Havva’nın talebi

Meclis’ten sosyal medyaya, Giresun’un köylerinden, Kadın Hareketi’ne kadar, herkes Havva’yı duydu; ama Samsun İstinaf Mahkemesi Havva’nın adalet arayışını duymadı.

Şimdi size, Giresun’un Espiye ilçesinde yaşayan Havva’nın başına gelenleri anlatmaya çalışacağım. Ama şuna eminim ki özellikle kadınlar, bunun sadece Giresun’un Havva’sının hikayesi olmadığını çok iyi biliyor.

Yüzde 75 oranında zihinsel engeli olduğu için özel eğitim gören 27 yaşındaki Havva’ya iki erkek cinsel saldırıda bulundu. Ona tecavüz eden iki erkek şu anda sokakta ellerini kollarını sallayarak geziyor.

En başa dönelim.

Sağlık sorunları nedeniyle babası Havva’yı hastaneye götürdü, hamile olduğu anlaşıldı.

Havva aynı köyden komşuları olan Mehmet ve Okan’ın kendisine tecavüz ettiklerini anlattı. Hatta, Mehmet’in olanları kimseye anlatmaması için Havva’ya tecavüz ederken tehdit ettiği silahla tekrar tehdit ettiğini de söyledi.

Havva bunları, psikolog ve kamera eşliğinde cumhuriyet savcılarına da anlattı. Kanıtlar sunuldu. Her iki erkek gözaltına alındı ancak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Her iki sanığa “cinsel saldırı”dan dava açıldı. Kadınlar Giresun’da Havva’yı yalnız bırakmadı. Adliye duruşmalar boyunca “Havva için adelet” sloganıyla inledi.

Adli tıp Havva’yı görmeden “zihinsel engeli yok” dedi

Ancak sanki davaya “karanlık bir el” müdahale etti. Mehmet’in Havva’yı tehdit ettiği silah bulunamadı. Nasıl oluyorsa diğer kanıtlar da kayboldu. Daha da vahimi, Havva’nın yüzde 75 zihinsel engeli olduğunu kanıtlayan raporlar olmasına rağmen mahkeme bu raporları değil, Adli Tıp Kurumu’nun “Zihinsel engelli değil” raporunu dikkate aldı. Oysa, Adli Tıp bu kararı Havva’yı görmeden vermişti.

Sonuç olarak yargılama boyunca ne deliller tam olarak toplandı ne de varolan deliller dikkate alındı. Her iki sanık erkek bütün köyün de bildiği ancak sessiz kaldığı “cinsel saldırı” suçundan beraat etti.

Havva’nın avukatı Selin Nakıpoğlu, beraat kararının bozulması için bir değil, iki değil tam beş kez Samsun’daki İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu.

İstinaftan yanıt yok

İstinaf sürecinde mahkemenin Havva’yı görerek karar vermesini talep etti. Avukata istinaftan henüz bir yanıt gelmedi.

İstinaf mahkemesi Havva’nın ve kadınların sesini duymadı ama Meclis’teki siyasi partilerden bazı milletvekilleri cinsel saldırının cezasız bırakılmasına sessiz kalmadı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun milletvekili Necati Tığlı,  Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Meral Danış Beştaş Adalet Bakanı Abdülhamit Gül‘ün dikkatini çeksin diye konuyu Meclis’e taşıdı.

Sosyal medyada kadınlar, “Havva için adalet” diye kampanyalar yaptı.

Yani özcesi, Meclis’ten sosyal medyaya, Giresun’un köylerinden, Kadın Hareketi’ne kadar, herkes Havva’yı duydu; ama Samsun İstinaf Mahkemesi Havva’nın adalet arayışını henüz duymadı.

Avukat Nakıpoğlu’nun talebi istinafın Havva’yı görerek karar vermesi.

Eğer Havva’yı görürlerse, Havva kendisinin izni olmadan vücuduna nasıl saldırdıklarını bir de onlara anlatırsa belki iki erkeğe verilen cezasızlık sona erer.

Adı Havva. Tüm köy tecavüze uğradığını biliyordu; sustu. Adalet susmasın.

Yargının cinsiyetçi kararları…

Girne Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Eylem Ümit Atılgan, 7 Aralık 2019 Cumartesi İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki “Kadına Yönelik “Erk”ek şiddetiyle mücadele” sempozyumunda yargıda cinsiyetçiliği şöyle özetlemişti:

“Hegemonik erkeklik teorisinde yargıçlar ve failler arasındaki bu işbirlikçi erkekliği deniyor. Ben buna suç ortaklığı diyorum.

“Hegemonik erkekliği besleyen en çok yargıçların ortaya çıkardığı pratiklerdir. Çünkü onlar, kimi erkekliklerin kadınlar ve çocuklar üzerinden söz söyleyebileceğine, onlara ne yapabileceğine karar veren noktadadır.”

 Kaynak: Bianet – Evrim Kepenek

İlginizi çekebilir