İran’dan misilleme geldi: Hürmüz’de İngiliz tankerine el konuldu

‘ndan yapılan açıklamada, ‘Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk’ denildi. Gemi rotasını İran karasularına doğru çevirdi.

İran Devrim Muhafızları, Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koydu.

Bugün akşam saatlerinde, Hürmüz Boğazı’nda seyir halinde olan İngiltere bayraklı “Stena Impero” isimli tankerle temas kesildi. Gemi Hürmüz Boğazı’nda seyir halindeyken rotasını İran karasularına doğru çevirdi.

İran devlet televizyonunda okunan Devrim Muhafızları’nın açıklamasına göre, gemiye “Hürmüzgan Eyaleti Denizcilik İdaresi’nin talebi üzerine el konuldu ve İran karasularına çekildi.”

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars da gemide 23 görevli olduğunu bildirerek, geminin “uluslararası denizclik kurallarına uymadığı gerekçesiyle” durdurulduğu ve İran kara sularına çekildiğini söyledi.

ULUSLARARASI SULARDA BOT VE HELİKOPTER YANAŞTI’

BBC’nin haberine göre, Stena Impero’yu işleten Northern Deniz İşletmeleri adlı şirketin yetkilileri, gemiyle bağlantı kuramadıklarını açıkladı.

Şirket yekilileri, İngiltere saatiyle 16.00 (TSİ 18.00) sıralarında Stena Impero’ya Hürmüz Boğazı’nda, uluslararası sularda Suudi Arabistan’a doğru giderken kimliği belirsiz botlarla birlikte bir helikopterin yanaştığını, ardından geminin kuzeye İran yönüne doğru hareket etmeye başladığı ve o saatten bu yana gemiyle irtibat kurulamadığını söyledi.

Reuters haber ajansının İngiltere Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı habere göre de İngiltere, olaya ilişkin daha ayrıntılı bilgi edinmeye çalışıyor. İngiltere hükümetinin acil durum komitesi ise, olayla ilgili görüşmek üzere toplandı.

İNGİLTERE DE BİR TANKERE EL KOYMUŞTU

4 Temmuz’da Cebelitarık’ta bir İran tankerine Suriye yönetimine petrol taşıdığı iddiasıyla el konulmuştu. İran, petrol tankerinin bırakılmaması durumunda aynı şekilde karşılık vereceğini duyurmuştu.

İngiltere ordusuna bağlı kuvvetler, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını delerek İran’dan Suriye’ye ham petrol taşıdığı öne sürülen bir tankeri Cebelitarık Boğazı’nda durdurmuştu.

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir