İktidarın aile dediği şey kadınları öldürüyor

Babası tarafından öldürülen Şeyma Yıldız için yürüyüş düzenleyen Kadın Savunma Ağı, “İktidarın aile dediği şey biz kadınları öldürüyor. Artık yeter diyoruz” diyerek tepki gösterdi

Ankara’nın Çubuk ilçesinde geçen günlerde erkek arkadaşı olduğu gerekçesiyle babası Harun Yıldız tarafından öldürülen Şeyma Yıldız’a ilişkin yürüyüş düzenleyen Kadın Savunma Ağı, iktidarın kadın politikalarını protesto etti.

‘Kadınlar olarak bu hayatı yeni baştan kurmaya geliyoruz’

Cinayete tepki gösteren kadınlar, Kızılırmak Caddesinden, Olgunlar Caddesine kadar yürüdü. Kadınlar, “aile değil kadınız” pankartları taşırken, yürüyüşte konuşan Kadın Savunma Ağı üyesi Buse Uçer, kadınların “gericilik” karşısında birbirilerini savunmaya devam edeceklerini söyledi. Uçer, kadın cinayetlerine yeter diyerek, “İktidarın aile dedi şey biz kadınları öldürüyor. Artık yeter diyoruz. Artık çıkıyoruz zıvanadan. Kadınlar olarak bu hayatı yeni baştan kurmaya geliyoruz” dedi.

Kadınların eylemi, “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla sona erdi. Kadınlar ayrıca yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için de kadınlara “Çıkalım zıvanadan kuralım hayatı yeni baştan” çağrısında bulundu.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir