Arter’de Uzun Cumartesiler

Sergilere girişin 2 Ocak 2020’ye kadar ücretsiz olduğu Arter, her ayın ilk cumartesi günü “Uzun Cumartesi” kapsamında 11.00–24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Dolapdere’deki yeni binasında sanata daha fazla alan sunan çağdaş sanat mekanı Arter, “Uzun Cumartesi”ler ile ziyaretçilerine daha uzun süreyle kapılarını açık tutmaya hazırlanıyor.

Sergilere girişin 2 Ocak 2020’ye kadar ücretsiz olduğu Arter, her ayın ilk cumartesi günü “Uzun Cumartesi” kapsamında 11.00–24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. İlki 5 Ekim’de gerçekleşecek “Uzun Cumartesi”ye özel olarak rehberli sergi turları saat 14.00’te, 17.00’de, 19.00’da ve 21.00’de olmak üzere gün içinde dört kez düzenlenecek.

Arter’de açılış programına özel yedi sergi gezilebilir:

  • Emre Baykal ve Eda Berkmen küratörlüğünde Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan “Saat Kaç?” başlıklı sergi, bellek, zaman ve mekân kavramları etrafında şekilleniyor.
  • Küratörlüğünü Selen Ansen’in yaptığı “Kelimeler Pek Gereksiz” başlıklı koleksiyon grup sergisi, jest, kalıntı ve iz temaları etrafında kurgulanıyor.
  • Altan Gürman retrospektif sergisi, 1976 yılında hayatını kaybeden sanatçının tüm üretimini bir araya getiriyor.
  • Ayşe Erkmen’in Arter’in açılış programında yer alan sergisi “Beyazımtırak”, sanatçının 1970’lerden bu yana gerçekleştirdiği sanatsal üretim içinden retrospektif bir anlayışla seçilenlerle birlikte, bu sergi için özel olarak tasarlayıp ürettiği yeni işleri bir araya getiriyor.
  • Rosa Barba’nın “Gizli Konferans” başlıklı yerleştirmesi sanatçının 2010–2015 yılları arasında müze depolarında çektiği üç filmden oluşuyor.
  • İnci Furni’nin “Bir An İçin Durdu” başlıklı kişisel sergisi, sanatçının bu sergi için ürettiği yeni işlerini bir araya getiriyor.
  • Céleste Boursier-Mougenot’nun “offroad, v.2” başlıklı yerleştirmesi, dışarıdaki rüzgârın hızı ve yönüyle etkileşim içinde hareket eden üç adet kuyruklu piyanodan oluşuyor.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir