DSÖ: Dünya korona virüs salgınına hazır değil

WHO’nun uzman heyeti dünyanın bir salgına hazır olmadığını belirtti. Koronavirüs Asya, Avrupa ve Ortadoğu’da hızla yayılırken; Brezilya Sağlık Bakanlığı, ülkedeki ilk virüs vakasını doğruladı

Koronavirüs (Covid-19) Asya ve Avrupa’da birçok ülkeyi alarma geçirirken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyanın bir salgına hazır olmadığını söyledi. 

Son bir haftada Asya, Avrupa ve Ortadoğuyu etkisi altına alırken, Latin Amerika’dan da salgın haberi geldi. Brezilya, koronavirüs şüphesiyle bir kişinin kontrol altına alındığını ve sonucun pozitif çıktığını doğruladı. Güney Kore’de enfeksiyonlu kişi sayısı bini geçerken, Avusturya, Hırvatistan ve İsviçre’de de enfeksiyonun tespit edildiği açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslar arası uzman kadrosunda yer alan Bruce Aylward, etkili karantina önlemlerinin işe yaradığını belirterek, Çin dışındaki diğer ülkelerin hazaır olmadığını belirtti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi Dick Pound, salgın tehdidinin çok büyük olduğunu ve Tokyo Olimpiyatları’nın ertelenebileceğini söyledi. Öte yandan Japonya, futbol müsabakalarını 15 Mart’a kadar askıya aldı.

Çin

Çin Sağlık Komisyonu yaptığı son açıklamada, hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 715 olduğunu ve çoğunluğu Hubei şehrinde olmak üzere 78 bin 064 vaka tespit edildiğini açıkladı.

Güney Kore

Bin 146 vakanın tespit edildiği Güney Kore’de, hastaların yüzde 90’nı Daegu şehrinde bulunuyor.

Şuana kadar 12 kişinin hayatını kaybettiği Güney Kore’de, Daegu Şehrinin yakınlarında bulunan bir ABD askeri üssünde 23 yaşındaki bir askerde koronavirüs tespit edildi.

İran

İran’da en az 19 kişi hayatını kaybederken, Sağlık bakan yardımcısı dahil ülkede yüzden fazla koronavirüs taşıyan hasta tespit edildi.

İran’da ülke çapında konser ve futbol maçları iptal edilirken, birçok okul ve üniversite de kapatıldı. Birçok sosyal medya kullanıcısı hükümeti eleştirirken, gerçeklerin gizlendiğini ifade ettiler.

İtalya

Avrupa’da salgının en fazla görüldüğü ülke olan İtalya’da 323 vaka doğrulanırken, 11 kişi hayatını kaybetti. Bazı hava yolu şirketleri İtalya uçuşlarını askıya alırken ülkedeki bazı etkinlikler yasaklanmıştı.

Avusturya

Avusturya’nın Innsbruck kentinde bulunan bir otel karantina altında tutulmaya devam ediyor. İtalyan bir çiftin virüs semptomu göstermesi üzerine otel karantinaya alınmış ve virüs bulaşma riski bulunan 62 kişi karantinada tutulmuştu.

İspanya

İspanyol yetkililerin, yaptığı son açıklamada Madrid’de bir kişide daha virüs tespit edildiğini duyurdu. Böylelikle İspanya’daki koronavirüslü hasta sayısı 8’e yükseldi.

Brezilya

Brezilya, Güney Amerika kıtasındaki ilk koronavirüs vakasını doğruladı. Brezilya Sağlık Bakanlığı, kontrol altında tutulan bir kişinin koronavirüs testinin pozitif olduğunu belirterek, ülkedeki ilk virüs vakasını duyurdu.

Yunanistan

Yunanistan Sağlık Bakanlığı, İtalya’dan gelen 38 yaşında bir kadında virüs tespit edildiğini ve karantinaya alındığını duyurdu.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir