Denizli’de Hak Temelli Habercilik ve Engelli Haberleri Analizi Eğitimi Yapıldı

Gazeteci ve Denizli Otizm Derneği Başkanı Dudu Karaman Dinç, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde gazetecilere, Hak Temelli Habercilik ve Engelli Haberleri Analizi Eğitimi verdi. Bu eğitim Türkiye’de ilk kez Denizli’de gerçekleştirildi.

Son yıllarda medyada yer alan kadınlarla, çocuklarla ve özellikle engellilerle ilgili haberlerde; yanlış anlaşılmaya sebep olacak kelimelerin, haber dilinde çarpıtılmış ifadelerin yer alması, engellilerin, ailelerinin ve duyarlı vatandaşların tepkisine neden olmaya başladı. Bu anlamda Denizil’de ilk kez Gazeteci Dudu Karaman Dinç, gazetecilere Hak Temelli Habercilik ve Engelli Haberleri Analizi Eğitimi verdi. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen eğitime, Cemiyet Başkanı Osman Nuri Boyacı ve gazeteciler katıldı.

Dudu Karaman Dinç, hem bir gazeteci olarak hem de engelli annesi olarak, basında engellilerle, kadın cinayetleri ve çocuk istismarlarıyla ilgili haberlerde rencide edici, yanlış anlaşılmalara neden olacak ifadelerin yerine, daha doğru ifadelerin ve kelimelerin kullanılması için meslektaşlarına eğitim vermek istediğini söyledi. Karaman Dinç, eğitimde engelliliğin tanımından kısaca söz ederek, ayrımcılık ve nefret söylemlerine ve günlük hayatta engellilerle ilgili kullandığımız yanlış ifadelere dikkat çekti. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nden bahseden Gazeteci Dinç, kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve engellilerle ilgili örnek haberler üzerinden uygulamalı atölye çalışması yaptı. Dudu Karaman Dinç, konuyla ilgili gazeteci meslektaşlarının sorularını cevapladı.

Kaynak: DENİZLİ AHVAL    (Ayşe Selçuk Kağ)

İlginizi çekebilir