Erkekler, Eylül’de 37 Kadını Öldürdü

Erkekler, Eylül’de en az, 37 kadını öldürdü; öldürülen kadınlardan üçü göçmendi. Eylül’de 71 kadına şiddet uygulayan erkekler, en az, üç kadına tecavüz etti, 33 kadını da seks işçiliğine zorladı. En az 26 çocuğa cinsel istismarda bulunan erkekler; 13 kadını da taciz etti.

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler, Eylül’de en az 37 kadını ve kadınların yanlarında bulunan yedi erkeği öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü üç kadın göçmendi.

Eylül’de 15 kadın (Adana, Artvin, Antalya -2-,  İstanbul -4-,Balıkesir, Aydın, İzmir, Diyarbakır,  Malatya, Erzincan, Muğla) şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.

Erkekler, Eylül’de en az dört kadını (Aydın, Karaman, Konya, İzmir) öldürmeye teşebbüs etti.

Eylül’de yedi kadının (Ankara, Samsun, Kayseri, Aydın, Van, Samsun, İzmir) ölümü basına “şüpheli intihar” olarak yansıdı. Şüpheli intiharlardan biri, Özbekistan’lı ev işçisiydi. Ev işçisinin sigortasız çalıştırıldığı açığa çıktı.

Erkekler Eylül’de en az beş kadını da (İstanbul -2-, Ankara, Samsun, Düzce) öldürmekle tehdit etti.

Eylül’de bir kadının (Adana) intihar girişimi basına şüpheli olarak yansıdı.

Eylül’de erkekler iki kadını da (Bursa, Kocaeli) intihara sürükledi.

Erkekler, Eylül’de en az 71 kadına şiddet uyguladı. En az üç kadına tecavüz eden erkekler; 33 kadını da seks işçiliğine zorladı. En az 26 çocuğa cinsel istismarda bulunan erkekler; 13 kadını da taciz etti.

Erkekler, 2019’un ilk dokuz ayında en az 261 kadını öldürdü, 40 kadına tecavüz etti, 400 kadını seks işçiliğine zorladı, 165 kadını taciz etti, 184 çocuğu istismar etti. Erkekler 2019’un ilk dokuz ayında 472 kadına da şiddet uyguladı.

2018’in ilk dokuz ayında ise erkekler, en az 183 kadın ve 10 çocuk öldürmüş; 50 kadına tecavüz etmiş; 162 kadını taciz etmiş; 375 kadına zorla seks işçiliği yaptırmış; 279 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmuş ve 316 kadını yaralamıştı.

Cinayet

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Eylül’de en az 37 kadını ve kadınların yanlarında bulunan yedi erkeği öldürdü. Erkekler, geçen yıl aynı ay, 23 kadını öldürmüştü. Eylül’de erkeklerin öldürdüğü kadınlardan üçü Türkiye vatandaşı değildi. Bir kadın Ukrayna, biri Fas, biri de Özbekistan göçmeniydi.

Kadınları öldüren erkeklerden birinin uzaklaştırma kararı vardı. Kadınlardan biri bedensel engelleydi. En az iki cinayette erkekler, cinayetin ardından kadınları gasp etti.

Eylül’de öldürülen kadınlarAsiye T., Aysun B., Ayten A., Bilem D., Birsen M., Esin Ö., Figen K. Gamze K., Görgün G., Gülseren Y., Gülşah K., H.K., Hafize K., Hülya Ü., İnan B., İrem A., Lütfiye Y., Melahat T., Melike D., Meral G., Nazlıcan A., Kader A., Neslihan T., Ozodkhon A., Özlem S., Rajee A., Sebahat A., Seher A., Sibel Ç., Sibel K., Sultan B., Tuğçe B., Tülin B., Türkan K., Yeter B., Yuliiia B. adını öğrenilemeyen bir kadın.

 

Erkeklerin kadınları öldürdüğü illerAdana (3), Ankara (2), Antalya (4), Bursa (2), Denizli (1), Edirne (1), Elazığ (1), Eskişehir (1), Hatay (1), İstanbul (4), İzmir (3), Konya (1), Manisa (2), Nevşehir (2), Niğde (2), Sakarya (1), Sinop (1), Van (3), Yalova (1), Zonguldak (1).

Erkekler, dört kadını ekonomik sorunları “bahane” ederek öldürdü. Erkekler, üç kadını ayrılmak istediği/ barışmak istemediği, iki kadını kıskançlık, bir kadını da baskı uyguladığı bahanesiyle öldürdü. Bir kadını hayvan otlatma sırasında çıkan kavgada öldüren erkeklerin 26 kadını öldürme bahanesi basına yansımadı.

En az 15 kadını kocası/eski kocası, beş kadını oğlu, dört kadını sevgilisi, üç kadını kuzen/akrabası, iki kadını kardeşi, bir kadını arkadaşı, bir kadını eniştesi öldürdü. En az altı kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 18 kadını ev içinde, 11 kadını sokak, metruk bina,  park, manav, işyeri gibi kamusal alanlarda öldürdü. Erkeklerin 8 kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren toplam 42 fail vardı.

Faillerden 22’si tutuklandı;11’i gözaltına alındı.

Bir fail, adli kontrolle serbest bırakıldı, bir fail adliyeye sevk edildi, bir fail de intihar etti. Beş failin durumu basına “kaçtı” diye yansıdı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk cinayeti – Çocuğa şiddet

İstanbul’da bir baba çocuğunu intihara sürükledi. Baba gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Denizli’de okul müdürü bir öğrencisini kopan kapı kolu ile darp etti. Suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul’da bir çocuk zorla evlendirilmek istendi. Sorumlular hakkındaki hukuki süreç basına yansımadı.

Tecavüz

Eylül’de medyaya üç ilden tecavüz olayı yansıdı. Bu sayı, geçen yıl aynı ay dörttü. Erkekler bir kadına ( Tekirdağ) cinsel saldırı girişiminde bulundu.

Faillerden biri kadının kocasıydı biri de dayısıydı. Bir failin yakınlık durumu basına yansımadı.

Eylül 2019’da erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri zihinsel engelleydiErkekler, iki kadına evde tecavüz etti. Bir tecavüz vakasının nerede gerçekleştiği basına yansımadı.

Bir tecavüz vakası kadının hamile kalması ile açığa çıktı. Bir tecavüz vakasında da erkeğin kadına sistematik olarak tecavüz ettiği ortaya çıktı.

 Tecavüzlerin gerçekleştiği iller

Ankara (1), Çorum (1), Samsun (1)

Hukuki Süreç

Bir tecavüz vakasında kadın kendisine tecavüz eden erkeği öldürdü.

Bir fail adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bir fail de tutuklandı.

Taciz

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Eylül’de en az 13 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 22 idi.

İki kadını siyasetçi, bir kadını müşterisi olarak gittiği kuaför, bir kadını çalıştığı okulun müdürü, bir kadını da akrabası taciz etti. En az sekiz kadını taciz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.Erkekler, iki kadının fotoğrafını çekerek taciz etti. En az 11 kadını da sözle ve fiziki taciz etti.

Erkekler, sekiz kadını, market, sokak, gibi kamusal alanlarda taciz etti. En az beş kadının nerede taciz edildiği basına yansımadı. Bir taciz vakasında erkek sistematik olarak mahalledeki kadınları taciz ediyordu (Adana).

Erkeklerin kadınları taciz ettiği iller

Adana (1), Aydın (1), Bilecik (1), Erzurum (2), İstanbul (3), İzmir (1), Kocaeli (3). Erkeklerin bir kadını taciz ettiği şehir basına yansımadı.

 

Hukuki SüreçSiyasetçi iki tacizci fail bağlı oldukları siyasi partiden ihraç edildi.

Üç fail tutuklandı. Üç fail gözaltına alındı. Bir fail hakkında soruşturma başlatıldı.

Bir failin durumu basına “kaçtı” diye yansıdı. Bir faili de taciz ettiği kadının sevgilisi öldürdü.

 

Geçmiş yıllarda yaşanan Eylül’de basına yansıyan erkek tacizleriMaraş’ta tekniker olan bir erkek, hastanede kadın hastayı taciz etti. Açığa alınan erkek hakkında soruşturma başlatıldı. Temmuz ayında yaşanan olay eylül ayında basına yansıdı.

Elazığ’da bir siyasi partinin ilçe başkanı olan V.G., M.D.’yi altı ay önce taciz etti. Olay, kadının eski kocası S.K.’nin, V.G.’yi il başkanına şikayet etmesi ve V.G. ile yeğenleri tarafından kaçırılıp darp edilmesi ile basına yansıdı. V.G. hakkında soruşturma başlatıldı.

 Çocuk İstismarı

Eylül’de erkekler en az 26 çocuğa cinsel istismarda bulundu. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 19’du.

Çocuklar kendilerini taciz eden en az 19 erkeği tanımıyordu. İki çocuğu okuduğu okulun temizlik işçisi, birini üvey babası, birini kuzeni, birini akrabası, birini market sahibi, birini de komşusu taciz etti.

Erkekler, 12 çocuğu okul, servis aracı, market gibi kamusal alanlarda, üç çocuğu evde, bir çocuğu da sosyal medya üzerinden taciz etti. On çocuğunun nerede taciz edildiği basına yansımadı.

Çocuklardan biri, zihinsel engelleydi.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği illerAğrı (1), Aksaray (1), Ankara (1), Bartın (1), Çanakkale (5), Çorum (1), Diyarbakır (1), Erzurum (1), İstanbul (1), İzmir (3), Kayseri (1), Kocaeli (3), Muğla (1), Nevşehir (1), Sakarya (1), Samsun (1), Trabzon (1), Urfa (1)

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden 34 fail vardı. Faillerden 13’ü tutuklandı. En az 11 fail gözaltına alındı. Beş fail basına “aranıyor” diye yansıdı.

Bir fail hakkında soruşturma başlatıldı. Bir faile 90 gün ev hapsi cezası verildi. En az üç failin hukuki durumu basına yansımadı.

 

Geçmişte yaşana ancak Eylül 2019’da basına yansıyan çocuk istismarı

Tekirdağ’da F.A. (37) kızı N.A.’yı (14) bir sene önce istismar etti, daha sonra seks işçiliğine zorladı. Erkek tutuklandı, gözaltına alınan diğer üç erkek adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Denizli’de Ü.A. (17) akrabası H.Ç.’yi (15) 2018 yılında ve bu senenin şubat ayında istismar etti. Erkek, görülen ilk duruşmada tutuklandı. Olay, kız çocuğunun basına demeç vermesi ile basına yansıdı.

Seks işçiliğine zorlama

Eylül’de erkekler, en az 33 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 24 idi. Eylül 2019’da seks işçiliğine zorlanan kadınlardan 16’sı Türkiye vatandaşı değildi.

Hukuki Süreç

Toplam 31 fail vardı. Faillerden 23’ü adliyeye sevk edildi. Altı fail gözaltına alındı. İki fail de tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

Erkekler, Eylül’de en az 71 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 36 idi.

Eylül 2019’da erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan en az dördünün koruma kararı vardı. Erkekler, şiddet uyguladıkları en az üç kadına sistematik olarak işkence ediyordu.

En az üç şiddet vakasında erkekler kadınların evlerini de yaktı. Erkeklerden biri daha önce bir kadını öldürmekten cezaevinde 10 yıl yatmış ve afla tahliye olmuştu. En az iki şiddet vakasında erkekler, kadınları gasp etti.

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre Eylül’de, 43 kadına kocası/eski kocası, yedi kadına sevgilisi şiddet uyguladı. Bir kadına bindiği taksinin şoförü, bir kadına akademisyen arkadaşı, bir kadına öğrencisinin babası, bir kadına belediye çalışanı bir erkek, bir kadına kızının sevgilisi, bir kadına akrabası, bir kadına abisi, bir kadına damadı şiddet uyguladı. En az 13 kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık durumu basına yansımadı.

Erkekler, beş kadına ayrılmak istediği, bir kadına bulaşıkları geç yıkadığı, bir kadına çocuğuna bağırdığı, bir kadına hakaret ettiği, bir kadına geç yemek yaptığı, bir kadına yakınlarını görmek istediği “bahanesi” ile şiddet uyguladı. Bir erkek bir kadını gasp ederken şiddet uyguladı. Erkelerin, 59 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 28 kadına sokak, hastane, apartman, araç gibi kamusal alanlarda, 26 kadına ev içinde şiddet uyguladı. Erkeklerin en az 17 kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Erkekler, en az 62 kadına darp ederek şiddet uyguladı. Bu darplardan en az dördünde erkekler darp sonrası kadınların evlerini de yaktı. Erkekler, üç kadını silahla, beş kadını da bıçakla yaraladı. Erkekler, bir kadını da asansör boşluğuna iterek yaraladı.

