Amida’nın sesleri Suriçi’nde sürecek

Tarihi mekanlarda gerçekleştirilen Geçmişin Sesi Amida konserleri, Ma Musıc kilamlarıyla devam ediyor. Koordinatör ve eğitmen Şêrko Kanîwar, konserlerin dördüncüsünün Suriçi’nde gerçekleştirileceğini belirtti

Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası (DTSO) işbirliğiyle tarihi mekanlarda gerçekleştirilen Geçmişin Sesi Amida konserleriyle, Mahsuni Mağaraları, Zerzevan Kalesi ve Eğil kral mezarları kilamlarla buluştu. Ma Musıc’in seslendirdiği kilamlar şimdi de Suriçi sokaklarına taşınacak. Geçmişin Sesi Amida konserleri, kentin kimliğine, diline ve kültürüne sahip çıkan Ma Musıc’in çalışmalarını ve yeni projelerini koordinatör ve eğitmen Şêrko Kanîwar Yeni Özgür Politika’dan Bircan Değirmenci’ye anlattı.

‘Müzik herkes için olmalı’

Ma Music’in nasıl hayata geçtiğini anlatan Kanîwar, 3 Mart 2017’de büyük zorluklarla bu hayali gerçekleştirdiklerini söyledi. Kanîwar, “Biz var olan öğrencilerimiz dışında yılda 300 insan başvursa öpüp başımıza koyarız demiştik. Derdimiz eğitmen yetiştirmek ve çocuk eğitimini devam ettirmekti. Bir yandan da ayakta kalabilmek için buranın maddi açıdan dönmesi lazımdı. Zaten çoğunluğu Şehitlik ve Bağlar’dan akademiye gelen öğrencilerin maddi durumu ortada. Biz ilk yıl servisleri devam ettirdik. Uzun süre servislere borçlandık, ücretleri ödeyemedik vs. Kurslardan burayı idare etmeye çalıştık” dedi. “Müzik her yerde herkes için olmalıdır” diyen Kanîwar, maddi beklentilerini bir kenara bıraktıkların belirterek, “Biz bir ticaret merkezi değiliz. Derdimiz burada iyi ve kaliteli müziği herkese ulaştırmaya çalışmak” ifadelerini kullandı.

‘Kürtçe konuşmaya çekiniyorlar’

Kürtçe bir şeyler yapmanın politik bir noktada durmaya başladığına değinen Kanîwar, “OHAL, yasaklar ve tutuklamalarla beraber insanlar dolmuşlarda bile Kürtçe konuşmaya çekinir hale geldiler. Bir veli ‘Neden burada herkes Kürtçe konuşuyor’ demişti. ‘Biz Diyarbakır’da yaşıyoruz. Neden konuşmayalım’ diye cevaplamıştık” diye belirtti. Çocuk ve yetişkin akademisindeki eğitim dilinin Kürtçe olduğunu ancak kurslarda çok dilli eğitimin verildiğini ifade eden Kanîwar, “O yüzden gelen aileye çocuğun hangi dilde eğitim almasını istediğini soruyoruz. Maalesef kurslara gelen çocukların çoğu Kürtçe bilmiyor. Ders esnasında en azından o atmosferi soluması için çocuğuyla Kürtçe konuşulmasını özellikle belirten aileler var. Burada konuşulan dilin yüzde 95’i Kürtçe olduğundan Kürtçe bilmeyip bir yıl sonra Kürtçe konuşan çocuk sayısı çok fazla” dedi.

Eğitmen yetiştiriliyor

Üç yıl süren akademide müziğin herhangi bir alanında eğitmen yetiştiriliyor. Müzik Teorisi, Müzik Formları, Dünya Müzik Formları, Kürt Müziği Formları, Stüdyo Operatörlüğü, Derleme, Notasyon Çalışmaları gibi dersler veriliyor. Mezun olan herkes çaldığı enstrümanla birlikte bir branşta uzmanlaşıyor.

Dengbêj eğitimi

Akademide ayrıca ilk defa dengbêjlik eğitimlerinin de verildiğini belirten Kanîwar, “Şakiro’yu sadece dinleyen ve söylemeye cesaret edemeyen arkadaşlar şu an Şakiro’nun stranlarını söylüyor” dedi.

Dördüncüsü Suriçi’nde

Kanîwar, Newroz’a kadar birçok konser planladıklarını ve yazın başına kadar devam edecek konserlerin dördüncüsünün Suriçi’nde henüz belirlenmeyen bir mekanda yapılacağını söyledi.

Zarok Ma açılıyor

Bu arada salgın nedeniyle durdurulan 0-5 yaş arası ebeveyn katılımlı müzik dersleri için de hazırlıklar tamamlanmak üzere. Goethe Enstitüsü’nün salgından etkilenmiş kültür kurumları için verdiği fona yaptıkları başvuru kabul edilince, Diclekent Villaları’nda kiraladıkları ve tadilatı devam eden mekan mart ayında açılacak.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir