‘Hafter’i tanımam, para için geldim’

Aylık 2 bin dolar için Türkiye adına Libya’ya giden ÖSO’culardan biri, Hafter’in kim olduğunu bile bilmediklerini belirtti

Investigativejournal.org sitesine haber yapan Lindsey Snell’e konuşan Libya’daki ÖSO unsurlarından biri, “Hafter, Hafter diyoruz ama kim olduğunu bilmiyoruz ve onu hiç tanımıyoruz. Türkler bize Suriye’de onunla savaşmamızı söyledi ama hiç kimse ücretin ayda 2 bin dolar olduğunu duyana kadar umursamadı” dedi. Güvenlik nedeniyle adını Ahmed olarak veren ÖSO’cu, “Para için geldim. Bazılarımız Halep’ten, bazıları Guta ve Humus’tan… Bizim evimiz yok. Suriye’de bir ağaç dalımız bile yok ama hala beslenecek bir ailem var. Paralı asker veya her neyse, ne yapabilirim ki?” diye konuştu.

Artık sayım yapılıyor

Ahmed, Suriyeli unsurlar arasında kamptan kaçıp İtalya’ya feribotla gitmek isteyenler olduğunu da belirtti ve “Türkler bunun olmaması için bizi saymaya geldiler” dedi. Ahmed, 70 kişilik bir grubun parçası olduğunu söyleyerek, şimdilik savaşa girmediklerini belirtti ve “Sadece yemek yiyoruz, spor yapıyoruz ve kampta oturuyoruz ve kamptan ayrılmak yasak. Hiçbir şey yapmamak için ayda 2.000 dolar alıyoruz” diye konuştu. Öte yandan, Libya’da Halife Hafter’in liderliğini yaptığı Temsilciler Meclisi’nin Savunma Komitesi Başkanı Talal el-Mihub, Hafter’e Libya’ya getirilen Suriyeli unsurlara ‘demir yumruğu indirme’ çağrısı yaptı. Address Libya’nın haberine göre, Mihub, “Paralı askerlerin ülkeye girişine olanak sağlayan tüm merkezlerin bombalanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kamptan kaçan IŞİD üyeleri

Bu arada Libya Ulusal Ordusu (LUO) sözcüsü Tümgeneral Ahmed el Mismari, düzenlediği basın toplantısında Libya’ya gönderilen yaklaşık 3 bin Suriyeli paralı askerden söz ederek, “Son 48 saat içinde 41’den fazla Suriyelinin İtalya’ya kaçtığını biliyor musunuz?” diye sordu. Bu arada, LUO kaynakları, İtalya’ya gidenlerden beşinin yakalandığını, bunlardan birinin de DSG’in kontrolündeyken bombalanan Jirkin Hapishanesinden kaçan bir IŞİD üyesi olduğunu açıkladı.

Trablus’ta da protesto eylemi

Öte yandan Libya’nın başkenti Trablus’ta Serrac rejimine karşı protesto gösterileri başladı. Eylemcilere karşı gaz bombaları kullanıldı. Önceki akşam Gurgi mahallesinde rejim karşıtı bir gösteri düzenlendi. AFP’ye konuşan bir mahalle sakini, “Eylemler var. Rejim karşıtı sloganlar ve silah sesleri duyuluyor. Göz yaşartıcı gazlar eve doldu” dedi. Başka bir tanık, akşam saatlerinde lastikler yakıldığını bildirdi. Gün içinde onlarca avukat da Trablus’ta bir mahkeme önünde baskıları protesto etmek için oturma eylemi yapmıştı.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir