Beyazıt’ta YÖK protestosu: “Üniversitelerde tek adam rejimine geçit vermeyeceğiz”

İstanbul’daki çeşitli üniversitelerinden bir araya gelen çok sayıda öğrenci YÖK’ün 38. kuruluş yıldönümünü protesto ederek, “Cunta eliyle kurulan YÖK bugün doğrudan Saray’a bağlanmıştır. Üniversitelerde tek adam rejimine geçit vermeyeceğiz” dedi

İstanbul’daki çeşitli üniversitelerden bir araya gelen çok sayıda öğrenci Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 38. kuruluş yıldönümünü protesto etti. İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt’ta bulunan ana kapısı önünde bir araya gelen öğrenciler üniversitelerindeki sorunları anlatarak bunlara çözüm getirilmesini istedi. “Üniversite: Şirket, hapishane, şantiye değildir! Geleceğimiz ve özgürlüğümüz için mücadeleye” pankartının açıldığı eylemde sık sık, “YÖK kalkacak, polis gidecek”, “Üniversiteler bizimle özgürleşecek” sloganları atıldı.

“Faşist saldırılar artacak”

Eylemde ilk olarak söz alan Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık öğrencisi Esra Can, üniversitelerinde yemek ve kütüphane sorunu yaşadıklarını aktardı. Can, “Yaşadığımız onlarca sorun varken, kampüsümüzde millet bahçesi yapılarak ranta, talana ve sermayeye açılıyor” diyerek yapılacak olan millet bahçesi ile beraber okulda öğrencilere dönük faşist saldırıların artacağına dikkat çekti.

“Mücadelemizi yükselteceğiz”

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya bağlı Meslek Yüksek Okulu öğrencileri adına söz alan Gözde Ekici ise, “Ne zaman sorunlarımız için bir araya geldiğimizde soruşturma terörü ile karşılaşıyoruz” diyerek buna rağmen mücadelelerini yükselteceklerini aktardı.

İstanbul’da bulunan diğer üniversitelerden gelen öğrenciler de sırayla kendi üniversitelerinde yaşadıkları sorunları anlattı.

“Baskı iktidar eliyle sürüyor”

Konuşmaların ardından öğrenciler adına ortak basın açıklamasını İstanbul Üniversitesi’nden Özlem Özdemir okudu. Cunta eliyle kurulan YÖK’ün bugün Saray’a bağlandığını vurgulan Özdemir, “Bugün üniversiteler tek adamın yetkisine sunulmuştur. Bugüne kadar YÖK eliyle yürütülen üniversiteleri baskı altında tutma politikaları bugün de iktidar eliyle sürüyor” dedi.

“Genç işsizliğe çözüm bulunmalı”

Üniversite öğrencilerinin okuyabilmek için çalışmak zorunda kaldığını dile getiren Özdemir, “Eğitimin niteliği ve bilimselliği yerine rantını düşünenler, üniversiteleri ticarethane olarak görüyor. Saraylara milyonlarca lira bütçe ayıranlar, en temel hakkımız olan eğitim hakkına göz dikiyor. 81 ile üniversite açmakla övünenler genç işsizliğe de çözüm bulmalıdır” şeklinde konuştu.

“Özgürlüğümüzü savunmaya devam edeceğiz”

Üniversitelerde, düzene ve sisteme itiraz eden öğrencileri asla bitiremeyeceklerini ifade eden Özdemir, “Biz, hiçbir sınıfsal ayrıma izin vermeden eşit eğitim alma hakkımızı, gericiliğe karşı bilimsel eğitimi, cinsiyetçiliğe karşı eşitliği, ırkçılığa karşı kardeşliği, baskılara karşı özgürlüğümüzü savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından öğrenciler hep bir ağızdan Beyazıt Marşı’nı okuyarak eylemlerini sonlandırdı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlginizi çekebilir