BBC: Hevrin Halef suikastını Türkiye destekli grup yaptı

Kürt siyasetçi Hevrin Halef’in Türkiye destekli Ahrar El Şarkiye tarafından öldürüldüğüne ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.

Kürt siyasetçi Hevrin Halef, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik başlattığı askeri harekatın 4. gününde (12 Ekim 2019), M4 karayolunun Tel Tamir ile Ayn İsa arasındaki bölgesinde suikasta uğradı.

Cinayet sırasında çekilen videolarda, suikastı gerçekleştirenlerin Arapça konuşan silahlı cihatçılar olduğu görüldü. Olay anına ilişkin yeni bir videoya ulaşan ve görgü tanıklarıyla konuşan BBC Arapça servisi, suikastın Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) içerisinde faaliyet gösteren Ahrar El Şarkiye tarafından gerçekleştirildiğini destekleyen kanıtlara ulaştı. Ahrar El Şarkiye adlı grup, daha önce suikastın arkasında olduğu iddialarını reddetmişti.

BBC News (World)

@BBCWorld

So, how can @BBCArabic be sure where and when these videos were taken?

Journalists analysed videos, using open source investigation tools

Yerleştirilmiş video

BBC News (World)

@BBCWorld

Al-Sharqiya has told @BBCArabic “we didn’t target her specifically and we do not know how she was killed”

But this video tells a different story

Yerleştirilmiş video

Açık kaynaklardan yararlanan BBC muhabirleri, Ahrar El Şarkiye militanlarının, Hevrin Halef’in de öldürüldüğü 12 Ekim günü Telegram gruplarında paylaştığı infaz videolarına ulaştı. Buna göre, Ahrar El Şarkiye militanları 12 Ekim’de  paylaştıkları videolarda M4 karayolunun El Tirveziye bölgesinde infazlar yaparken görülüyor.

BBC News (World)

@BBCWorld

Fighters from Ahrar al-Sharqiya, part of the Turkey-backed Syrian National Army, have been accused of killing her

They posted videos, filmed in the early morning, on messaging service Telegram on 12 October 2019

Yerleştirilmiş video

BBC News (World)

@BBCWorld

Ahrar al-Sharqiya filmed an apparent execution of someone else, at the same Tirwaziya checkpoint where Hevrin Khalaf was killed

Yerleştirilmiş video

Uydu görüntülerinden militanların bulunduğu noktayı belirleyen BBC muhabirleri, bu görüntüleri Hevrin Halef’in infaz anlarına ait görüntülerdeki topoğrafyayla karşılaştırdı.

BBC muhabirleri ayrıca videoda yer alan cılız bir kadın sesini teknik yöntemlerle artırarak Hevrin Halef’in annesine dinletti. Annesi kayıtla ilgili olarak “5 bin ses arasında olsa da onun sesini tanırım. Bu Hevrin’in sesi” dedi.

HEVRİN HALEF KİMDİR?

Hevrin Halef, 1984 yılında Suriye’nin kuzeyindeki Malikiye (Derik) kentinde doğdu ve siyasi bir aile ortamında büyüdü.

Halep Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Bölümü’nde okuduktan sonra doğduğu kente geri döndü.

Gençlik yıllarından itibaren siyasi faaliyetler içinde yer alan Halef, 2012 yılında Demokratik Birlik Partisi (PYD) liderliğinde, ülkede Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde fiili olarak özerk bir yönetimin kurulması ardından bu yönetim içinde çalışmalar yürüttü.

Önce “Cezire Kantonu’nun Enerji Bakanlığı’nda” sonra da “Ekonomi Bakanlığı’nda” görev aldı. Bu dönemde evlere elektrik temini, kadın hakları, ekoloji ve tarım reformu gibi alanlarda çalışmalar yürüttü.

Halef, Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) Rakka’yı Irak Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) almasından kısa süre sonra, 2018’de bu kentte kurulan Suriye’nin Geleceği Partisi’nin genel sekreterliğine seçildi.

Partinin kuruluşuyla ilgili o dönem farklı görüşler dillendirildi.

Türkiye’deki bazı basın kuruluşları gelişmeyi “PKK yeni parti kurdu” başlığıyla duyurdu.

Dönemin başbakanı Binali Yıldırım, “Hangi kılıkta, hangi isimle gelirse gelsinler Türkiye Cumhuriyeti’ni ve aziz milletimizi kandıramazlar” dedi.

Bu dönemde, ABD’nin Türkiye’nin PYD konusundaki baskılarını bertaraf etmek için bu partiyi kurdurduğu veya PYD’nin Kürtler dışındaki Suriyeli toplum kesimlerine de ulaşmak için partinin kurulduğu iddiaları dillendirildi. Parti yöneticileri ise bu iddiaları reddetti ve bağımsız partinin kendine özgü bir siyasi çizgisi olduğunu savundu.

Parti, PYD’den farklı olarak Suriye’nin kuzeyi için özerklik vurgusu yapmıyordu. Partinin kuruluş toplantısında konuşan İbrahim Kaftan, partilerinin komşu ülkeler Irak ve Türkiye ile iyi ilişkiler kuracağını söylemişti.

Tanıyanlar, Genel Sekreter Halef’in son dönemde Batılı ülkelerle müzakerelere yoğun olarak katıldığı ve diplomatik ilişki becerileriyle tanındığını belirtiyor.

Halef’in konuşmalarında ise Suriye krizinin çözümünde Suriyeliler arasındaki diyaloğa vurgu yaptığı aktarılıyor.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir