Emine Bulut cinayeti tanığı: Ne olduğunu sorduğumda mal kestim dedi

Emine Bulut’u kızının gözü önünde bıçaklayarak öldüren Fedai Varan’ın yargılandığı davaya ilişkin karar açıklandı. Sanık Fedai Varan ve sanık avukatı Ersoy Aytaç’ı susma haklarını kullandıkları duruşmada, Emine Bulut’un ailesi sanığın en ağır cezayı almasını talep etti.

Duruşma öncesi Türkiye Kadın Federasyonları Derneği ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun da aralarında bulunduğu kadın örgütleri ve kadınlar basın açıklaması yapmak istedi. Kırıkkale Başsavcılığı tarafından adliye bahçesinde basın açıklamasına izin verilmezken afiş, pankart ve dövizler de içeriye alınmadı.

Duruşmayı izlemek üzere gelenlere adliye dışında ve içinde iki defa üst araması yapıldı.

ÇOK SAYIDA KİŞİ MAHKEME SALONUNA ALINMADI

Kadın örgütlerinin ve çok sayıda avukatın katıldığı duruşmada Emine Bulut’un ailesiyle, taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme salonunun küçük olması nedeniyle birçok avukat ve katılımcı salona alınmazken, salona giremeyen katılımcılar  için ayrı bir duruşma salonu açılıp izlemeleri sağlanacak.

CEREN DAMAR’IN BABASI DA İZLEDİ

Öldürülen akademisyen Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar da duruşmayı izleyenler arasında yer aldı.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu başta olmak üzere Türkiye Barolar Birliği, Ankara, İstanbul, İzmir barolarının da aralarında bulunduğu Türkiye’nin farklı kentlerinden onlarca baro ve kadın hakları örgütleri davaya müdahil olma talebinde bulundu.

SANIK AVUKATI: KADIN ÖRGÜTLERİ MÜDAHİL OLMALIDIR

Sanık avukatı, kadın örgütlerinin ve baroların müdahillik taleplerinin kabul edilmesini, buna haklarının olduğu yönünde görüş bildirdi. Cumhuriyet savcısı ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dışındaki tüm katılma taleplerinin reddedilmesini talep etti.
Mahkeme, kadın örgütleri ve barolar hakkında davaya müdahillik taleplerini reddederken, gözlemci sıfatıyla katılmalarına karar verdi.

FEDAİ VARAN : SUSMA HAKKIMI KULLANIYORUM

Duruşma sanık avukatının söz almasıyla devam etti. Saldırı anına ilişkin görüntülerin taraflarına verilmediğini ifade eden sanık avukatı, ” Benim savunma hakkımı ihlal ediyorsunuz. Görüntüleri inceleyemedim ve savunma hazırlayamıyoruz. Biz o görüntüleri inceleyemedik. Biz bu koşullar altında susma hakkımızı kullanacağız” dedi.

Sanık avukatının konuşmasının ardından davaya ilişkin iddianame okundu. Mahkeme başkanı, iddianameye karşı savunma yapmak üzere Fedai Varan’a söz verdi. Takım elbise giydiği görülen Varan, ‘susma hakkını’ kullandığını ifade etti.

MÜVEKKİLİM SADECE SUSMA HAKKINI KULLANABİLMEKTEDİR

Bunun üzerine sanık avukatı bir kez daha söz aldı ve “Dosyadaki tüm belgelerin verildiğini hatırlattınız ama incelememiz gereken dijital kayıtlar belge niteliğinde değil mi? Ben bu konu hakkında 1 Ekim’de dilekçe verdim. Ama hâlâ bize görüntüler verilmedi. Müvekkilim sahip olduğu tüm haklar arasında susma hakkını kullanabildiği için susmaktadır. Biz sadece delilleri görmek istiyoruz. Bu deliller savunma makamından gizlenemez. Bu yüzden davanın sonuna kadar müvekkilim susma hakkını kullanacak. Savunma hakkımız kısıtlandığı için savunma yapmayacağız” dedi.

AİLESİNE, ‘KAHPELİK YAPTI, ÖLDÜRDÜM DİYE MESAJ ATMIŞ’

Duruşmada savunma yapan Emine Bulut’un avukatı Turgay Özcan ise “İddianamede belirtildiği üzere Fedai Varan’ın cinayeti planladığı açık. Bulut’u öldürdükten sonra ailesine mesaj atarak, ‘Kahpelik yaptı, öldürdüm’ diyor. Yani hiçbir pişmanlık belirtisi yok. Savunma hiçbir zaman iftiraya dönemez” diye konuştu.

