Der-Mez ‘Kürtçe Psikososyal Dayanışma Ağı’ çalışması başlattı

Mezopotamya Psikologları İnisiyatifi (Derûnas ên Mezopotamyayê – Der-Mez)  ‘Kürtçe Psikososyal Dayanışma Ağı’ çalışması ile Covid-19 pandemisinde toplum sağlığı için harekete geçti.

Konu ile ilgili Mezopotamya Psikologları İnisiyatifi açıklaması şöyle:

Mezopotamya Psikologları İnisiyatifi olarak COVİD-19 Pandemisi nedeniyle bireylerin ve toplumların Ruh Sağlığının korunmasını  önemsiyoruz.

“Başta psikososyal datanışma, sağlık ve eğitim olmak üzere her türlü kamusal hizmetin anadilde verilmesini ve ulaşılabilir olmasını savunmak “  ilkemizden yola çıkarak başlattığımız “Kürtçe Psikososyal Dayanışma Ağı” çalışmamız ile bu süreçte desteğe ihtiyaç duyan halkımızla dayanışmak istiyoruz.

Psikolojik İlk Yardım ve Psikoeğitim alanında yaptığımız çalışma ile COVİD-19 süreci ile insanların bu süreçte yaşayabilecekleri ruhsal durumlara temas ederek dayanışmayı hedefliyoruz.  Sokağa çıkma yasağı bulunan yaşlı ve çocuklar için sürecin zorlayıcı bir çok yanı daha olabilir. Sosyal destek ağlarını güçlendirmek, bu sürecin psikiyatrik hastalıklar için zemin hazırlamasını önlemek veya var olan bir psikiyatrik rahatsızlığın ilerlemesini önlemek ve anadilinde bu hizmeti vermek temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. İnisiyatif olarak çalışmamızın startını 18 Mayıs’ta verdik Psikososyal destek hizmetini kürtçe almak isteyen herkes destek hattımız üzerinden bizimle iletişime geçebilir. 10.00-22.00 arasında açık olacak olan 0541 328 10 21 numaralı hattımızla taleplerini iletebilirler.

Bu sürecin belirsizliği nedeniyle çalışmamızın ne kadar süreceğine dair net bir tarihimiz yok fakat şunu söylemek isteriz ki halkımız ihtiyaç duyduğu her zaman biz Mezopotamya Psikologları olarak onların yanındayız ve dayanışmaya hazırız.

 

İlginizi çekebilir