İki günde 4 ‘geçinemiyoruz’ intiharı!

Derinleşen ekonomik kriz intiharları da beraberinde getiriyor. Cizre’de 4 çocuk babası bir işçi ve İstanbul’da bir öğrenci yaşamına son verdi. Son iki günde 4 yurttaş geçim sıkıntısı nedeniyle yaşamına son verdi

Savaş ekonomisine milyon dolarların harcandığını Türkiye’de, ‘geçinemiyorum’ intiharlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Dün Konya ve Van’da iki yurttaş ekonomik sıkıntılar nedeniyle yaşamına son verdi. İstanbul’da ise üniversite öğrencisi bir gencin yaşamına son vermesinin ardından Cizre’de bir baba kaymakamlık binasından atlayarak yaşamına son verdi.  Ekonomik kriz nedeniyle iktidarı eleştirenlere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanıtı ise ‘Bir mermi kaç para biliyor musunuz’ olmuştu.

Cizre

Cizre’de Fatih İlkokulunda temizlik personeli olarak çalışan evli ve 4 çocuk babası Nezir Kılıç’ın 6 ay önce işten çıkarıldığı ve işsiz kaldığı süre zarfında defalarca kaymakamlığa gelerek iş ve yardım talebinde bulunduğu belirtildi. Ancak Kılıç’a olumlu bir yanıt verilmediği kaydedildi.

İstanbul

İstanbul Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 4.Sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir adlı genç intihar ederek yaşamına son verdi. Öte yandan Taşdemir’in bir süredir iş aradığı ve borçlarının olduğunu öğrenildi

Konya

Konya’da kamyon şoförlüğü yapan 37 yaşındaki M.Ç. adlı yurttaş maddi sıkıntılar nedeniyle Konya kamyon garajında intihar etti. Bir süre önce bozulan kamyonunu arkadaşlarının desteği ile yaptıran M.Ç.’nin geçinemediği için intihar ettiği ortaya çıktı.

Sabah saatlerinde meydana gelen olayda, M.Ç.’nin cenazesine ulaşan arkadaşları durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptıkları ilk inceleme sonucu M.Ç.’nin hayatını kaybettiğini belirlerken, polis olayla ilgili soruşturma başlattı. M.Ç.’nin cenazesi otopsi yapılmak üzere Konya Numune Hastanesi’ne götürüldü.

Van

Van’ın Erciş ilçesinde ise Geylani Kamer adlı bir genç, evinde yaşamına son vermiş halde bulundu. Kamer’in 6 yıl önce kardeşinin de maddi sıkıntılar nedeniyle intihar ettiği öğrenildi. Evinin odasında kendini asarak intihar eden Kamer, olay yerine gelen sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

İktidar hala ‘mermi’ derdinde

Derinleşen ekonomik kriz ve hayat pahalılığı ile artan ‘geçinemiyorum intiharları’ son zamanlarda sık sık gündeme gelmiş, ekonomik kriz ile ilgili eleştirilere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yurttaşlara “İdlib’te Cerablus’ta Mehmet’im tanklarıyla toplarıyla bu teröristleri yok etti mi? O bir tane merminin bedelini biliyor musun sen?” sözleri ile tepki göstermişti.

İntiharlar geçen yıl Türkiye’de kamuoyunun gündemine Fatih’te 4 kardeşin siyanürle intihar etmesiyle girmişti. Art arda yaşanan siyanürle intihar haberlerinin ardından iktidar önlemi krize müdahalede değil siyanürü yasaklamakta aradı. Savaş politikaları ile birlikte derinleşen ekonomik krizin ardından ise intihar haberleri gelmeye devam etti. Son olarak geçen hafta Adem Yarıcı adlı bir yurttaş Hatay Valiliği önünde “Çocuklarım aç” diyerek kendini yakmış ve hayatını kaybetmişti. Ayrıca geçtiğimiz gün  Meclis önünde bir yurttaş intihar girişiminde bulunmuş bu olayı CHP’li vekiller duyurmuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir