Barış için kadın yürüyüşü

Asya, Afrika ve Avrupalı kadınların katıldığı Dünya Demokratik Kadın Federasyonu toplantısı başladı.Toplantıda cinsiyet eşitliği, dünya barışı ve kadınların karşılaştığı tehlikelerin emperyalizmle doğrudan ilişkisine dikkat çekildi

Dünya Demokratik Kadın Federasyonu (WIDF) Dünya Komitesi toplantısı dün itibariyle Namibya’da başladı. Jinnews’te yer alan habere göre, “Cinsiyet Eşitliği, Dünya Barışı ve Herkes için Sosyal Adalet” teması ile gerçekleşen toplantı başkent Windhoek’da yapılıyor. 5 bölgeden 18 ülke delegesinin katıldığı toplantının açılış oturumunda Güneybatı Afrika Halk Örgütü Partisi (SWAPO) Genel Sekreteri Sophia Shaningwa, Pan Afrika Kadın Örgütü (PAWO) Başkanı Assetou Koite ve WIDF Başkanı Lorena Pen Mendoza söz aldı.

Yapılan konuşmalarda, toplantının Afrikalı kadınlar için önemi vurgulanırken, cinsiyet eşitliği ile dünya barışının aynı olduğuna ve kadınların karşılaştığı tehlikelerin emperyalizmle doğrudan ilişkisine işaret edildi. Konuşmalarda Filistin halkının gasp edilen hakları, Küba’ya yıllardır uygulanan abluka ve Venezuela’ya karşı uygulanan askeri müdahaleler kınandı.

Ortak rapor çıkacak

Daha sonraki oturumlarda WIDF’in dünyadaki yeni gelişmelerle birlikte alması gereken tutum üzerine tartışıldı. Bu oturumlarda mülteci kadınların durumu, kadınların üreme hakları, genç kadınların örgütlenmesi, kadına yönelik şiddet ve emperyalist savaşların temel mücadele başlıkları olduğu belirtildi.

Programda yarın yapılacak Dünya Barışı için yürüyüşün yanı sıra bölgenin jeopolitiği ve SWAPO’nun pozisyonu gibi konferanslar düzenlenecek. Üç gün sürecek olan toplantıda Avrupa, Asya, Arap, Afrika, Amerika bölge raporları sunulacak, ortak raporlar oluşturulacak.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir