İstanbul Modern Sinema’nın yeni sezonu 19 Eylül’de sinemaseverlerle buluşuyor

İstanbul Modern Sinema’nın yeni sezonu, farklı ülke sinemalarından seçkilerin yanı sıra tür sinemasına odaklanan bir programla 19 Eylül’de başlıyor.

‘Bir Başka Rusya’ programıyla başlayan yeni sezon, ‘Fear and Fantasy Festival’‘Almanya’dan Yepyeni Filmler’ ve bu yıl sekizincisi düzenlenecek ‘Biz de Varız’ seçkisiyle devam edecek.

Bir Başka Rusya: Küreselleşme ve kimlik arayışı

İstanbul Modern Sinema’nın yeni sezonunun açılışını yapan ‘Bir Başka Rusya’ seçkisi, 21. yüzyıl sinemasında özellikle derin ve karmaşık psikolojik dramlarla iz bırakmış çağdaş Rus sineması yapımlarını ’19-29 Eylül’ tarihlerinde izleyicilerle buluşturuyor.

Rusya’da başarılı olmasına rağmen yurtdışında az bilinen, çoğu Türkiye’de gösterilmemiş filmlerin yer aldığı seçkide ‘Hayvanoloji’‘Herkesi Şaşırtan Adam’ ve ‘Meadow Mari’nin Kutsal Eşleri’ gibi hızla küreselleşen Rus toplumunda gençlerin kimlik arayışlarını, varoluş mücadelelerini ve kültürel farklılaşmaları sıradışı hikaye ve karakterler üzerinden anlatan filmler yer alıyor.

Fear and Fantasy Festival: Korku ve fantastik türleri bir araya geliyor

Bu yıl ikincisi düzenlenen korku ve fantastik türlerinde sinema ve diğer sanat dallarından çalışmaları bir araya getiren ‘Fear and Fantasy Festival’ seçkisi ’17-27 Ekim’ tarihlerinde izleyicilerle buluşuyor.

Mari kültüründeki folklorik anlatıları işleyen ‘Meadow Mari’nin Kutsal Eşleri.’

Müge Turan’ın küratörlüğünde düzenlenecek programda korku ve fantastik türünde kült animasyonlardan canlı müzik eşliğindeki sessiz film gösterimlerine birçok farklı yapım bulunuyor.

Alman sinemasının yeni gözdeleri

Sinemaseverlerle 11’inci kez buluşan ‘Almanya’dan Yepyeni Filmler’ programında Alman sinemasının öne çıkan yapımlarına yer verilecek. ’21 Kasım-1 Aralık’ tarihleri arasında düzenlenecek program kapsamında Türkiye’de ilk defa izleyiciyle buluşacak pek çok ödüllü yapım yer alıyor.

Biz de Varız: Türk Sinemasının ezber bozan yapımları

İstanbul Modern Sinema’nın sekizincisi düzenlenen ‘Biz de Varız’ seçkisi, ’12-22 Aralık’ta sinemaseverlerle buluşuyor. Seçkide Türk sinemasından hem içerik hem de form açısından yenilikçi birçok film yer alıyor. Gösterimlere yönetmenler ve film ekipleri de eşlik edecek.

Kaynak: DİKEN

İlginizi çekebilir