‘Çaldıklarınızı geri verin’ diyen Amazon işçileri 15 ülkede eylemde

Amazon işçileri, Black Friday (Kara Cuma) gününde 15 ülkede eş zamanlı eylem düzenledi. #MakeAmazonPay (Amazon Ödeme Yap) sloganı ile ilan edilen eylemde işçiler, Amazon’un sendikal haklarını kısıtlanmamasını, çalışma koşullarını iyileştirmesini, evrensel işçi haklarının kabul edilmesini ve vergi kaçırmaya son vermesini istedi.

Dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş sitesi olan Amazon şirketinin çalışanları, firmanın en yoğun olduğu Black Friday (Kara Cuma) gününde 15 ülkede eylem gerçekleştirdi. Çalışanlar, sendikal faaliyetlere katılma haklarına saygı duyulmasını ve çevreye karşı sorumlu davranılmasını isteyerek bir dizi koordineli grev ve eylem düzenliyor. İşçiler aynı zamanda dünyanın en zengin kişileri arasında gösterilen Amazon CEO’su Jeff Bezos’un vergi yasalarını atlatmayı bırakmasını, işçi hakları güvencesini taahhüt altına alması gerektiğini belirtiyor.

#MakeAmazonPay sloganı altında ilan edilen eylem günü, Amazon’un yılın en büyük satış etkinliklerinden biri olan, bu nedenle de depo çalışanlarının teslimat şoförlerinin iş yükünün fırladığı en yoğun sezonun başlangıcı olan “Black Friday” (Kara Cuma) gününe (geçen senelerde olduğu gibi) denk getirildi.Cuma günü

Amazon’un Brezilya, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İspanya, Fransa, Belçika, Almanya, Lüksemburg, İtalya, Polonya, Hindistan, Bangladeş, Filipinler ve Avustralya’daki tedarik zincirinde protesto eylemleri gerçekleştirdi.

Almanya’daki altı Amazon tesisinde 3 bin kadar işçi greve çıktı. Bangladeş’te Amazon tarafından satılan kıyafetleri üreten konfeksiyon işçileri de protestolara katıldı.

İklim ve çevre odaklı “Extinction Rebellion” hareketinin aktivistleri de dahil olmak üzere sendika üyeleri ve çevre grupları, Amazon’un Lüksemburg’daki Avrupa genel merkezinin önünde gösteri düzenledi.

39 Kuruluş tarafından imzalanan ve Amazon’a gönderilen ortak metinde işçiler, “Pandemi, Amazon’un kârını işçilerin, toplumun ve gezegenimizin önüne nasıl koyduğunu ortaya çıkardı. Amazon çok şey alıyor ve çok az geri veriyor” dedi.Covid-19 salgını sırasında trilyon dolarlık bir şirket haline gelen Amazon sayesinde Jeff Bezos da tarihte 200 milyar dolarlık kişisel servet biriktiren ilk kişi oldu. Amazon işçileri, patron servetine servet katarken depo çalışanlarının salgın döneminde hayatlarını riske attıklarını belirterek adil bir ücret talep ettiklerinde işsiz bırakılma tehditleriyle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

Amazon işçileri eylemin bir diğer ayağında da iklim krizine dikkat çekiyor. İşçiler, “Amazon’un kurumsal imparatorluğu genişledikçe, dünyadaki tüm ülkelerin üçte ikisinden daha büyük olan karbon ayak izi de artıyor” diyor. Jeff Bezos’un kaçırdığı vergilere de dikkat çekilen açıklamada, şirketin genel merkezinin bulunduğu ABD’de sadece yüzde 1,2 vergi ödediği vurgulandı. İşçiler, vergi kaçıran şirketten haklarını elde edebilmesi için mücadelenin önemini hatırlattı.

Kaynak: Siyasihaber

İlginizi çekebilir