HDP’li vekillerden kürsü işgali

HDP’nin tecrit ve açlık grevlerine dair önergesi Genel Kurul’da reddedilince iki milletvekili kürsüyü işgal etti.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı.

Genel Kurul’da HDP’nin İmralı’da devam eden tecrit ve açlık grevlerine dair önergesi görüşüldü. Önergenin reddedilmesinin hemen ardından kürsüye gelen HDP Milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Ayşe Acar Başaran, “Bu ötelenecek bir durum değil” diyerek, önergenin reddedilmesine tepki gösterdi.

Eylem üzerine Meclis Başkanvekili Levent Gök oturuma 10 dakika ara verdi.

HDP milletvekili Ali Kenanoğlu, eylemi sosyal medya hesabından görüntülü olarak paylaştı:

‘BİNLERCE İNSANIN YAŞAMINI İLGİLENDİREN BİR KONU’

Aranın ardından oturum yeniden başladı. Söz alan HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, “Meclis eylem yeri değil biliyoruz ama arkadaşlarımız binlerce insanın yaşamını ilgilendiren bir konuda duyarlılık çağrısı yapan, meclisi sorumluluk almaya davet eden bir yaklaşım içerisinde olmuşlardır. Bunun böyle algılanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Meclis Başkanvekili Levent Gök ise hiçbir siyasi parti ayrımı yapmadan tüm milletvekillerine söz hakkı tanıdığını belirterek, “Türkiye’nin önemli olayları ya da başkaca olaylar hakkında arkadaşlarımızın düşüncelerini özgürce değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Arzu eden her arkadaşımıza her zaman söz verip düşüncelerini özgürce ifade etmelerini tavsiye ediyoruz. Arkadaşlarımızın az önce kürsüye gelmek suretiyle açıkladığı fikirlerin kamuoyunda değerlendirileceğini düşünüyorum” diye konuştu.
Gök’ün açıklamasının ardından Genel Kurul, çalışmasına devam ediyor. CHP’nin grup önerisi üzerine görüşmeler sürüyor.

Kaynak: ARTI GERÇEK – Derya OKATAN

İlginizi çekebilir