Barış Akademisyenleri: Tüm imzacılar geri dönmeli

Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğü ihlal kararı sonrası haklarında açılan davalardan beraat eden Barış Akademisyenleri, altı ilde açıklama yaptı. İşlerine iade edilmelerini talep eden akademisyenlerinin açıklamasında ”Beraat ediyoruz ama haklarımızı geri alamıyoruz” denildi.

Anayasa Mahkemesi’nin yayımlanan bildiriye ilişkin ifade özgürlüğünün ihlal edildiği yönünde karar vermesinin ardından haklarında açılan davalardan beraat eden akademisyenlerin Ankara’daki açıklaması Eğitim Sen 5 No’lu Şube’de düzenlendi.

522 İMZACI BERAAT ETTİ

Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararının ardından 522 imzacı akademisyenin beraat ettiği hatırlatılan açıklamada, “Beraat kararları alıyoruz ancak hâlâ gasp edilmiş haklarımızı geri alabilmiş değiliz. Ne üniversitemize dönebildik ne de pasaportlarımızı geri alabildik” denildi. OHAL Komisyonu’nda 406 ‘Barış Akademisyeni’nin ve bin 500 yüz KESK üyesinin dosyaları hakkında karar verilmediği ifade edilen açıklamada talepler şu şekilde sıralandı:

  • “Bu suça ortak olmayacağız!” bildirisinin imzacısı olup KHK ile ihraç edilen, sözleşmesi yenilenmeyen, sözleşmesi feshedilen, istifa etmek ya da emekliye ayrılmak zorunda kalan tüm imzacıların talepleri halinde ihraç edildikleri kurumlardaki görevlerine geri dönebilmeleri gerekmektedir.
  • Araştırma görevlisiyken ihraç edilenlerin güvenceli bir kadroda işe dönüşü sağlanmalıdır. Öğrenimini sürdürenler öğrenim gördükleri kurumlarda görevlendirilmeli, doktorasını bitirenler doktor öğretim görevlisi olarak atanmalıdır. Doçentlik ve profesörlük koşullarını yerine getirdiği halde kadro ataması askıya alınan Barış Akademisyenleri hak kazandıkları kadrolarıyla göreve dönmelidir.
  • İşe alımda güvenlik ve arşiv soruşturması şartı, Anayasa’nın 20. Maddesi’nde güvence altına alınan “özel hayata saygı” hakkına müdahaledir. Buna derhal son verilmelidir.
  • KHK’larla ihraç edilen barış akademisyenlerinin ve kamu emekçilerinin yurttaşlık haklarına yapılan tüm saldırılar ortadan kaldırılmalıdır. Pasaportları derhal geri verilmeli, bütün hak kayıpları tazmin edilmelidir.
  • Hukuk devleti olmanın gereği yerine getirilmeli, OHAL KHK’ları kaldırılmalı, OHAL Komisyonu lağvedilmelidir. Taraf olunan uluslararası antlaşmalara ve hukuk kurallarına uyularak toplumsal barışın önü açılmalıdır.

‘MECLİS OLARAK BİR YASAYLA ORTADAN KALDIRABİLİRİZ’

Açıklamada konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu altı ilde yapılam açıklamayı desteklediklerini ifade ederek şöyle konuştu:

“3 yıldır KHK’lar toplumun üzerinden buldozer gibi geçti. Kabul edebileceğimiz hal değil. OHAL KHK’sı anayasal vatandaşlığı ortadan kaldırıyor. Geldiğimiz noktada OHAL KHK’larının kaldırılması gerekiyor. Biz Meclis olarak bir yasayla bu KHK’ları ortadan kaldırabiliriz. Barış akademisyenler sadece barış talep ettiler. Sonuçta çok büyük bir kırımla karşılaştılar. Akademik kariyerleri bir anda elinden alındı ve büyük hakaretlere uğradılar. Hukuken hesabının sorulması, barış akademisyenlerinin iade edilmesi ve KHK’lerin iptal edilmesi gerekiyor. Anayasa mahkemesinin kararlarını tanımayan bir İçişleri Bakanı var. Buna tüm toplum olarak direnmeliyiz. Yaşanan hukukun ve anayasanın ayaklar altına alınmasıdır.”

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir