Fas’da şort giyen kadınlara ‘kafaları kesilmeli’ tehdidi

Fas’da gönüllü olarak yol inşaatında çalışan Belçikalı kadınlar kıyafetleri yüzünden tehdit edildi. Kadınların sosyal medyada şortlu fotoğraflarına bir öğretmen “kafaları kesilmeli” yorumunu yaptıktan sonra görevden alındı.

Fas’ın güneydoğu bölgesinde Taroudant ilinin küçük bir kasabasında gerçekleşen olayda kadınlar, Kuzey Afrika’da 14 senedir insan hakları ile ilgili projeler yürüten Belçika merkezli örgüt Board gönüllüsü olarak sokak inşaatında çalışıyorlardı. Yazın gönüllü olarak örgüt bünyesinde Fas’a gelen kadınlarının sokak inşaatında şortlu fotoğraflarını sosyal medyada paylaşması üzerine eleştiri dozunu aşan tepkilerle karşılaştılar.

Senatör Ali El Asri fotoğraflar için “Avrupa’da mayo ile mi inşaat işlerinde çalışıyorlar” yorumunu yaptı. Bir okul öğretmeni ise “kesinlikle haklısınız başları kesilmeli” yorumunu yaptıktan sonra görevden alındı. Kadının sosyal medya hesabındaki paylaşımları nedeniyle tutuklandığı açıklandı.

Kadınlar için sosyal medyada destek eylemleri de düzenlendi. YES WE SHORT!, “Herkese şort” başlığını taşıyan sosyal medya eyleminde kadınlara destek verildi.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir