“Evlerimiz İşaretleniyor Çünkü Haklarımız Yok”

Açıklamada, cemevlerine ibadathane statüsü verilmesi teklifinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiği hatırlatılarak, “Teklif sonrası Alevilere ve cemevlerine dönük artan saldırılar tesadüf değil” denildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Alevi Bektaşi Federasyonu, inanç özgürlüğü ve eşit yurttaşlık talebiyle İstanbul Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde basın açıklaması yaptı.

“Cemevi ibadethanemiz, Pir Sultan sözümüz, Kerbela yolumuz!” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Aleviyiz haklıyız, kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Cemevi ibadethanemizdir” sloganları atıldı.

PİRHA’da yer alan habere göre; açıklamada konuşan PSAKD İstanbul Sultanbeyli Şube Başkanı Erdal Aksoy, en son Sultanbeyli’de bir cemevine saldırı yapıldığını belirtti ve ekledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından cemevlerinin imar planlarına ibadethane olarak işlenmesine dair teklif AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Teklif sonrası Alevilere ve cemevlerine dönük artan saldırılar tesadüf değil.

“İkiyüzlü olduklarını biliyorduk”

“Yıllardır Alevilere dair sözde çalıştaylar yapanlar, yerellerde oy almak için cemevlerine yardım edenler, seçim zamanları cemevlerini ibadethane olarak görenler, kendi Alevi’sini yaratmak için Alevileri karşı karşıya getirmek için özel programlar yapanlar, vekil, siyasi ve kişisel ikbal sözleri söyleyenlerin ne kadar ikiyüzlü olduklarını biliyorduk.

“Bilmeyenler de öğrenmiş oldu. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyük Şehir Belediye meclisinde gündeme getirilen tartışılan, oylanan ve karşı oyların çoğunluğuyla reddedilen cemevlerinin inanç yeri olup olmadığı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından araştırılsın, sorulsun denmektedir.

“Çocuklarımıza zorunlu din dersi veriliyor”

“AKP ve MHP Meclis üyeleri öncesinden de anlayış olarak bilip tanıdığımız yok sayan, inkârcı duruşlarında tutarlılık göstermişlerdir. Ne tesadüftür ki bu durum sonrası Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sultanbeyli Cemevi’ne saldırı olmuştur. Bizler buna benzer durumlara tanıklık etmiş inancın insanlarıyız.

“Cemevlerimiz saldırıya uğruyor”

“Evlerimiz işaretleniyor çünkü haklarımız yok ya da raflarda bekliyor. Cemevlerimiz saldırıya uğruyor çünkü haklarımız yok ya da raflarda bekliyor. Okullarda çocuklarımıza zorunlu din dersi eğitimi veriliyor çünkü haklarımız yok ya da raflarda bekliyor. Her gün katlediliyoruz, katliamın sorumluları yargılanmıyor çünkü haklarımız yok ya da raflarda bekliyor. Gün haklarımızı hatırlama, hatırlatma günüdür. Gün esas olan ‘temel yurttaşlık’ talebimizi hatırlatma ve uygulama günüdür.”

Kaynak: Bianet

 

İlginizi çekebilir