Bülent Ersoy, kürklerini bağışladı, ÇYDD kabul etmedi

Bülent Ersoy, üzerinde tilki kafası bulunan ve her biri 40 bin TL değerinde olan iki kürk satın aldı. Ersoy, sosyal medyada aldığı tepkilerden sonra kürklerini ÇYDD’ye vereceğini açıkladı.

Sanatçı Bülent Ersoy, hayvan haklarını hiçe saymakla eleştirildiği iki hayvan kürkünü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlayacağını duyurdu. Ancak Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, bağışı kabul etmediklerini açıkladı.

Bülent Ersoy, geçen çarşamba günü Nişantaşı’nda bir mağazada, üzerinde tilki kafası bulunan ve her biri 40 bin TL değerinde olan iki kürk satın aldı.

Ersoy, sosyal medyada aldığı tepkilerden sonra kürklerini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne vereceğini açıkladı.

Ancak Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden konuya ilişikin yapılan açıklamada, “Bu bağışın kabul edilmesi söz konusu değildir” denildi.

Hayvan haklarına saygı duyduklarının altı çizilen açıklamada Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği şu ifadeleri kullandı: “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında çağdaş eğitim yoluyla çağdaş toplumlar seviyesine ulaşmayı hedefleyen öncü ve örnek bir sivil toplum örgütüdür. ÇYDD, tüzüğü gereği doğa, çevre ve canlı haklarına saygılı olmayı ilke edinmiştir, efsane Genel Başkanımız Prof. Dr. Türkan SAYLAN’ın “Hayvanlar ve Çocuklar” adlı kitabı ile can dostları olan köpeği ve kedilerine duyduğu sevgi derneğimizin hayvan haklarına verdiği önemin önemli sembollerindendir. Bu nedenlerle, basına yansıdığı üzere, derneğimize hayvanların yaşam hakları ihlal edilerek ekonomik değere dönüştürülmesiyle elde edilen ayni ürünler ve bunların bedelleri üzerinden yapılacak bir bağışı tüzük çalışma ilkelerimiz ve kurumsal değerlerimiz adına kabul etmemiz söz konusu değildir.”

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir