“Beni, annem bu merada inek otlatarak, tereyağı satarak okuttu; benim görevim burayı savunmaktır”

Trabzon’un Düzköy ilçesinde yol yapılması için ormanların kesilmesine ve ranta açılmasına karşı çıkan Çayırbağı, Doğankaya ve Gülcana mahalle halkı bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi

Trabzon’un Düzköy ilçesinde ormanların kesilmesine ve ranta açılmasına karşı çıkan Çayırbağı, Doğankaya ve Gülcana mahalle halkı bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Trabzon Düzköy Çayırbağı Çevre Platformu öncülüğünde düzenlenen basın açıklamasına Doğankaya, Gülcena, Çal mahallesi halkı katıldı. Kadınların katılımı oldukça fazlaydı.

Yapılan basın açıklamasında söz konusu projenin hazırlandığı ve uygulamaya geçildiği dönemde halka bilgi verilmediğinin altı çizildi. “Oysa ki; demokratik toplumlarda en temel unsur vatandaşın görüşlerinin ve taleplerinin karar süreçlerinde etkin olmasıdır” ifadelerinin kullanıldığı açıklama şöyle sürdürüldü:

Sağlıklı doğa ve dengeli yaşam alanının korunması yol yapmak gibi kamusal bir amaca feda edilemez. Günümüz makine gücü ve teknolojisinin geldiği aşama dikkate alındığında doğaya en az şekilde zarar verecek güzergahların halkın da fikrini alarak belirlenmesi dururken ben yaptım oldu anlayışında ısrar edilmesi yolun yapılmasındaki amacın ne olduğu, ağaçların kesilmesiyle kalmayacağı, daha sonraki süreçte gerçekleştirilecek inşa çalışmalarıyla doğaya geri dönülmesi mümkün olmayacak zararlar verileceği hususunda endişemizi artırmaktadır. Bu nedenle, halkımızın “Ağaca ve doğaya dokunma” diyen haklı sesinin kamuoyu tarafından duyulması ve duyarlı tüm kesimler ile sivil toplum kuruluşlarının sesimize ses olmasına ihtiyaç duymaktayız. Yaşam alanımızı korumaya bedeli ne olursa olsun kararlıyız. Tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yurttaşlar daha önce de ilçede yapılan ağaç kesimini engellemişti. İş makinelerini durduran yaşam savunucuları, “Bugün iş makinelerini kadın, erkek, genç, yaşlı durdurduk yine gelsinler yine yapacağız. Tehdit edileceğiz, zor kullanacaklar biliyoruz ama biz direnmeye hazırız” diye konuşmuştu.

   

Kaynak: SENDİKA.ORG

İlginizi çekebilir