Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görevden alındı – HDP: Bu saldırı Türkiye halklarına bir saldırıdır

Diyarbakır, Mardin ve Van’ın HDP’li Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınmasının ardından partinin merkez yürütme kurulundan yazılı bir açıklama yapıldı ve “Sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmek bu iktidarın, AKP-MHP ittifakının bir olağanı olmuştur” dendi.

CHP Gençlik kolları: Verilen kararı tanımıyoruz

CHP Gençlik Kolları da Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye başkanlarının görevden alınmasını “halkın iradesine yapılan bir darbe” olarak tanımlayarak tepki gösterdi ve Twitter’dan yapılan açıklamada kararı tanımadıklarını yazdı.

AK Parti Grup Başkanvekili Muş: Hem hukuka hem de kamu vicdanına uygun bir işlem

mehmet muş

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmasına ilişkin olarak “Hem hukuka hem de kamu vicdanına uygun bir işlem olmuştur” yorumunda bulundu.

AA’nın haberine göre Muş söz konusu işlemin Anayasa’nın 127. maddesi ve Belediye Kanununun 45. ve 47. maddelerine uygun olduğunu belirtti.

Muş, “devletin ilgili kurumları tarafından yapılan incelemelerde, HDP’li belediyelerde, terör örgütüyle iltisaklı olduğu için görevden atılan kişilere belediyede fiili görev verildiği, ‘eşbaşkanlık’ adı altında kanunda yeri olmayan bir uygulamayla seçilmemiş kişilere belediye başkanlığı yaptırıldığı, terör örgütüne eleman kazandırmak için propaganda yapıldığı, cadde, sokak, park, bahçelere terör örgütü mensuplarının isimlerinin verildiğinin görüldüğünü” aktardı.

Abdullah Gül: Demokrasimiz için doğru olmadı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de HDP’li belediye başkanlarının görevden alınmasına Twitter’dan tepki gösterdi.

Bir süredir AKP politikalarını eleştiren Abdullah Gül’ün, eski ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Ali Babacan ile birlikte yeni bir siyasi parti kurmak üzere çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan alınan Ahmet Türk: Büyük bir demokrasi ayıbı

ahmet türk

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı görevinden ikinci defa alınan Ahmet Türk BBC Türkçe’ye konuşarak kararı “Büyük bir demokrasi ayıbı” olarak değerlendirdi.

Ahmet Türk şunları söyledi:

“Söyleyecek bir şey yok, kendi hukuku ve anayasasında olmayan bir uygulamanın bizim üzerimizde işletilmesi ve bu operasyonların yapılması demokrasi açısından gerçekten de çok büyük bir ayıp.”
“Biz borç içinde olan bir belediyeyiz, bir sürü borç ile belediyeyi devraldık, borç içinde bu belediyeyi nasıl ayağa kaldırabiliriz, ne yapabiliriz diye çabalarken, farklı bir algı oluşturarak böyle bir operasyon yapılıyor. Sonuçta bu bir demokrasi ayıbıdır, hukuk devleti için büyük bir ayıptır”

Ahmet Davutoğlu: Belediye başkanlarının görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır

Eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınmasının “demokratik sistemin ruhuna aykırı” olduğunu ifade ederek, kararı eleştirdi.

Davutoğlu konuyla ilgili bir dizi tweet attı:

HDP: Bu saldırı Türkiye halklarına bir saldırıdır

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmasına yönelik basın toplantısı yaptı.

Temelli şunları söyledi:

“19 Ağustos sivil darbesi, 12 Eylül darbe geleneğinin devamıdır. Belediyesine sahip çıkanlara, iradesine sahip çıkanlara TOMA’larla gazlarla saldırmaya devam eden bir devlet vardır. Devlet, hukukunu yitirmiştir. Devlet, anayasal bir devlet olmaktan uzaklaşmıştır.”

“3 belediye başkanımız görevden alındı. Bu saldırı yalnızca HDP’ye yönelik değildir. Bu saldırı Türkiye halklarına bir saldırıdır. Alınan belediye başkanlıkları Mardin, Diyarbakır ve Van’dır ama saldırı Trabzon’adır, Bursa’yadır, Ankara’yadır, tüm Türkiye’yedir.”

“Bu iktidar demokrasiden kaçıyor ama biz demokrasi mücadelesi ile bu iktidarın peşindeyiz. Mutlaka ama mutlaka bu iktidarın yaptıklarından hesap soracağız.”

“Tüm yerel yönetimlerde, tüm meşru demokratik zeminlerde demokrasi mücadelemize devam edeceğimizin altını çiziyorum. Bir kez daha tekrarlıyorum; Kaybettiler yine kaybedecekler, kazandık yine kazanacağız!”

Diyarbakır ve Van’da polis görevden alma kararını protesto eden kalabalığa tazyikli suyla müdahale etti

Diyarbakır’da Büyükşehir Belediye eş başkanıın İçişleri Bakanlğı kararıyla görevden alınmasına tepki göstermek için toplanan kalabalığa, polis tazyikli suyla müdahale etti.

Van’da da aralarında HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, görevden uzaklaştırılan Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı’nın da bulunduğu yaklaşık 30 HDP’li, belediye binasına 30 metre kala polisler tarafından engellendi.

Zırhlı araçlar ile barikatın bulunduğu noktada, HDP’li Vekil Orhan ile polis amiri arasında kısa süreli tartışma yaşandı.Polis aracından kalabalığa dağılmaları yönünde uyarıda bulunularak,müdahale etti. Belediye binası önünde alınan güvenlik önlemleri devam ediyor.

Van'da müdahale
Image caption: Van’da polis HDP’lilerin belediye binasına yürümeisne izin vermedi. (Copyright: DHA)

DBP: Operasyonların amacı Kürt siyasetini tasfiye etmek

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarının görevden alınması ve bazı partililerin gözaltına alınmasıyla ilgili yaptığı açıkamada “yüzlerce Kürt siyasetçi AKP ve MHP’nin siyasi darbesiyle hukuksuzca gözaltına alınmıştır” dedi.

DBP açıklamasında ayrıca Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56 ve Van’da yüzde 53 oyla seçilmiş olan Belediye Eş başkanlarının görevden alınması “Kürt halkının demokrasi mücadelesine karşı açılmış yeni bir savaş” olarak nitelendi.

Açıklama şöyle devam ediyor:

“Aralarında Merkez Yürütme Kurulu üyemiz Sevim Adsoy, PM üyelerimiz Tahir Özdemir ve Suat Aslan’ın da bulunduğu onlarca parti yöneticilerimiz, yüzlerce Kürt siyasetçi AKP ve MHP’nin siyasi darbesiyle hukuksuzca gözaltına alınmıştır.”

“2019 yerel seçimleri sonrasında partimize ve bileşeni olduğumuz HDP’ye yönelik bu operasyonların temel amacı Kürt siyasetini tasfiye etmektir.”

“Bir kez daha vurguluyoruz, Kayyum’u tanımayacağız, kabul etmeyeceğiz. Hükümet attığı bu vahim adımdan bir önce dönmelidir.”

MHP Genel Başkanı Bahçeli: İçişleri Bakanı’nın tasarruflarını destekliyoruz

bahçeli

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya telefon ederek “operasyonlardan dolayı tebrik ederek başarılar dilediği” öğrenildi.

Belediyelere kayyum atanmasının “büyük, yerinde ve önemli bir operasyon olduğunu” ifade eden Bahçeli, “terörle mücadele kapsamında hükümetin ve İçişleri Bakanı Soylu’nun tasarruflarını desteklediklerini” belirtti ve “Hükümete ve size desteğimiz tamdır” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Turan: Kayyum değil kayyım

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları’nın görevden alınmasına yönelik AK Parti’den henüz bir açıklama gelmezken, AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Twitter’dan attığı tepki mesajına cevaben “kayyum değil kayyım” yazarak cevap verdi.

