İran’da 5,9’luk deprem, Van’da yıkım: 9 ölü

İran’daki deprem Van’da da hissedildi. 5,9’luk depremde Başkale’de bazı kerpiç evler yıkıldı, iki köyden 9 kişi öldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2’sinin durumu ağır olmak üzere 50 yaralı olduğunu açıkladı. Akşam saat 19.00’da yine sınırda deprem meydana geldi; Kandilli, 5.8, AFAD ise 5.9 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

Türkiye-İran sınır bölgesinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Van ve çevre illerde hissedilirken, Başkale ilçesine bağlı iki köyde enkaz altında kalan 9 kişi öldü. En büyük yıkımın olduğu Başkale ilçesine bağlı Elbis (Özpınar) köyünde ölenlerden dördü çocuk. Akşam saat 19.00’da sınırda bir büyük sarsıntı daha yaşandı. Saat 19.00’daki depremin büyüklüğünü Kandilli 5,8, AFAD ise 5,9 olarak bildirdi. Depremin, yerin 5 kilometre derinliğinde olduğu kaydedildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremde 50 kişinin de yaralandığını duyurdu. Bakanlığın verdiği bilgiye göre yaralılardan 2’sinin durumu ağır.

İran’ın batısındaki Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Kotur ilçesinde meydana gelen deprem Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, yerel saatle 09.22’de kaydedildi. Depremin 6 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtildi. İran Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi, deprem nedeniyle 25 kişinin yaralandığını söyledi. Batı Azerbaycan Valisi Muhammed Mehdi Şehriyari de yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu belirtti. Öte yandan 43 köyde ise evler hasar gördü.

.

Başkale ilçesi Gelenler mahallesinde hissedilen depremde, kerpiçten yapılan bazı binaların yıkıldığı görüldü. Söz konusu köylere kar nedeniyle uzun zamandır ulaşımın olmadığı belirtilirken yetkililer ve kurtarma ekipleri köylere doğru hareket etti.

VALİ YANLIŞ BİLGİ VERDİ

Depremin ardından açıklama yapan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanmış olan Mehmet Emin Bilmez, can kaybı olmadığı, sadece bir kişinin yaralandığı açıklamasını yaptı. Gazete Duvar’da ölü sayısının en az 4 olduğu bilgisinin yer aldığı saatlerde, valiliğin depremin sonuçları hakkında bilgi sahibi olmaması çeşitli soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Saat 10.55 sularında canlı yayında açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise depremde 7 kişinin öldüğünü, 5 kişinin de yaralandığını duyurdu.

BÖLGEDE TAŞIMALI EĞİTİME GEÇİLİYOR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Başkale, Saray ve Gürpınar’da birkaç köy okulunda ufak çaplı hasar meydana geldiğini açıkladı. Selçuk “Kesin hasar tespiti tamamlanıncaya kadar geçici süreyle taşımalı eğitim gerçekleştireceğiz” dedi.

BABA VE DÖRT ÇOCUĞU HAYATINI KAYBETTİ 

Birçok ev ve ahırın yıkıldığı Elbis köyünde 8 çocuk babası Reis Fırat, çocukları Hasret, Fatma, Defne ve Muhammet Fırat ile enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Eşinin dışarıda olduğu esnada evde çocuklarıyla depreme yakalanan babanın diğer 4 çocuğu da ilçedeki yurtta eğitimlerini sürdürüyordu. Reis Fırat’ın amcasının oğlu Özcan Fırat, “Depremde evim tamamen yıkıldı. Evimin arkasında da amca oğlumun evi vardı onun da evi yıkıldı. Amcamın oğlu 4 çocuğuyla beraber hayatını kaybetti. Cenazelerini biz çıkardık. Acımız çok büyük” dedi.

4.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA

Kandilli Rasathanesi’ne göre Van-İran sınır bölgesinde sarsıntılar sürüyor. Saat 09.00 ve 14.00 arasında en büyüğü 4.5 en küçüğü 2.4 olan 15 farklı deprem meydana geldi.

Hasarlı evlere giremeyen vatandaşlar, çevrede ateş yakarak ısınmaya çalıştı. Fotoğraf: AA


ENKAZ ALTINDA KİMSE YOK

Depremde hasar gören Elbis (Özpınar) köyünde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Enkaz altında şu anda hiçbir vatandaşımız yok. Şu ana kadar bu köye bölgeden 1250 çadır sevk ettik” açıklamasını yaptı.

CHP BÖLGEYE HEYET GÖNDERECEK

CHP, deprem nedeniyle Van’da meydana gelen hasarı ve yürütülen çalışmaları incelemek için heyet oluşturdu. CHP’den yapılan açıklamaya göre, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında, Parti Meclisi Üyesi ve Ankara milletvekilleri Tekin Bingöl ile Nihat Yeşil’den oluşan heyet, İran’ın Hoy kenti merkezli deprem nedeniyle Van’da yürütülen çalışmalara destek vermek ve incelemelerde bulunmak üzere bu ile gidecek. (DUVAR)

.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir