Araştırma: ‘Kanserle savaş’ metaforu tedaviyi korkutucu ve ölümcül gösteriyor

Psikologlar tarafından yapılan bir araştırmada, kanser hastalığı ile mücadelede askeri bir terim olan ‘savaşmak’ tabirinin kullanılması nedeniyle tedavisinin, birçok hasta tarafından daha ürkütücü ve ölümcül olarak algılandığını ortaya çıkardı.

Kanada Queen’s Üniversitesi’nden psikolog David Hauser ve Güney Kaliforniya Üniversitesi psikoloji profesörü Norbert Schwarz’ın araştırmasında kanser tedavisi için kullanılan ‘savaş’metaforlarının etkileri üzerine çalışıldı.

The Guardian’da yer alan habere göre sadece “kanserim” ya da “hasta kanserli” demek yerine genelde “hastalar düşman hücrelerinin saldırısı altında, birçok cesur kahramanın kaybettiği bu savaşta onkolojistlerin mühimmat deposundaki son cephane kanserli hücrelerle savaşıyor” minvalinde ifadeler kullanılmasının, fayda sağladığı düşünülse de aslında olumsuz bir etki yapıyor.

Health Communication dergisinde yer alan makale ile sonuçları duyurulan deneye göre araştırmacılar kanser tedavisinin ‘zor’ olarak algılanmasının hastalarda korkuya neden olabildiğini söyledi. Hastalar kendilerini ‘çatışmaya’ hazır hissetmediği veya yetersiz hissettiği zaman bu tip metaforlar hastalar üzerinde olumsuz sonuçlar doğuracak bir baskı yaratıyor.

Araştırmanın yazarları kanserle mücadele konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına, bu terminolojiyi kullanmamaya gayret etmeleri gerektiği uyarısını yaparak, “Kullandığımız dilin çok önemli sonuçları oluyor” ifadeleriyle çağrı yaptı.

Hauser, The Guardian’a yaptığı açıklamada “İnsanlar bu metaforları fayda sağlasın diye yapıyor, en azından olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyor, fakat bu konuda bir çalışma yok”diyerek yaptıkları araştırmadaki deneyleri şöyle anlatıyor:

“1000 sağlıklı denekle yapılan dört ayrı deneyde araştırmacılar deneklere kanser hastaları hakkında savaş metaforları, yolculuk metaforları veya hiçbir metafor içermeyen bölümler okuttu. Askeri metaforlar yer alan bölümde ‘mücadele’, ‘saldırı’ ve‘istila’ gibi kelimeler yer aldı. Sonuçlar askeri metaforların yer aldığı bölümleri okuyan deneklerin kanser tedavisini diğer deneklere göre daha zor olarak değerlendirdiğini ortaya koydu.

Çatışmalardan örnekler içeren metaforların olumsuz etkilerinin ise daha da ölümcül olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Diken.com

İlginizi çekebilir