Başka bir suçtan cezaevinde tutuklu bulunan Emine Bulut’un kardeşi Bekir Bulut, SEBGİS yöntemiyle ifade verdi. Bulut “Ablam hamileyken sanıktan ayrıldı. Doğum yaptığında bu kişi yanında yoktu. Çocuk, benim babama baba diyordu. Çocuk belirli bir yaşa geldikten sonra babalık damarı kabardı. Çocuğun babasına gösterilmesi konusunda karşı olan sadece bendim. Ablam hamileyken onu döverek balkona koymuştu. Aile büyükleri bir araya gelerek ablam ile susma hakkını kullanan şahıs barıştırıldı. Kumar, alkol huyunu bırakmadı ve ablam yine ayrıldı. Benim ceza evine girmemi fırsat bilmiş. Ailede görüşmesini istemeyen sadece benim” dedi.

ABLAMI ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ

Fedai Varan’ın Emine Bulut’u öldürmekle tehdit ettiğini belirten Bulut, “Ablam, ben başımı belaya sokmayım diye susmuş, babamda hasta diye söylememiş. Görüntüleri isteyen avukata sorar mısınız; ben burada sosyal medyaya düşen görüntüleri izledim, o nasıl izleyememiş. Ben aynı zamanda ablamı tehdit eden Kazım Bulut’dan da şikayetçiyim” dedi.

Yine başka bir suçtan cezaevinde bulunan Mikail Bulut da SEBGİS yönetimiyle ifade verdi. Bulut “Ablam şiddet gördüğü için ayrıldı. Sürekli kumar oynuyordu, alkol içiyordu. Doğum yaptıktan kısa süre sonra barıştılar. Ben o zaman ablamın yanındaydım sürekli. Eve alkollü geliyordu. Çocuğun o dönemde kemik veremi hastalığı vardı. Sonra yine ayrıldılar” bilgisini verdi.

‘KIZINI ÖLDÜRDÜM DİYE ARADI’

Emine Bulut’un babası Ahmet Bulut da, kızının şiddet gördüğünü belirterek söyle konuştu: “Evinin elektrik parasına kadar ben yatırdım. Çocuğuna bir litre süt almış mı ? Torunum 9 yaşına gelene kadar ortalıkta yoktu. Sanık, kızımın yaptığı ikinci evlilikte de rahatsız etti. Ben olayı haber alır almaz gittim, torumu alıp hastaneye gittim. Bu sırada Fedai beni aradı ‘senin gibi babanın’ diyerek küfür etti. ‘Kızını öldürdüm’ dedi. Bir baba 10 yaşındaki çocuğun karşısında annesini öldürürse buna adam denmez.”

Emine Bulut’un annesi Fadime Bulut ise “O çocuk benim yanımda doğdu. Emine daha ayılmadan Fedai’yi aradım, ‘Kızın oldu’ dedim. Telefonunu yüzüme kapattı. Torunum dedeyi baba bildi. Torunum Varan’lardan kimseyi tanımadı. Şimdi nasıl diyecek ‘ben senin babanım’ diye. Nasıl kızım diyeceksin. Bilge bundan sonra seni unutmayacak” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

ANNE BULUT: BU ACI DİNMEZ, ASILMASINI İSTİYORUM

Fadime Bulut, gözyaşları eşliğinde verdiği ifadesine şöyle devam etti: “Bundan sonra acımız dinmez. Hakim bey, asılmasını istiyorum. Onun annesi de bu acıyı yaşasın. Çocuğu göstermemek gibi bir durum yok; karşı çıkmıyorduk. Bari yaralı koyaydın, ben ömür boyu bakardım çocuğuma. Sen nasıl rahat uyuyorsun. En ağır cezayı almasını istiyorum.”

‘BİR LİTRE SÜT ALMADI KIZINA’

Emine Bulut’un kardeşi Şeyda Doğan da şu ifadeyi verdi: “Doğduğundan bu yana çocuğuna sahip çıkmadı. Aile büyüklerimiz toplandı ve barışma süreçleri oldu. Bu sırada da tüm masrafları hâlâ babam karşılıyordu. Bir litre süt almadı yeğenime. Sonra yine ayrıldılar. Ablamın ayıcıkların içine sakladığı paraları bile bulup kumara yatırmış. Yeğenim de baba demezdi zaten. O çocuğun psikolojisini maffettiler. Geceleri uyuyamıyoruz.”

