Cinsel saldırı tehdidi biber gazı satışlarını artırdı

İsveç’te biber gazı satışları 2018 yazına göre yüzde 21 oranında arttı. Artışın nedeni, İsveç’te cinsel saldırıları sayılarındaki yükseliş.

İsveç perakende zinciri Kjell & Company, cinsel saldırıların artması nedeniyle rekor bir hızda biber gazı sattıklarını iddia etti.

İsveç gazetesi Expressen, öz savunma ürünlerinde satışlarının yaz başlangıcına göre yüzde 90 oranında artış beklendiğini ve biber gazı üreticisi Plegium’nun satışlarında da bir patlama yaşandığını söyledi.

Biber gazı satışları 2018’e göre yüzde 21 oranında arttı

Plegium, İsveç’te son üç yılda artan satışlar gördüklerini ancak 2019 yazının farklı olduğunu belirtti.  Şirket açıklamasına bu yaz satışlarda “resmen patlama” olduğunu ekledi.

Web sitesi Bodyguard ayrıca, Temmuz ayında, 2018 Temmuz ayına göre satışlarda yüzde 21’e varan bir artış olduğunu ve bu artışın kendini savunma pazarında daha fazla rekabete rağmen gerçekleştiğini belirtti.

“Cinsel saldırılar o kadar ciddi gözüküyordu ki, polis kadınları yalnız başlarına gece vakti bölgedeki parklara veya sokaklara çıkmamaya teşvik etti.”

İsveç Avrupa’da cinsel saldırıların en yüksek olduğu ülkelerin başında geliyor.

Almanya’da da durum benzer

Biber gazı satışlarında artış gösteren tek ülke İsveç değil. 2016 yılında, Alman perakendeci DW, halktan gelen yoğun taleplerin ardından taşınabilir biber gazı üretmeye başladı.

O yılın Aralık ayında, komşu Avusturya’daki polis, bir önceki yıl yeni  kutlamalarında yapılan taciz ve cinsel saldırılarının ardından alarm verdi.

Aynı zamanda bu tecavüz alarmları, 2015 göçmen krizinin zirvesinden bu yana sığınmacılar ve diğer göçmenler tarafından yapılan cinsel saldırı ve şiddeti vurgulamayı hedefleyen  20dB kampanyasının bir parçası olan Alman kadın eylemciler tarafından da verildi.

120 db nedir?

2018’in Şubat ayında bir grup Alman kadın, kitlesel göç politikaları sonucu fiziksel ya da cinsel saldırıya uğrayan kadınlara ses vermek için #120db(120 desibel) adında bir kampanya başlatmıştı.

Tecavüz alarmlarından sonra kendisine 120 Desibel diyen grup, sığınmacılar tarafından işlenen son şiddet mağdurlarının isimlerini listelediği bir de video yayınlamıştı.

Stockholm Üniversitesi Profesörü Jerzy Sarnecki ise yapılan araştırmalara göre, mülteci artışıyla, tecavüz vakalarının artışı arasında bir ilişki olmadığını açıkça ortaya koyduğunu söylemişti.

Türkiye’de durum

Türkiye’de de özellikle 2015 yılında Özgecen Aslan’ın öldürülmesinin ardından kadınların kadınların biber gazı aldığı bilgisi haberlre yansıdı. Özellikle üniversitede okuyan kız öğrencilerin koruma amaçlı olarak biber gazı ve şok cihazı aldığına dikkat çekildi.

Biber gazı ne yapıyor?

– Etkisine maruz kalan kişide geçici yanma hissi uyandırıyor.

– Solunum sistemine zarar veriyor.

– Kalpte yüksek çarpıntıya neden oluyor, kalp krizini tetikleyebiliyor.

– Gözde geçici körlüğe neden olabiliyor.

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir