Irak’ta Tahrir Deklarasyonu

Irak’ta başkaldıran halkların eylemlerinde İran temsilciliklerinin taşlanmasından sonra bazı milletvekillerinin evleri de basılıp yakıldı. Tahrir Meydanı’ndaki direnişçiler deklarasyon yayınladı: Dinin siyasetle ilişkisi kesilmeli. Parlamento feshedilmeli. Katliamcılar yargılanmalıdır

Irak’ta adil gelir paylaşımı isteyen, işsizlik, yolsuzluk ve yoksulluğun bitirilmesi için rüşvetsiz, rantsız yönetim isteyen halkların gösterileri milletvekillerinin evlerine baskınlarla devam ediyor. Başkentte isyanın gür sesi Tahrir Meydanı’nda bekleyenler 20 maddelik deklarasyon yayınladı. Irak’da insanca yaşam koşulları talebiyle alanlara çıkarak barikatlar kuran, sistemi bloke eden halklar İran’ın ülkeden elini çekmesi için Kerbela Konsolosluğu’nu basmalarından, Haşdi Şabi’ye bağlı Bedir Örgütü, Asaib Ehl-il Hak, Dava Partisi ve Hikmet hareketinin binalarını ateşe vermelerinden sonra milletvekillerini de hedef almaya başladı. Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetinde göstericiler, Zikar’ın EşŞatra ilçesinde Sairun Koalisyonu milletvekillerinden Naci es-Saidi, El-Fetih Koalisyonu’ndan Muna el-Gurabi ile Kanun Devleti Koalisyonu milletvekili Zeynep el-Hazreci’nin evini ateşe verdi. Olaylarda can kaybı yaşanmazken, sivil savunma ekiplerinin evlerde çıkan yangınları söndürmeye çalıştığı ifade edildi.

Ölü sayısı artıyor

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim’den beri gösteriler düzenliyor. Petrol rafinerleri, limanlar, otoyollar bloke ediliyor. Kamuda işler barikatlarla durduruluyor. BM Irak Misyonu, “25 Ekim-4 Kasım Irak Gösterileri” raporunda 1 Ekim’den bu yana gösterilerde 254 göstericinin hayatını kaybettiğini, binlercesinin de yaralandığını kaydediyor. Ancak Bağdat ve Kerbela’da son cinayetlerle ölü sayısının 300’e yaklaştığı tahmin ediliyor. Türkiye’de geçmişte Gezi olaylarında, Diyarbakır olaylarında, Gazi Mahallesi vb. yerlerde olduğu gibi JİTEM’vari hareket eden Irak devlet güçleri keskin nişancılar da kullanıyor. Köklü değişim talepleri karşısında Bakanlar Kurulu’nu toplayan Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, “hızlı ve esnek bir alternatif olmadan istifanın gerçekleştirilmesi mümkün değil” dedi.

‘Silahlı gruplar feshedilmeli’

Gösterilerin merkezlerinden Tahrir Meydanı eylemcilerin kontrolünde. Meydan özyönetime dönüştürülmüş durumda. Direnenler meydana taleplerini içeren 20 maddelik bir deklarasyon astı. Haşdi Şabi de maddeler arasında. ANF haberine göre deklarasyon şöyle:

Hükumet istifa etmeli ve yıkılmalı, Başbakan Adıl Abdulmehdi de göstericileri katletmekten yargılanmalıdır.

Parlamento feshedilmeli.

Irak için yeni bir anayasa hazırlanmalı. Yeni anayasa hazırlayacak komisyonda uzman, bağımsız kişiler olmalı.

Tüm dini kurumlar siyasetten uzaklaştırılmalı. Siyaset ile ilişkileri kesilmeli.

Irak’tan yöneticiler eliyle Irak’ın dışına çıkarılan Irak’ın zenginlik kaynakları geri getirilmeli.

Bağımsız ve yeni bir Adalet Meclisi kurulmalı. Bu meclis tüm partilerden uzak olmalı.

Parti, inanç, aile, aşiret ve halkların kökenine göre bir paylaşımla oluşturulan hükumet, idari yönetimlerin hepsi ortadan kaldırılmalı.

Irak’ta var olan silahlı grupların hepsi feshedilmeli. Silahları devlete devir edilmeli.

Uluslararası güçlerin gözlemciliğinde bir erken seçime gidilmeli. Ülke yönetiminde yer alan partiler seçime katılmamalı.

2003 yılından şu ana kadar yolsuzluk yapanların hepsi açığa çıkarılarak yargılanmalı.

Parti ve dini kurumlardan uzak yeni bir ordu kurulmalı.

Halka işkence yapan, sivilleri öldüren güvenlik kurumlarının hepsi dağıtılmalı.

Irak yönetimi Başkanlık sistemine geçmeli.

Yeni bir seçim yasası hazırlanmalı.

2003 yılından bu yana iktidarın emri ile halkı ve sivilleri katleden suçluları yargılayacak bir mahkeme kurulmalı.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis başkanına tanınan imtiyazlar kaldırılmalı.

Cumhurbaşkanı, başbakan, parlamento başkanına bağlı bir şekilde alta doğru oluşturulan ve müdür, sorumlu vb kurumlarda görev yapanlara tanınan imtiyazlar da kaldırılmalı.

Sadece şehit ailesi olduğu kanıtlanana maaş ödenmeli.

Yolsuzlukla mücadele amacıyla kurulan Temiz Eller Komisyonu da lağvedilmeli.

Memur maaşları rütbe ve makama göre değil hizmetteki süresine göre belirlenmeli.

Pompeo: İran yolsuzluk ihraç ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak ve Lübnan’da protestolara neden olan sorunlardan İran’ın sorumlu olduğunu söyledi. Twitter’dan yazılı açıklama yapan Pompeo, “Irak ve Lübnan halkı ülkelerini geri istiyor. İran rejiminin devrim adı altında ihraç ettiği tek şeyin yolsuzluk olduğunu görüyorlar. Irak ve Lübnan halkı kendi söylemlerini, (İran’ın ruhani lideri) Ali Hamaney’in dayatmasından kurtarmayı hakediyor” ifadesini kullandı. Pompeo, yazılı açıklamasındaysa Çin’e yüklendi ve “ABD olarak, Çin’in Uygurlu aktivistlerin bölgedeki aile üyelerini taciz ettiğine, tutukladığına ve toplama kamplarına gönderdiğine dair raporlardan son derece endişe duymaktayız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir