”Çadırları TBMM önüne kurarız”

Aydın’ın Efeler ilçesinde bağlı Kızılcaköy Mahallesi’nde bulunan yurttaşlar, Jeotermal Enerji Santrali (JES)için sondaj çalışması yapmak isteyen firmaya tepki göstermek amacıyla basın açıklaması düzenledi.

Atatürk Kent Meydan’ında düzenlenen basın açıklamasında, “Jeotermalİstemiyoruz” ve “Çocuklarımız için Jeotermale hayır” pankartları açıldı. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek verdiği açıklamayı, mahalleli adına Gülten Şimşek okudu. Aydın’ın her geçen gün daha da kirletildiğini belirten Şimşek, kent genelinde bebek, çocuk ve anne ölümünün Türkiye ortalamasından yüksek olduğunu hatırlattı. Şimşek, “Jeotermal santrallerinden salınan akışkanlar menderes nehrini kirletmektedir. Menderes nehri şuan Türkiye’nin en kirli üçüncü nehridir. 2014 yılında Türkiye’de hava kirliliğinin en fazla olduğu 8.İl olmuştur” dedi.

Aydın halkı topraksızlaşıyor

Aydın’da birinci sınıftoprağımız, incir ve zeytin bahçelerimiz, sulu toprak alanlarımız JES’ler tarafından işgal edildiğini belirten Şimşek, “Aydın’da topraklar el ve mülkiyet değiştirmekte Aydın halkıtopraksız bırakılmaktadır. Bizler topraklarımızı,tarımsal ürünlerimizi jeotermal santrale vermek istemiyoruz. Bizler jeotermal santraller tarafından bu topraklardan göç ettirilmek zorunda bırakılmak istenmemize karşı sessiz kalmayacağız” şeklinde konuştu.Kızılcaköyü sakinlerinin Anayasal hakları olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı için gerçekleştirilen nöbeti sürdürdüklerini, yetkililerin seslerini duymaması halinde çadırları Aydın Kent Meydanı’na taşıyacaklarını, devamında da TBMM önüne çadır kuracaklarını dile getirdi.

Kaynak : Yeniyaşam

İlginizi çekebilir