İlaç krizi: 104 ilaç piyasada bulunmuyor

Ameliyat sonrası kullanımı gerekli olan ilaçlar dahi yok.

İlaca yüzde 26.4’lük zam gelmesina rağmen birçok ilaç halen daha temin edilememekde. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan ilaç sorunun devam ettiğini söyleyerek konuyla ilgili açıklamada bulundu:

BirGün’de yer alan habere göre, firmalar ilaç Euro kurunun 3,40 TL olarak belirlenmesinden memnun olmadığından birçok ilaç piyasada yok. Ameliyat sonrası kan pıhtılaşmasını engellemek için hastalara verilen ilaçtan, kan sulandırıcı iğneye, göz damlasından psikiyatri alanına kadar birçok ilaç piyasada bulunmuyor. Bazı firmalar ithalatı ya azalttı ya da tamamen durdurdu. Özellikle hayati öneme sahip ithal ilaçlarda son dönemde yaşanan sıkıntı ilaç fiyatlandırma politikasının sonucudur. İlaç Fiyat Kararnamesi’nin yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde bulunamayan ilaç sorunu devam edecek ve yeni ilaçlar ülkemize gelmeyecektir.

Zam sonrası bazı ilaçların da ışık hızıyla eczanelere dağıtıldığını belirten Saydan, “İlaçlara baktığımız zaman imal tarihlerinin 2017-2018 olduğunu tespit ettik” dedi. “Bu ilaçlar ‘tedarik sorunu’ yaşanırken neredeydi?” diye soran Saydan, yetkililerin bu sorulara cevap bulmasını istedi.

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir