaldığı için doktorun “Neyin var?” sorusuna sadece “Küçük bir morarma ve kan var” cevabını verebildi.

‘EĞER SENİ DÖVDÜĞÜMÜZÜ SÖYLERSEN BİR ÖMÜR BOYU HAPİSTEN ÇIKAMAZSIN’

İddiaya göre, Jandarma Komutanı A.S’yi darp ettiği sırada parmağını kırdı ve hastanede darp raporu aldı. Kendisine tekme atıldığını öne süren kolluk görevlisi A.S.’den şikayetçi oldu. Daha sonra ifadesinin alınması için tekrar karakola getirilen A.S.’nin yanına kendisinden şikayetçi olan komutan geldi ve bu kez daha sakin bir üslupla “eğer seni dövdüğümüzü söylemezsen sana yardım ederiz ama adliyede dövdüğümüzü söylersen de bir ömür boyu hapisten çıkamazsın” dedi.

ALDIĞI DARBELERİN ETKİSİYLE FENALAŞTI

Olayın şoku ve korkusuyla karakoldaki ifadesinde dayak olmadığını söyleyen A.S. ifadesinin ardından yeniden nezarethaneye götürüldü. Nezarethanede yattığı sırada, karnına almış olduğu darbelerin etkisiyle fenalaştı ve titremeye başladı. Yardım istediği personellerden “yat uyu, bir şeyin yok” tepkisiyle karşılaştı.

TUTUKLAMA TALEBİYLE MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

Daha sonra savcılığa götürülen A.S., savcılık ifadesinde karakolda vermiş olduğu ifadenin yanlış olduğunu belirterek daha doğru bir ifade vermeye çalıştı ancak olayın şokunu hâlâ üzerinden atlatamadığı için titrediğini ve sürekli olarak ağladığını, kendisine işkence yapan jandarmaların da kapının önünde beklediği için kendilerinden şikayetçi olamadığını söyledi.

A.S. İfadesinin ardından kamu görevlisine görevini yaptırmama ve yaralama suçlamalarıyla tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlik sorgusu esnasında jandarmaların kendisine yaptıkları işkence ve tacizleri söylediği sırada hakim tarafından “geç oraları” denilerek susturuldu. Tekrar işkenceye uğrama korkusuyla jandarmalardan şikayetçi olamayan A.S., yurtdışına çıkış yasağı ve karakola 2 gün imza şartıyla serbest bırakıldı.

HOMOFOBİK BİR SALDIRI

Maruz kaldığı saldırının homoobik bir saldırı olduğunu ifade eden A.S., şunları kaydetti:

“Ben içeride işkenceye uğrarken, arkadaşım gözaltına alındığım yerdeymiş. Elinde alkol olan başka bir grup geçmiş ve onlara herhangi bir müdahalede bulunulmamış. Yani bunun özellikle bana yönelik bir şey olduğu çok belli. Kibar ve dövmeliydim. Yani aslında bu uygulamanın temelinde homofobi yatıyor. Kibar ve marjinal olarak gördükleri kişilere yapıyorlar. İçeride de zaten bana ‘Sen terörist misin’ dediler.”

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir