İTÜ’de kantin fiyatlarını boykot eden öğrenciler okuldan uzaklaştırıldı

İTÜ’de yemek ve okuldaki özel işletmelerin kantin fiyatlarını boykot eden 7 öğrenciye uzaklaştırma cezası verildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki (İTÜ) özel  işletmelerin kantin fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle 18 Aralık 2019’da tarihinde boykot kararı alan öğrenciler kampüste öğrenci kantini kurmuş öğrencilere çay, kahve gibi ürünleri ücretsiz dağıtmıştı.

Sürdürdükleri boykota, İTÜ yönetiminin tüm baskılarına ve tehditlerine rağmen devam eden öğrencilere yönetim tarafından soruşturma açılmıştı. Bununla da yetinmeyen İTÜ Rektörlüğü, aldığı bir kararla 7 öğrenciye ‘bir yarıyıl için uzaklaştırma’ cezası verdi.

İTÜ Rektörlüğü tarafından hazırlan görevlendirme yazısında, uzaklaştırma cezası alan öğrencilere ‘Öğrenme ve öğretme hürriyetinin engelleyici veya ‘yükseköğretim kurumlarının işleyiş ve huzurunu bozucu eylemlerde bulunmak’ ve ‘izin almadan toplantılar düzenlemek’ eylemlerini işlediğiniz tespit edilmiştir’ denildi.

SUÇLARI OKULDA ÇAY DAĞITMAK

Uzaklaştırma cezası alan İTÜ öğrencisi suçunun sadece okulda çay dağıtmak olduğunu belirterek “Hiçbir hukuki dayanağı olmadan alınan bu karar kabul edilemez. Kantin fiyatlarına karşı aldığımız boykot kararının ardından gerek rektörlük gerekse güvenlik tarafından her türlü baskıya maruz kaldık. Kendi okulumuzda darp edilen arkadaşlarımız dahi oldu. İTÜ yönetiminin aldığı bu kararı kabul etmiyoruz, gerekli yerlere başvuracağız” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir