İş bırakan sayacılar, ayakkabı patronları ile masaya oturdu ve anlaşma sağlandı

Saya Emekçileri Derneğinin çağrısıyla düşük ücrete ve çalışma koşullarına karşı iş bırakan sayacılar, ayakkabı patronları ile masaya oturdu ve anlaşma sağlandı.

Saya Emekçileri Derneğinin çağrısıyla düşük ücrete ve çalışma koşullarına karşı iş bırakan sayacılar kazandı. Yıl sonuna kadar %12,5 ve ocak ayından itibaren geçerli olacak şekilde %12,5 olmak üzere toplamda %25 zam isteyen sayacılar, ayakkabı patronları ile masaya oturdu ve anlaşma sağlandı. Görüştüğümüz sayacılar, “Birlik olunca kazanım oluyor” ifadelerini kullandı.

“EKMEK YETMEDİ Mİ BU İŞ OLMAZ”

Sürece dair görüşlerini aldığımız Saya Emekçileri Derneği Başkanı İlker Avcı, “Bütün firmalar ile anlaşma sağlandı. %12,5, yıl sonu tamamen kabul edildi. Ocak ayından itibaren geçerli olacak %12,5 zam da kabul edildi. Çalışmaya başladık. Saya emekçileri olarak boş durmak değil çalışmak istiyoruz. Ama haklarımızı aldığımız koşulda çalışmak istiyoruz. Herkes evine ekmek götürüyor. Ekmek yetmedi mi bu iş olmaz” dedi.

“BİRLİK OLUNCA KAZANIM OLUYOR”

“Birlik olunca kazanım oluyor” diye Avcı, “Dernek bünyesinde ortak karar aldık. Görüşmelerin bilgisi herkese verilecek ve görüşmeleri dernek yapacak. Sayacılarla ortak hareket edilecek. İstekler karşılanmazsa iş bırakma veya türlü hak aranacak dedik. Zamda anlaşılamayınca bir günlük iş bıraktık. Ve bu iş bırakma ses getirdi” diye konuştu.

Saya atölyelerinden görüştüğümüz işçiler sonuçtan memnun olduklarını dile getirdi.

Öte yandan dernek bünyesinde birleşince, ortaklaşınca çoğu sayacı sonucun sevindirici olacağını belirtti. Sadece 6 aylık zam süreçlerinde değil, hem 2020 görüşmeleri için hem de düzenli bir şekilde yapılacak faaliyetlerle var olan birliği güçlendirmek hedefleniyor.

Kaynak: Evrensel – Ahmet Akarsu

İlginizi çekebilir