‘KÖTÜ ALIŞKANLIKLARI DEVAM ETTİ

Kazım Bulut ise ifadesinde Emine Bulut’la Fedai Varan’ın daha nişanlıyken Varan’ın ‘kötü alışkanlıkları’ olduğunu anlattı. Bulut “Ablam ile evlendikten sonra kötü alışkanlıklarına devam etti. Sonra ayrıldılar. Biz yeğenim ile babasının görüşmesine asla engel olmadık. Dört erkek kardeşiz, engel olmak isteseydik, yanına bile yaklaşamazdı” dedi.

‘BU KONU AİLEVİ, SİZİ İLGİLENDİRMEZ’

Sanık avukatı, Bekir Bulut’un, ablasına yönelik Kazım Bulut’un ölümle tehdit ettiğine ilişkin beyanına cevap verilmesini talep etti. Kazım Bulut, sanık avukatına “Bu konu ailevi bir konu, saptırmaya gerek yok” şeklinde cevap verdi.

EMİNE BULUT’UN KIZI İFADE VERDİ, FEDAİ VARAN’DAN ‘O KİŞİ’ DİYE BAHSETTİ

Psikolog Zeynep Tomruk eşliğinde ifade veren Emine Bulut’un kızı F.B.B., babası Fedai Bulut’tan ‘o kişi’ diye bahsetti. F.B.B, ifadesinde “Annem bana ‘Baban seni aradı, konuşmak ister misin?’ diyordu. Ben istemiyordum, annem zorla konuşturuyordu. Sadece bir kez kalmaya gitmiştim babamın yanına. Genelde çarşıda görüşüyorduk. Babam eski okuluma gelip beni çarşıya götürmek istiyordu. Annem derslerimden geri kalırım diye izin vermiyordu..” dedi.

‘ANNEMİN BOYNUNA SARILIP BOYNUNU KESTİ’

Mahkeme başkanının cinayet anını sorduğu F.B.B., o günü şöyle anlattı: “Bana ‘Neredesiniz?’ diye mesaj attı, ben de ‘Kızılkanattayız’ dedim. Bana ‘Gidiyoruz’ dedi, ben gitmek istemedim. O kişi beni oradan alıp götürdü. Sonra annem beni aradı, yemek yiyelim dedi, Bade kafeye gittik. Ne konuştuklarını duymadım, başka masadaydım. Sonra ayrıldık. Bizi yine buldu. Tişörtünün altından anneme bıçağı gösterdi. Sonra oradaki dönerciye girdik, olanlar oldu. Annemin boynuna sarılıp, boynunu kesti. Elimde poşet ve tablet vardı; kafasına attım ama engelleyemedim. O kişi benim babam değil…”

‘YÖNLENDİRİLDİĞİNİ DÜSÜNMÜYORUM’

Mahkeme Başkanı daha sonra psikolog Zeynep Tomruk’a görüşünü sordu. Tomruk, “Beyanları itibar edilebilir, yönlendirildiğini düşünmüyorum” dedi. Bunun üzerine sanık avukatı çocuğa sorulmak üzere 18 soru hazırladıklarını söyledi, ardından da mahkeme başkanını işaret ederek ‘yeterince kötü soru sorulduğunu’ ifade ederek, soruların sadece zapta geçmesini istedi.

Mahkemede olaya ilişkin görüntüler izletildi. Görüntülerin ekrana gelmesinin ardından Emine Bulut’un annesi Fadime Bulut, gözyaşları eşliğinde Fedai Varan’a yönelik ‘katil’ diye haykırdı. Bu sırada Emine Bulut’un babası Ahmet Bulut ve kardeşleri sanık Fedai Varan’a saldırdı. Salonda ortalık karışınca tepki gösterenler salondan çıkarıldı. Kazım Bulut, polisler tarafından salondan çıkarılırken, “Kız öldürülmeden karakola sığındı. Siz onu korumuyorsunuz” dedi.

Kazım Bulut da, “Bu kadar güvenliği o zaman alsaydınız” diyerek, tepkisini dile getirdi.

Mahkeme, kısa bir aradan sonra tanık ifadeleri ile devam etti. Mahkeme başkanı, aradan sonra salona alınan Feyyaz Bulut hakkında sanık Varan’a saldırmak suçundan yasal işlem başlatılacağını söyledi.

