Denizli’ye yeni JES’ler

Denizli’nin Tavas ilçesi Solmaz köyünde ‘Amadeus Resources Enerji’ tarafından 20 ayrı noktada jeotermal enerji santrali (JES) için sondaj kuyusu açılacağı duyuruldu. Sondaj yapılacak alanın büyüklüğü ise 4 bin 751 hektar olduğu öğrenildi. Sondajların her birinin en çok bin 480 metre derinliğe inileceği belirtildi.

Son yıllarda Denizli’de artan depremleri JES’lerin tetiklediği belirtilirken bulunduğu bölgede su ve arazi kirliliklerine neden olup tarım üretimlerini olumsuz etkiliyor.

JES’ler öldürür!

Jeotermal santralleri için yer altının bin ila 5 bin metre altına kadar sondajlar yapılıp zehirli ağır metallerle dolu sıcak akışkan yeryüzüne çekiliyor. Bu akışkanın içeriğinde, bor, cıva, arsenik, kurşun, amonyak, antimuan, lityum, karbondioksit, hidrojen sülfür gibi ağır metaller bulunuyor. JES’lerden salınan akışkanın döküldüğü dere ve nehirlerde binlerce balık ölümleri yaşanırken yine binlerce incir, üzüm ve zeytin ağacı bu nedenle kurumuş durumda. Germencik’te yer altı sularında arsenik dahil birçok ağır metallerin varlığı raporlarla JES’lerden kaynaklandığı belirlenmişti.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir