Gençlerbirliği’nden Irkçı Saldırı Tepkisi: İnsanlık Suçu

Gençlerbirliği Kulubü, geçen hafta Trabzonspor’la oynanan maçta yaşanan bir gerginlik sonrası takım oyuncusu Fabricio Baiano’nun sosyal medyadan tehdit edildiğini ve ırkçı saldırıların hedefi olduğunu belirterek savcıları göreve çağırdı.

Ali Safa Korkut

Gençlerbirliği Futbol Klubü’nün açıklamasında “Futbolcumuz Fabricio Baiano’nun sosyal medya üzerinden uğradığı ırkçı saldırılar nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti savcılarını göreve çağırıyoruz” denildi.

Futbolculardan karşılıklı özür

Gençlerbirliği oyuncusu Fabricio Baiano ile Trabzonspor’da forma giyen Alexander Sörloth arasında geçen hafta maç sırasında gerginlik yaşandı. Baiano, geçtiğimiz hafta sonu oynanan Trabzonspor maçında, Sörloth’ün yüzüne vurmasıyla yere düştü. Maçın hakemi, pozisyonu faul olarak değerlendirirken Sörloth kırmızı kart görerek oyun dışı kaldı.

Maçın ardından Trabzonspor taraftarları ise Baiano’yu Sörloth’u tekmeleyerek kışkırtmakla ve sakatlığını abartmakla suçladı. Tepkilerin artmasının ardından bir açıklama yapan Baiano, “Maçı kazanmayı çok istiyordum. Savunduğum takımımın formasını onurlandırmak istedim sadece. Ama bundan dolayı Sörloth’un maçtan atılmasına neden oldum. Benim gibi bir oyuncu, takımının formasını tüm kalbiyle savunur. Senden, kulübünden ve öfkeli hisseden herkesten içtenlikle özür dilerim. Sınırlarımı biraz aştım ve karakterimle uyuşmayan bir hareket yaptım” diyerek, Sörloth’tan özür diledi.

Sörloth ise “Özrün için teşekkür ederim. Futbolda böyle şeyler olabiliyor. Seni suratından ittiğim için özür dilerim, bunu yapmamalıydım” yanıtını vererek Baiano’nun özrüne aynı şekilde yanıt verdi.

Sosyal medyada tehdit ve saldırı

Ancak ikili arasındaki buzlar erimesine rağmen sosyal medyada Baiano’ya yönelik aile üyelerinin tehdit edilmesine kadar varan ırkçı saldırılar başladı. Bunun üzerine Gençlerbirliği Kulübü bir açıklama yayımladı. Futbolcuyu tehdit edenleri “İnsanlık suçu işleyen acizler” olarak nitelendiren kulübün açıklaması özetle şöyle:

“Futbolcumuz Fabricio Baiano’nun sosyal medya üzerinden uğradığı ırkçı saldırılar nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti savcılarını göreve çağırıyoruz.

“Dünya futbolunun kanayan yarası ırkçılığın Türkiye futbolunda da bir avuç azınlık tarafından da olsa kendine yer bulmasını üzüntüyle takip ediyoruz. Bu olay hiçbir camiaya mal edilemeyecek kadar ciddi. Futbolcumuzu tehdit eden her kimse insanlık suçu işleyen bir acizdir. Bunu tasvip eden her camia da en az o ırkçı kadar küçüktür.

Gençlerbirliği: Hesabını soracağız

“Fabricio Baiano’nun ailesini korkutmaya tevessül edenler sanmasınlar ki sosyal medyada işledikleri nefret suçları, sosyal medyada kalacak. Bu kişilerin ceza alması ve böyle olaylara tekrar kalkışmayı akıllarından dahi geçirememeleri için hukuki tüm girişimleri başlatıyoruz.

“Futbolda hiçbir gol, hiçbir puan, hiçbir kırmızı kart, bir babanın çocukları için endişelenmesine neden olabilecek güçte olamaz. Futbol bir oyun ve bu oyunun kirlenmesine izin vermeyeceğiz. Futbol oyununu seviyoruz. Son dönemdeki bu futbol ortamında centilmenliği ve sporcu kişiliğiyle fark yaratan, hür iradesiyle özür dileyerek meslektaşına saygıyı herkese yeniden hatırlatan futbolcumuzla gurur duyuyoruz. Gençlerbirliği olma kültürümüz de bunu gerektirir. “Irkçılık bir insanlık suçudur. Sporcumuza yapılan bu ahlaksızlığın hesabını soracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın”.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir