Antalya Halkevleri’nden “Elektrik borcuna faiz”e karşı tek kişilik eylem

Koronavirüs (COVID-19) salgını tedbirleri kapsamında elektrik kesintisi yapmayacağını belirten CK Akdeniz’in, borcunu ödeyemeyen vatandaşlara faiz uygulayacağı haberi üzerine Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Kutay Meriç, tek kişilik eylem yaptı

Koronavirüs (COVID-19) salgınının geçim krizine dönüşmesi vatandaşları zor durumda bırakmaya devam ediyor. Mevcut faturalarını ödeyemeyen vatandaşlara CK Akdeniz’in faiz uygulayacağının belirtilmesi üzerine Halkevleri, CK Akdeniz önünde basın açıklaması yaptı.

Halkevleri adına açıklamayı tek başına Halkevleri Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Kutay Meriç gerçekleştirdi. Kutay Meriç açıklama öncesinde kitlesel çağrıyı doğru bulmadıklarını belirterek “Bu yaşadığımız durumun tepkisini, bir kişi de olsa sokakta verelim istedik” ifadesini vurguladı.

Kutay Meriç, yaptığı açıklamada “Evinde kal denilen emekçilere, emeklilere, yoksul yurttaşlarımıza hayatlarını idame ettirecek bir sosyal destek sunulmamaktadır. Yaşamak için çalışmak zorunda olan milyonlarca insan hala işlerine gitmektedir” dedi.

Destek paketinde esnaf ve emekçiye bir şey yok

Açıklamanın devamında “Belediyeler tarafından açıklanan başta borcundan dolayı su kesintisi yapılmayacak olması üzerine kimi destek çalışmaları önemli olmakla beraber yetersizdir. Hükümetin açıkladığı destek programı ise tam bir dağ fare doğurdu meselesi olmuştur. Esnaf ve emekçilere bu destek paketinde bir şey yoktur” denildi

Halk geçim, CK Akdeniz kar peşinde

Halk sağlığı açısından vazgeçilemez iki temel hizmetten birinin elektrik hizmeti olduğunu belirten Kutay Meriç “Yıllardır ballı elektrik üretim ve dağıtımı ihalelerini alan firmalar ise yine tavsiye üzerine elektrik borcu olanların elektriklerini kesmeme kararı almak zorunda kalmışlardır. Ancak memleketin bütün kaymağını yiyen enerji firmaları salgın ortamında bile hala daha nasıl çok kar ederiz peşindedir” dedi.

Borca faiz uygulamak vicdansızlıktır

Halkevleri MYK üyesi açıklamasında “Yılardır memleketin en kaymaklı ihalelerini alan yandaş Cengiz Holding ve Kolin İnşaat’ın ortaklığında oluşan CK Enerji, şimdiye kadar hiç görülmemiş bir şekilde borcu olan abonelere faiz uygulanacağını duyurmuştur. Üstelik de bu ülkede ki bankacılık sisteminde uygulanan aylık %1.60 gibi en yüksek faiz oranı uygulanacağı beyan edilmiştir. Bu tam bir vicdansızlıktır”ifadelerini kullandı.

Yanlıştan dönülmelidir

Kutay Meriç, “Tüm dünyaya etkisi altına alan Korona salgını ve ekonomik kriz nedeniyle; ülkemizde de faaliyeti durdurulan işletmeler, işinden atılan, ücretsiz izne çıkarılan, maaşları verilmeyen yani geçim sıkıntısı yaşayan, bu sebeple faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımıza faiz işlemi uygulaması yanlışından derhal dönülmelidir” şeklinde konuştu.

Enerji hizmetleri kamulaştırılmalıdır

Meriç, açıklamanın sonunda “Vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarından kaynaklanan borçlarına faiz uygulanamaz. Elektrik Faturalarına Faiz İşlemi Durdurulmalı ve Korona Pandemisi sürecinde halka ücretsiz enerji sağlanmalıdır. Korona pandemisi göstermişti ki temel kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi aynı zamanda bir halk sağlığı sorunudur. Enerji şirketleri tekrar kamulaştırılmalıdır” şeklinde belirtti.

Kaynak: SENDİKA.ORG      (antalyasokaklari.com)

İlginizi çekebilir