Bağımsız Maden-İş Sendikası: ‘Beş yıldır ödenmeyen tazminatlarımızı istiyoruz’

Ankara’ya yürüyüşleri Manisa’da engellenin Somalı maden işçilerinden oluşan bir heyet yarın Ankara’da Enerji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Özlem Zengin’e görüşecek.

Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin “Dört günden beri durduruluyoruz. Enerji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Özlem Zengin ile birlikte Meclis’teki partilerin grup başkanvekilleriyle bir toplantı yapılacak yarın. İki sendika yöneticisi ve üç mağdur işçiden oluşan heyet bir görüşme gerçekleştirecek” dedi.

Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde 5 Ekim’de Ankara’ya yürüyüş başlatan Somalı işçiler Manisa Kırkağaç’ta Jandarma tarafından engellendi.

Dört gündür eylemlerini Kırkağaç’ta sürüden işçilerden oluşan bir heyet yarın Enerji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Özlem Zengin’le görüşecek.

Çetin: Dört günden beri durduruluyoruz

Konuyla ilgili bianet’e konuşan Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin “Dört günden beri durduruluyoruz. Gece 12.00’ da yola çıkacağız. Enerji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Özlem Zengin ile birlikte Meclis’teki partilerin grup başkanvekilleriyle bir toplantı yapılacak yarın. İki sendika yöneticisi ve üç mağdur işçiden oluşan heyet bir görüşme gerçekleştirecek” diye konuştu.

“Sendika olarak randevu talebinde bulunduk”

Çetin şöyle devam etti: “Biz yürüyüş başlamadan önce gereken yerlere randevu taleplerimizi gönderdik. Dün Valilik; ‘Size Enerji Bakanlığı’ndan randevu talep ediyorum’ dedi. Biz zaten onlara sendika olarak randevu talebinde bulunmuştuk. Bu davetimize olumlu yanıt verdiler.

“Biz beş yıldan beri ödenmeyen tazminatlarımızı istiyoruz. Şu anda çalışan işçi arkadaşlarımızın da aynı mağduriyeti yaşamaması için sorunların çözülmesini istiyoruz. Çalışan işçiler yarın bir gün iş kazaları geçirecek, KOAH hastası olacak. Soma’da ciddi bir sıkıntı var.  Biz bunu durdurmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.”

“Yürüyüş iptal edilmedi”

Yürüyüşün iptal edilmediğini vurgulayan Çetin, “Heyet görüşmedeyken işçiler durdurulduğu yerden geri dönmeyecek. Biz Ankara’dayken tazminatlar yattığı zaman direniş bitecek. Yatmadığı süre içinde direniş devam edecek. Arkadaşlarımız da ya hakkımızı alırız yada ölürüz diyor. Bunun bir dönüşü yok” dedi.

Kaynak: Bianet-İsa Uğur Erdoğan

İlginizi çekebilir