Türk Dil Kurumu’nun internet sitesindeki güncel sözlükte “kayyum” kelimesinin anlamı “belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse” olarak açıklanıyor.

“Kayyum”un Arapçasının ise “kayyim” olduğu ifade ediliyor.

Sözlükte “kayyım” kelimesi ise bulunmuyor.

kayyum ekran görüntüsü

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu: Belediyenin kaynakları PKK terör örgütüne tahsis edilmeye başlanmıştır

Diyarbakır

İçişleri Bakanlığı’nca HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın yerine atanan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu açıklama yaptı:

“Seçim sürecinden beri halkımızın gözü önünde gerçekleşen ve sizlerin aracılığınızla tüm kamuoyuna ve Türkiye gündemine aktarılan vicdanları yaralayıcı, hukukun dışında bir dizi uygulama gerçekleşmiştir. Aziz şehitlerimizin yakınlarının iş akitlerinin feshedilmesi, bu çerçevede belediyede daha önce hizmet almış ve hizmet yapmış kamu görevlilerinin hukuksuz bir şekilde yerlerinin değiştirilmesi, yargı kararına rağmen göreve iadelerinin gerçekleştirilmemesi, terör suçlarından yargılanan kişilerin hukuka uygun olmasa da belediyede görevlendirilmesi, mevzuatımızda olmamasına rağmen eş başkanlık sisteminin belediyede hayata geçirilmesi, cami imar planı düzenlemelerinin iptal edilmesi gibi bir dizi uygulama gerçekleştirilmiştir.”

“Her türlü kaynağını son kuruşunu millete harcamak zorunda olan belediyenin kaynakları yeniden PKK terör örgütüne, uzantılarına, iş birlikçilerine tahsis edilmeye, bu kaynaklar bu doğrultuda kullanılmaya başlanmıştır. Milletimize hizmet yerine, Kandil’e kadar uzanan bir perspektifte kullanılması kabul edilemez ve sürdürülemezdir.”

Belediye başkanları görevden alınan Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin internet siteleri kapatıldı

internet açılış sayfası

İçişleri Bakanlığı’nın seçilmiş belediye başkanlarını görevden aldığı Diyarbakır, Van ve Mardin’de büyükşehir belediyelerine ait internet siteleri kapatıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesine “Bakım aşamıasında, sitemiz en kısa sürede yayın hayatına başlayacak” notu düşüldü.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesine ise “çok yakında sizlerleyiz” notu yazıldı.

Van Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde de benzer şekilde “sitede bakım ve güncelleme çalışaması yapılmaktadır, lütfen daha sonra ziyaret ediniz” notu yer alıyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından ise belediye başkanlığına atanan Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile fotoğrafı “Mardinimiz için yeniden işbaşındayız” mesajıyla paylaşıldı.

Bu kentlerdeki sosyal medya kullanıcıları, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarına erişimde de sorun yaşadıklarını aktarıyorlar.

Van Belediye Başkanlığı’na atanan Vali Bilmez: Herkesi kucaklamaya çalışacağız

portre yerine asılırken

Seçimle 4 ay önce işbaşına gelen Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe’nin İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınması sonrası bu göreve atanan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez açıklamalarda bulunarak “şeffaf bir yönetim sergileyeceklerini” belirtti.

Bilmez “Kaynaklarımızı tamamiyle Van halkının hizmetlerine sunacak, herkesi kucaklamaya çalışacağız” dedi.

Bilmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın portresinin makam odasından indirilmiş olduğunu da belirterek yerine yeniden astırdı.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Adnan Selçuk Mızraklı yüzde 63, Ahmet Türk yüzde 56, Bedia Özgökçe Ertan da yüzde 54 oyla belediye başkanı seçilmişlerdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu: Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanları’nın İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınıp kayyum atanmasına “demokrasi ve demokratik teamüllerle izah edilemez” diyerek tepki gösterdi.