Şiddetin gerçekleştiği iller

Adana (5), Adıyaman (3), Ankara (4), Antalya (3), Aydın (1), Batman (1), Bolu (3), Bursa (2), Denizli (2), Diyarbakır (2), Düzce (1), Edirne (8), Eskişehir (1), İstanbul (12), İzmir (4), Kayseri (1), Kırıkkale (2), Kocaeli (1), Konya (2), Manisa (2), Maraş (2), Mersin (1), Muğla (1), Sakarya (3), Samsun (1), Trabzon (1), Uşak (1), Zonguldak (1).

Hukuki Süreç

Kadınlara şiddet uygulayan toplam 73 fail vardı. Faillerden, 19’u tutuklandı. Faillerden 15’i gözaltına alındı. Altı fail serbest bırakıldı. Bir fail ilk duruşmada serbest bırakıldı.

Faillerden 16’sı hakkında soruşturma başlatıldı/suç duyurusu yapıldı. Faillerden sadece beşi hakkında uzaklaştırma kararı verildi. Bir kadın kendisine şiddet uygulayan faili bıçakladı, kadın gözaltına alındı.

Bir şiddet failini, kadının oğlu bıçakladı. Bir fail basına “kaçtı” diye yansıdı. Sekiz failin hukuki süreci basına yansımadı.

 

Geçmiş yıllarda yaşanan ancak Eylül 2019’da basına yansıyan erkek şiddeti şöyle*Ankara’da C.A. (49) barışma teklifini kabul etmeyen eski sevgilisi N.K.’yi (42) sokakta bıçakla yaraladı. Vatandaşlar tarafından linç edilen erkek tutuklandı. 19 Ağustos’ta yaşanan olay eylül ayında basına yansıdı.

*Mersin’de C.T. sevgilisi E.P.’yi darp etti, ölümle tehdit etti. İfadesi alınmak üzere karakola götürülen erkek serbest bırakıldı. Altı aylık uzaklaştırma kararı verilen erkek, kadının evine gidip telefonunu gasp etti. 26 Ağustos’ta yaşanan olay eylül ayında basına yansıdı.

*İzmir’de A.Ç. (32) eski karısı B.S.’yi (22) kesici aletle yaraladı. Mahkemeye çıkarılan erkek serbest bırakıldı. Erkeğin boşandıktan sonra kadına sistematik olarak şiddet uyguladığı öğrenildi. 31 Ağustos’ta yaşanan olay eylülde basına yansıdı.

*Urfa’da kocasının eski karısı A.D. ve oğlu Y.Ç., F.Ç. adlı kadını darp etti, kadının altı yaşındaki oğlunu öldürmeye teşebbüs etti. 7 Haziran’da yaşanan bu darp vakasından sonra oğul Y.Ç. hala kadını tehdit ediyor. İki kişi hakkında dava hala açılmadı.

*Ankara’da D.M. ikinci eş teklifini kabul etmediği gerekçesiyle eski karısı G.E.’yi evli oldukları bir zamanda darp etti. Erkek tutuklandı. Kadının basına demeç vermesi ile öğrenilen olayın ne zaman yaşandığı bilinmiyor.

 

Açıklamabianet’in erkek şiddeti çetelesinde sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dahil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dahil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dahil etmiyoruz.

[Örneğin 11 Haziran 2017’de medya taramamıza düşen şu vakayı çeteleye dahil etmedik:

* Konya’da hayvancılık yapan A.K. (27), akrabaları Bekir Kıran (80), Mustafa Tokat (80), Meryem Tokat (79), Hamit Tokat (51) ve Mehmet Tokat’ı (64) pompalı tüfekle öldürdü. Erkek cinayetlerden sonra evine dönerken yakalandı. A.K.’nin şizofren olduğu, kalp krizinden hayatını kaybeden babasının ölümünden köydekileri sorumlu tuttuğu belirtildi.]

**

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsamaktadır. Örneğin “tecavüzcülerden biri şofördü” cümlesi, kadınların ulaşım için bindikleri aracın şoförü tarafından tecavüze uğradığını anlatmaktadır.

Kaynak: bianet- Evrim Kepenek

 

İlginizi çekebilir