Dünya basını: Çin’de salgın resmi rakamların dört katı olabilir

The Guardian, Hong Kong’taki bir araştırmaya göre, Çin’deki virüs rakamlarının resmi rakamlardan dört kat fazla olabileceğine işaret etti.

Dünya genelinde 184 bin 263 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs (Kovid-19), dünya basınında da geniş yer buluyor. The Guardian Gazetesi, Lübnan’da Filistinli mülteciler arasında ilk koronavirüs vakasının saptandığını duyurdu ve kalabalık mülteci kamplarında salgının yayılma riskinin endişe yarattığını yazdı.
Gazete, Hong Kong’ta koronavirüs üzerine yapılan yeni bir bilimsel araştırmanın sonuçlarını gündeme taşıdı. “Araştırma vakaların resmi rakamların dört katı fazla olabileceğini gösteriyor” başlıklı haberde, araştırmaya dair şu bilgiler paylaşıldı: “Hong Kong Üniversitesi kamu sağlığı okulundan akademisyenlerin The Lancet akademik dergisinde yayınlanan araştırması, Çin’deki gerçek vaka sayılarının açıklanan rakamların dört katı kadar fazla olabileceğini gösteriyor. Vaka tanımının beşinci versiyonuna göre, eğer salgının başından bu yana yeterli test kapasitesi ile vakalar tespit edilseydi, 20 Şubat itibariyle Çin’de 55 bin 508 değil, 232 bin vaka tespit etmiş olurduk.”
ABD’DEN ÇİN’E YENİ SUÇLAMA
The Washington Times, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Çin’i, patojen evriminin izini sürmek için bilim insanlarıyla gerekli salgın örneklerini paylaşmamakla suçladığını gündemine aldı. Washington Times, ayrıca “Şüpheci Cumhuriyetçiler, valilere boş çek verilmesine karşı” başlıklı haberinde, ABD hükümetinin zor durumdaki devlet bütçelerini kurtarmaya yönelik hazırladığı yeni büyük koronavirüs ekonomik kurtarma paketine ilişkin, “Cumhuriyetçi hukukçular valilere boş çek vermenin, emeklilik maaşlarının kronik olarak az ödenmesi ile sonuçlanabileceği konusunda endişeli” diye yazdı.
VİRÜS AŞI UZMANI GÖREVDEN ALINDI
Trump’ın, işletmelerin yeniden açıldığı Georgia eyalet valisini “çok ileriye gittiler” diyerek eleştirmesini gündemine alan New York Times, “Görevden alınan virüs aşı uzmanı, Trump’ın övdüğü ilacı sorguladığını söyledi” başlıklı gündem haberinde, “Federal ajansta virüs geliştirmesi üzerine çalışan bir doktor hidroksiklorokini sorguladığı için görevden alındığına dair açıklama yaptı” ifadelerine yer verdi.
AVRUPA’DA KORONAVİRÜS MÜZAKERELERİ
EUobserver, video konferans yoluyla gerçekleşecek dördüncü Avrupa Liderleri Zirvesi’ne ilişkin yer verdiği haberinde, Avrupa’nın, koronavirüse ekonomik kurtarma planına dair bütçe kararı alınmasının yaz aylarına kadar sarkabileceğini yazdı.
Middle East Eye , petrol bolluğu ve koronavirüsün vurduğu ekonomi ortasında, krallığın rezervlerinden 32 milyar dolar çekmesi ile Suudi Arabistan’ın daha fazla borçlanma içine girdiğini duyurdu.
MERKEL: AVRUPA İYİLEŞİRSE, ALMANYA İYİLEŞİR
İtalyan La Repubblica Gazetesi, manşetine “Merkel: AB daha fazla dayanışma ruhu ile katkı sunmaya hazır” başlıklı haberi taşıdı. Merkel’in açıklamalarını “Angela Merkel son tabunun yıkılışını doğruladı” şeklinde öne çıkaran gazete, buna dair “Eurobond’a dair tekrar edilen ‘hayır’ söylemi ‘belki’ye dönüştü. Merkel buna dair suskunluğu zaten Pazartesi günü bozmuştu. Muhafazakar lider, Almanya’nın Avrupa’nın krize karşı kendini güçlendirmesi için gerekli Avrupa bütçesine Almanya’nın katkısını büyütmek için istekli olduğunu doğruladı. ‘Ancak Avrupa iyileşirse, Almanya iyileşir’ dedi”  yorumuna yer verdi.
YENİ GENETİK ANALİZ
El Pais Gazetesi de, “Genetik analiz, koronavirüsün Şubat ayı ortasından beri İspanya’da zaten dolaşmakta olduğunu gösteriyor” başlıklı haberi manşetine taşıdı. Madrid’de bulunan Instituto de Salud Carlos III’tan araştırmacıların, virüsün ilk 28 genomu üzerine yaptıkları araştırmayı konu eden haberde, “Dize’in takımı uluslararası bir bilimsel komite ile bin 600 virüs üzerine çalıştı. Analiz virüsün dünyanın başka yerlerindeki en büyük üç ailesinde 28 İspanyol geni tespit etti” bilgisi duyuruldu.
Haberde, araştırmaya dair şu bilgiler yer aldı: “Virüs bir insan hücresine bulaştığında, örneğin boğazdaki bir hücreye, 24 saat içinde kendisinin 100 bin kopyasını üretebiliyor. Her kopya virüsün genomunda küçük hatalar oluşturuyor. Bu viral, yanlış basımların incelenmesi, pandemi tarihinin yeniden oluşturulmasını sağlayabilir. Bu verinin geriye doğru takip edilmesi, Şubat ayında pek çok ülkede ‘birden fazla vaka’ olduğunu doğruluyor. 23 Şubat’ta Sağlık Bakanı Fernando Simón,’İspanya’da ne virüs ne de bulaşmış bir hastalık vakası var’ demişti. Fakat araştırmaya göre daha o zaman virüsün geniş ölçüde yayıldığı görülüyor.”
Kaynak: MEZOPOTAMYA AJANSI

İlginizi çekebilir