Görevden alınan Diyarbakır Belediye Başkanı Mızraklı: İmzalamayı onursuzluk addederim

mızraklı

Görevden alınan Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, belediye binasına girişinin polis tarafından engellenmesinin ardından, bir süre bekledikten Diyarbakır Vali Yardımcısı’yla beraber belediye binasına girdi.

Mızraklı Belediye’den çıkarken basına açıklamalarda bulundu:

19 Ağustos’ta Türkiye’deki demokrasi değerleri, hukuk rejimi, adalet kavramı, seçmen iradesi gibi temel kavramlar açısından bir kere daha yerle yeksan edildi.”

Görevden uzaklaştırıldığına dair İçişleri Bakanlığı belgesinin kendisine imzalatılmak istendiğini söyleyen Mızraklı, “Belgeye ‘bana bu iradeyi veren halk adına imzalamayı bir onursuzluk addederim’ yazdım. İmza koymadım. Çünkü benim inandığım anayasa ve hukuk değerleri, hepsinin en üstünde olan halk iradesine rağmen bir işlem tesis edilmişti. Bu işlemi hukuk normları dahilinde kabul etmem mümkün değil” diye konuştu.

4 aylık görev süresince yaptıklarını da anlatan Mızraklı, 73 buçuk milyon liralık borcu ödediklerini belirtti.

“Hiç kimsenin ısraf etmeyeceği, haram tek bir lokmanın geçmeyeceği bir sistem oluşturmaya çalıştık. Bu arada 73,5 milyon liralık borcu ödedik. Herkese hakkaniyetle yaklaşmaya çalıştık. Temel olarak, politikamız gereği halkçı belediyeciliği hakça ve adil bir şekilde düşünerek planlayarak, toplumun her kesimine, partili, partisiz ayrımı yapmaksızın, her kesimine ulaşmaya çalışan bir yaklaşım içinde olduk. Yaptıklarımız ortadadır, biz bu kentte yaşayan her insanın değerli olduğunu ve bu irade tesis olduktan sonra da bu iradenin halkçı bir yönetim anlayışıyla herkese, toplumun bütün kesimleriyle bir dayanışma, beraberlik içinde bu sürecin gideceğini söyledik.”

HDP: İktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır, halkın iradesi gasp edildi

HDP

İçişleri Bakanlığı’nın görevden alma kararları sonrası HDP Merkez Yürütme Kurulu toplandı ve toplantı sonrasında yapılan ‘Susmayacağız, durmayacağız…” başlıklı yazılı açıklamada “Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir” dendi:

Açıklamada ayrıca 31 Mart yerel seçimleri öncesinde kayyumlar tarafından yönetilen belediyelerde birçok yolsuzlukların yaşandığı savunuldu ve görevden alınan Diyarbakır, Mardin, Van Belediye başkanlarının iddia edilen yolsuzlukları ortaya çıkaracak adımlar attığı ifade edildi:

HDP MYK açıklamasında parti üyelerine ve belediye çalışanlarına yönelik bir gözaltı operasyonunun da yürütüldüğü belirtilerek yaşananlar ‘irade gaspı’ olarak nitelendi:

“Bu iktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Halkın iradesini gasp etmek, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmek bu iktidarın, AKP-MHP ittifakının bir olağanı olmuştur. Bu uygulamaları halkımız asla kabullenmeyecektir. Daha önceden olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine, partisine sahip çıkacaktır.”

CHP Grup Başkanvekili Özel: AKP yine demokrasiyi değil faşizmi seçti

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları’nın İçişleri Bakanlığı taraqfından görevden alınmasına CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den de tepki geldi.

Özel görevden almaların “iktidarın kendi varlığını tartışmaya açmak” olduğunu yazdı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Paylan: Sustukça sıra Ankara’ya, İstanbul’a gelir

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da belediye başkanlarının görevden alınmasının “halkın iradesine yapılan bir darbe” olduğunu söyledi ve tüm siyasi partiler ve toplumun tepki vermesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: BBC TR

İlginizi çekebilir