Hamide Yiğit: “ABD Kürtlerin Kazanımlarını Yok Ediyor”

Ortadoğu Uzmanı Araştırmacı- Yazar Hamide Yiğit, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası operasyonunu “Sadece Türkiye’de değil ABD’de de bu operasyon iç siyasette malzeme olarak kullanılacak” sözleriyle değerlendirdi.

Beyaz Saray’dan bu sabah saatlerinde gelen “Türkiye, kısa süre içinde Suriye’nin kuzeyine  operasyonu başlatacak” açıklaması, olası operasyonu yeniden gündeme getirdi. Açıklamada, Suriye’de tutuklanan IŞİD’lilerin Fransa, Almanya ve diğer AB ülkeleri tarafından alınmadığı hatırlatılarak “Türkiye bu IŞİD savaşçılarından sorumlu olacak” denildi.

HDP‘nin açıklamasında   “ABD, IŞİD’li esirlerle ilgili açıklamasıyla Türkiye’nin kucağına adeta bir saatli bomba bırakmıştır” denildi. CHP ise  “Mehmetçiklerimiz radikal teröristlere bekçilik yapacak” açıklamasında bulundu.

Peki, olası operasyonun Türkiye’ye yansımaları nasıl olacak?

Araştırmacı- yazar Hamide Yiğit, bu operasyonun uzun zamandır gündeme getirildiğini hatırlatarak, şu an gündeme olan operasyonun ABD ile sınırlı alanda gerçekleşebileceğini söyledi.

Türkiye’nin bu operasyon iznini “IŞİD’lilerin sorumluluğunu alarak” kopardığını savunan Yiğit şunları söyledi:

“Türkiye’nin gündeminde çokça iç siyasete malzeme edilen bir planlama var AKP’nin sıkışmışlık döneminde. AKP için olası operasyon kurtarıcı gibi görülüyor. Sadece Türkiye değil ABD’de bu operasyon iç siyasette malzeme olarak kullanılacak. Trump IŞİD’i yenen lider olarak bunu kendi siyasetine malzeme yapacak. Hiçbir ülkenin kabul edilmediği IŞİD kalıntılarını Türkiye’ye itelemek bir başarı gibi sunulacak ABD’de.”

“Erken seçim olası operasyona göre şekillenebilir”

Olası operasyonun Türkiye’ye oldukça verili bir zemin sunacağını belirten Yiğit,  olası erken seçimde AKP’nin yakalayacağı ivmenin de buna göre şekilleneceğini söyledi. AKP’nin kendi içindeki erimeyi durdurmak için ve tabanına vitamin sunmak için bu yolu tercih ettiğini öne süren Yiğit, sözlerine şöyle devam etti:

“Dış siyaset açısından ABD ve Rusya ile pazarlılarını sürdürebilecek bir ülke imajı yaratıyor. Oysa, Suriye savaşının en büyük kaybedeni Türkiye’dir. Bütün Avrupa ülkeleri ellerini çektiler. Bu savaşın sürdürücüsü olarak Türkiye kaldı. Bu belanın devam ettiricisi Türkiye’dir. Yaratılan algı vazgeçilmez müttefik ama oysa öyle değil. Bütün Suriye yıkımına neden olan bunun sorumluluğu alan Türkiye’dir.

“SGD’nin elinde çok sayıda IŞİD’li var. Bunların aileleri de var. Hepsi de Türkiye’ye teslim edilmek istiyordu. Türkiye de bunları alır. Türkiye bütün cihatçıların sorumluluğunu üzerine aldığı gibi bunları da alır. Operasyon izni karşılığında IŞİD’lilerin sorumluluğunu üstlenebilir Türkiye.”

“Bu da çok ciddi bir tehdit oluşturur. Bunların hangi statüde tutulacakları belirsiz. IŞİD’liler TSK öncülüğünde saflarda savaşıyor olabilirler.”

‘ABD Kürtlerin kazanımlarını yok ediyor’

SGD’nin IŞİD’e dair kendi programı olmadığını söyleyen Yiğit, bu konuda SGD’nin ABD’nin programını uyguladığını söyledi:

“Şu ana kadar savaş suçlusu olarak yargılanmaları gerekiyordu. Oysa Irak dışında bunu yapan olmadı. ABD’nin derdi İran’a karşı bir set oluşturmak. ABD’nin kazanımları Kürtler üzerinden ilerliyor ama Kürtler’in kazanımlarını yok ediyor. Böylesi bir durumda, Türkiye’yi Kürtlerle baş başa bırakabiliyor.

“ABD kendi amaçları için Kürtleri araçsallaştırıyor. Bu araçsallaştırma eğilimi ABD’nin felsefesini oluşturur. Sonuç itibarıyla asıl özneleri buradaki halkların talepleri değil küresel güçlerin talepleri daha önde geliyor maalesef. ABD bu savaşın bir parçası olmayacağız derken kamuoyunu aptal yerine koymaya çalışıyor. Biz Türk müttefiklerimizle anlaştık. Kürtler de sesini çkıkartmasın anlamına gelen bir ifadedir.”

Hamide Yiğit hakkında

Ortadoğu Uzmanı-araştırmacı-yazar. “Cihat Kıskacında Kadınlar”, “Libya’da Kanlı Bahar”, “Stratejik Barbarlık”, “Tekmili Birden IŞİD” adında kitaplar var.

Yayıncılar Birliği’nin 2018 yılı Düşünce ve İfade Özgürlüğü’nü aldı. Yazıları nedeniyle hakkında çok sayıda dava açıldı.

Kaynak: Bianet-Evrim Kepenek

İlginizi çekebilir