TANIK EZGİ: TAMPON YAPTIM AMA ÇOK KAN KAYBEDİYORDU

Olayın geçtiği Ezgi Dönerin işletmecisi İhsan Ezgi ifade verdi. Ezgi, “Ben ailevi mesele diye müdahale etmedim. İlk içerde oturdular sonra dışarıya çıktılar. Emine Bulut, çığlık atarak içeri girdi. Varan da arkasından girerek elindeki bıçağı boynuna vurdu. Döndüğünde kadın kan içindeydi. Arka arkaya 3 kez daha vurdu. Çocuk o sırada yapma diye bağırıyordu. Emine Bulut, “Yaşamak istiyorum. Ambulans çağırın” dedi. Ben de 112’yi aradım ilk meşguldü sonra açıldı. İçerden bez getirip tampon yaptım ama çok kan kaybediyordu” dedi.

Mahkeme başkanı tanığa suç aleti olan bıçağı göstererek “Bıçak bu muydu?” diye sordu. Tanım Ezgi, Bunun gibi bir şeydi. Buydu sanırım” dedi.

Olay anında videoyu çeken Berat Yıldız verdiği ifadede, “Önümde kolon vardı görüş açım kısıtlıydı. Ben tartışıyorlar sanıp telefonumu oraya tuttum. Ben bu olayı tartışma sanmıştım. Ben kanı görünce kaydı kapattım” ifadelerine yer verdi.

Fedai Varan’ın olayın ardından kaçarken bindiği taksi şoförü Albulkadir Demirtaş ise “Hareketlerinde alkollü olduğunu gösterecek bir şey yoktu ama ağzında koku vardı. Ne olduğunu sorduğumda mal kestim dedi.”

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Tanık beyanlarının ardından Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütaalasını açıkladı. Savcı, Fedai Varan hakkında ‘Canavarca hisle öldürme’ suçundan ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası’ talep etti. Savcı, olay esnasında Emine Bulut’un sanık Varan’a karşı bir hakaretin olmadığı, aksine Bulut’un sanığın sakince konuşmasını sağlamaya çalıştığını vurguladı. Tüm bu bilgiler ışığında savcı sanık hakkında ‘Haksız tahrik’ ve ‘takdiri indirim’ de uygulanmamasını istedi.

Sanık avukatı Ersoy Aytaç, mütalaaya karşı savunma yapmayacaklarını, taleplerini yazılı olarak sunacaklarını, reddedilmesi durumunda müvekkili ile istişare ettikten sonra savunma yapabileceklerini söyledi ve süre istedi.

Emine Bulut’un avukatı Turgay Özcan, “Burada öldürülen Emine Bulut değil, Türkiye’deki bütün mazlumlar katledilmiştir. Mahkemelerin adaletine güveniyoruz. En ağır cezanın verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme, sanık savunması için duruşmayı 21 Ekim tarihine erteledi.

DURUŞMA SONRASI AÇIKLAMA YAPILDI

Emine Bulut duruşması sonrası açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına konuşan Fidan Ataselim, öldürülmeden yarım saat önce karakola gittiği savunulan Emine Bulut’un durumuna ilişkin konunun araştırılmasını, varsa ihmali bulunan polis memurları hakkında işlem yapılması gerektiğini söyledi.

Emine Bulut’un avukatı Turgay Özcan ve kadın örgütleri duruşma çıkışı basın açıklaması yaptı. Sanığın susma hakkı adı altında söyleyecek hiçbir sözünün olmadığını belirten Özcan, Fedai Varan’ın bilerek bu suçu işlediğini ve en ağır ceza ile yargılanması gerektiğini ifade etti.

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Birsen Baş Topaloğlu ise baroların davaya müdahillik taleplerinin reddedilmesini eleştirdi. Sanık Varan’ın tasarlayarak canavarca his ile öldürüldüğünü belirterek hiçbir indirim sebebinin uygulanmamasını talep ettiklerini söyledi.

KOLLUĞUN İHMALİ VARSA ARAŞTIRILSIN

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına konuşan Fidan Ataselim ise, “Mahkemenin indirim vermemesi için mücadele ettik. Bu celse de susma haklarını kullandılar. Savcı gayet iyi bir mütalaa sundu. Öldürüldüğü gün bile yarım saat önce karakola gitmiş. 6284 sayılı kanunun uygulanması yasal hükümdür. Eğer bu olayda da kolluğun rolü, ihmali varsa gereği yapılmalı” dedi.

Kaynak: DUVAR – Müzeyyen Yüce

İlginizi çekebilir